Dereotlu Dilbalığı

'Deniz Ürünleri' forumunda ASİ MARDİNLİ tarafından 3 Mart 2009 tarihinde açılan konu

 1. Dereotlu Dilbalığı konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Dereotlu Dilbalığı
  [​IMG]2 iri dilbalığı (her biri yaklaşık 600 g)
  30 g (2 çorba kaşığı) tuzsuz tereyağı (yumuşatılmış)
  1 1/2 çorba kaşığı dereotu (kıyılmış)
  1/2 tatlı kaşığı tuz
  1/2 tatlı kaşığı karabiber (taze çekilmiş)
  1 tatlı kaşığı limon suyu
  500 g kabak (kazınıp ince şeritler halinde doğranmış)
  1 tatlı kaşığı mısır nişastası
  limon dilimleri (süsleme için)


  Dilbalıklarının derisini yüzüp fileto çıkarın. Her filetonun kıvrımlı kenar bölümlerini keskin bir bıçakla kesip kestiğiniz bu parçaları kabaca kıyarak bir kenara bırakın. Filetoları soğuk su altında yıkayıp bir tabağa yerleştirin. Tereyağı dereotlarının 1 çorba kaşığı tuzun yarısı karabiberin yarısı ve limon suyunu bir kâsede karıştırıp kıymış olduğunuz dilbalığı parçalarını karışıma ekleyerek karıştırın.
  Filetoları derisi soyulmuş yüzleri üste gelecek biçimde mutfak tezgâhına koyup üstlerine kâsedeki tereyağlı dereotlu karışımı sürün. Her filetoyu başından kuyruğuna doğru tereyağlı karışım içte kalacak biçimde sarın. Elde ettiğiniz balık rulolarını ateşe dayanıklı bir tabağa yan yana yerleştirip tabağı plastik filmle gevşekçe örterek bir kenara bırakın.
  Kabak şeritlerini başka bir ateşe dayanıklı tabağa koyup üstlerine kalan tuzu ve kalan karabiberi serpin. Tabağın üstünü bir kenarı aralık kalacak biçimde (buharın çıkması için) plastikfılmle örtüp % 100 ısıtılmışfırına vererek kabak şeritlerini 5 - 6 dakika pişirin. Tabağı fırından alıp bir kenarda sıcak tutun.
  Dilbalığı rulolarının bulunduğu tabağı % 100 ısıtılmış fırına verip balıkları 2 - 2,5 dakika pişirin. Tabağı fırından alıp ruloları altüst ettikten sonra tabağın üstünü yeniden örterek balıkları % 100 ısıtılmış fırında 2-2,5 dakika daha pişirin. Tabağı fırından alıp balıkları delikli kaşıkla iyice ısıtılmış bir servis tabağına çıkarın (tabakta kalan balık suyunu saklayın); çevresine öbürtabaktaki kabak şeritlerini kaşıkla döşeyin. Sonra tabağı plastik filmle örtüp bir kenarda sıcak tutun.
  Mısır nişastasını ateşe dayanıklı bir kâsede biraz soğuk su içinde eritip balıkların piştiği tabakta kalan balık suyunu katarak karıştırın. Kâseyi % 100 ısıtılmışfırına verip içindeki sos kalınlaşıncaya kadar (1,5 dakika) her 30 saniyede bir çatalla çırparak pişirin. Kâseyi fırından alıp servis tabağındaki balık rulolarını kâsedeki sosa batırıp çıkararak yeniden tabağa yerleştirin. Kalan dereotunu üstlerine serpip limon dilimleriyle süsleyerek servis yapım.
  [​IMG]
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Dereotlu Dilbalığı Forum Tarih
Dereotlu Roka Soslu Alabalık Tarifi Yapılışı Deniz Ürünleri 30 Kasım 2011
Dereotlu Kek Tarifi Yapılışı Pasta ve Hamur İşleri 22 Temmuz 2011
Taze Dereotlu Rulo Dil Balığı Tarifi Yapılışı Deniz Ürünleri 27 Haziran 2011
Dereotlu Portakal Havuç Salatası Tarifi Yapılışı Kebaplar ve Salatalar 26 Ocak 2011
Dereotlu Peynirli Poğaça Tarifi Yapılışı Pasta ve Hamur İşleri 7 Ocak 2011

Bu Sayfayı Paylaş