Derekışla Köyü Sungurlu Çorum

'Çorum Tanıtımı' forumunda KaRDeLeN tarafından 6 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Derekışla Köyü Sungurlu Çorum konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  derekışla köyü bilgileri - derekışla köyü tanıtım - derekışla köyü resimleri  Derekışla, Çorum ilinin Sungurlu ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi

  Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur.1850 yılında kurulduğu tahmin ediliyor 1890 yılında yaşanan bölgesel bir kıtlıktan sonra Amasya ili sulova ilçesine geçici olarak köy halkının göç ettiği biliniyor. 1897 yılında kıtlık ve kuraklığın son bulduğu Sulovaya giden halkın tekrar köye döndüğü bilenenler arasındadır.köyde hitililerden kalma oyma kale bulunmaktadır.dere çevresinde kurulan bu köy adını burdan almaktadır. köyün temel geçim kaynağı tarım ve hayvancılıktır. köyde 2007 raporuna göre ilkokulu bulunmakta ve köy nüfusun 99 olduğu bilinmektedir.ayrıca köyün muhteşem tatlı suyu bulunmaktadır.yorgalı polatlı ve kemallı köylerine komşu bulunmaktadır. Ayrica hitit imparatorlugunun darphanesi bu köyde bulunmaktadir.bu yüzdende oyma kale etrafında sık sık kaçak kazılar yapılmaktadır.
  Kültür

  Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.
  Coğrafya

  Çorum iline 83 km, Sungurlu ilçesine 13 km uzaklıktadır.
  İklim

  Köyün iklimi, Türkiye'de KARADENIZ BÖLGESİ iklimi etki alanı içerisindedir.
  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 217
  1997 119
  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.
  Altyapı bilgileri
  Köyde, ilköğretim okulu var yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]  köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşbilirsiniz
   

Bu Sayfayı Paylaş