Dereköy Köyü Milas Muğla

'Muğla Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 17 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Dereköy Köyü Milas Muğla konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Milas Dereköy Köyü - Dereköy Köyü Hakkında - Dereköy Köyü Tanıtımı - Dereköy Köyü Resimleri

  Köy Muhtarı: Anıl SARIOĞLU

  Muhtarlık Erişim Bilgileri:

  Telefon: 0 252 533 2205

  Cep Telefonu: 0 537 495 2638

  Dereköy, Muğla ilinin Milas ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi

  Köyün adı su çıkan denilen mevkiden çıkıp içinden geçen dereden gelmiştir. Oldukça eski bir tarihi vardır. Köy yakınlarında arkeolojik alanlara rastlanılması bunun en önemli kanıtıdır, özellikle Asarardı denilen mevkide arkeolojik buluntular kazıya gerek kalmaksızın görülebilmektedir. Köy merkezindeki dev bir çınar ağacı da köyün köklü tarihinin en önemli şahitlerindendir.

  Kültür

  Köy tipik bir Ege bölgesi köyüdür. Dolayısıyla gelenek ve görenekleri diğer Ege köy ve kasabalarıyla benzerlik gösterir. Özellikle düğün, cenaze, mevlid vb. törenler hala önemini korumakta ve tarihle bağını yaşatmaktadır. Yemekleri genellikle sebze ağırlıklıdır. Et yemekleri ve hamur işleri çok fazla tercih edilmez. Ancak yolunuz Dereköye düşerse mutlaka sac böreği ve ot kavurmasının tadına bakınız.

  Coğrafya

  Muğla iline 102 km, Milas ilçesine 38 km uzaklıktadır.

  İklim

  Köyün iklimi, EGE iklimi etki alanı içerisindedir.

  Nüfus : 2000 - 371

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi daha çok tarıma dayalıdır. Hayvancılık faaliyetleri fazla bir yer tutmaz. Arazinin yapısı tarımı da güçleştirmektedir. En önemli tarımsal faaliyetler zeytin yetiştiriciliği ve arıcılıktır. Kıraç yerlerde tahıl sulak yerlerde ise narenciye ekimi yapılır. Tahıl ve mısır ekimi köylünün kendi ihtiyacını karşılamaktan öteye gitmez. Köyün arıcıları Muğla'ya has çam balı üretirler. Köyde üretilen zeytinyağı ise tamamen doğal zeytinyağıdır ancak köylüler bu konuda yeterli bilince sahip olmadıklarından yağlarını organik ürün olarak değerlendirememektedir. Köy, civarın en sulak arazilerinden birine sahiptir. Ancak yakınlarda bulunan Yeniköy Termik santraline soğutma suyunun bu köyden götürülmesi, köyün hem tarımsal geleceğini hem de doğal güzelliğini tehdit eder hale gelmiştir. Oysaki köyün su götürülmeden önceki doğal güzellikleri kartpostalları bile kıskandıracak güzellikteydi.

  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu vardır. Ayrıca taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

  Kaynak : Yerel Net


  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Dereköy Köyü Milas Forum Tarih
Dereköyu İlköğretim Okulu Bilgileri Hisarcık Kütahya Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 2 Eylül 2011
Dereköy Köyü Hakkında Bilgi Alpu Eskişehir Eskişehir Tanıtımı 26 Ocak 2011
Dereköy Köyü Hakkında Bilgi Merkez Karaman Karaman Tanıtımı 25 Ocak 2011
Dereköy Köyü Hakkında Bilgi Ilgın Konya Konya Tanıtımı 24 Ocak 2011
Dereköy Köyü Hakkında Bilgi İmranlı Sivas Sivas Tanıtımı 21 Ocak 2011

Bu Sayfayı Paylaş