Dereköy Köyü Yenipazar Aydın

'Aydın Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 6 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Dereköy Köyü Yenipazar Aydın konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Yenipazar Dereköy Köyü Bilgileri - Dereköy Köyü Hakkında - Dereköy Köyü Tanıtımı - Dereköy Köyü Resimleri  Dereköy ,Aydın Yenipazar ilçesine bağlı bir köyüdür.

  İlçe: YENİPAZAR

  İl:AYDIN

  İle Uzaklığı:46 km

  İlçeye Uzaklığı:6 km

  Rakım:75 m

  Nüfus:

  2000: 887
  1997: 706

  Tarihi

  Köyün adı ortasından dere geçtiği için DEREKÖY olmuştur. Dereköy köyünün tarihi ile ilgili olarak bu güne kadar özel bir çalışma yapılmmıştır. Dereköy köyünün bulunduğu yerin iskânı çok eskilere dayanır. Bir Türk köyü olarak da çok eskidir.Köy Osmanlı arşiv kayıtlarına göre Urfa Birecik bölgesinden iskan edilen Oğuzların Kayı Boyundan Karakeçili Türkmen aşiretinden insanlarca kurulmuş bir köydür.köyün akrabaları halen BEZİRGAN soyadını taşıyarak günümüzde Birecik/Urfa kazasında yaşamaktadırlar.savaşçı cesur bir aşiret olan Karakeçililer Türkiyenin her yöresinde iskan edilmişlerdir.Türk İslam kültürü yaşamaktadırlar.Karakeçililerin bir kısmıda Alevi İslam anlayışını sürdürmektedirler.kök Urfa Birecik Türkmenlerinden olduğu için akrabalık bağları çok güçlüdür.Birecikte akrabalarımız yoğun olarak günümüzde yaşamaktadırlar.Belki Dereköy adıyla değil ama, Dereköy’ü kuranların büyüklerinin Orta Asya’dan gelen ilk atalarımızdan olduğu, Selçuklular döneminde ya da Aydınoğulları Beyliği Döneminde veya Osmanlı Devletinin ilk yıllarında buralara yerleştikleri tahmin edilmektedir. Ancak buna dair elimizde bir belge yoktur. Köyün etrafında bulunan ve tarihi bilinmeyen çok sayıdaki mezarlık, kuruluşun bir hayli eski olduğunu bize göstermektedir. 1300’lü yıllarda kurulduğu tahmin edilmektedir.İbrahim BEZİRGAN Ankara Üniversitesi Dil Tarih Bölümü Araştırmalrından....

  Kültür

  Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.

  İklim

  Köy tipik Akdeniz iklimi olarak adlandırılan iklim özelliklerini taşımaktadır. Bu iklim özelliklerine göre köyde kışları ılık ve yumuşak geçerken, yazları ise sıcak ve kurak geçmektedir. Yazların sıcak olmasından dolayı yağış rejimi de düzensizdir. Ancak bu iklimin etkileriyle güneşli gün sayısı ve güneşlenme süresi fazladır.

  Ekonomi

  Köyün başlıca geçim kaynakları; tarım ve hayvancılıktır. Tarımda pamukçuluk ve zeytincilik ön plana çıkmakla birlikte son zamanlarda incir yetiştiriciliği de ön plandadır.Sulanabilen tarım alanları Büyük Menderes ovasında olup,köye bir hayli yakındır..Tarlalar köyün hemen bitişiğinde başlamaktadır.25 km çevresinde tarım yapılmaktadır.Köylüler pamuk zamanında her gün bu yolu traktörlerle aşarak gidip gelmektedirler.Köyde traktör sayısı 70-80 civarındadır.Pamukçuluktan başka hayvancılıkta vardır.Bu hayvancılık orta düzeydedir. Hemen hemen her evde üç yada üçten fazla inek vardır.Hayvan alıp satan kişilerde vardır.Köy halkı bunlara celep adını vermektedir.Geçimini bu yolla sağlayan kişilerin de sayısı fazladır.
  Köy halkının uğraşının tarım olması nedeniyle sanayileşme istenilen düzeyde gelişme gösterememiştir. Ancak tarıma dayalı hammadde temin edebilecek durumdadır. Köyün çevresi verimli araziler olmasından dolayı burada tarım ve hayvancılık gelişmiştir.

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Köy Muhtarı: Halil İbrahim BEZİRGAN
  Telefon:02563665695
  Cep Telefonu: 05335538185

  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu vardır ve kullanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi vardır ama kulanılmamaktadır. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net

  Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Bu Sayfayı Paylaş