Dereköy Köyü Hakkında Bilgi Almus Tokat

'Tokat Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 8 Haziran 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Dereköy Köyü Hakkında Bilgi Almus Tokat konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Almus Dereköy Köyü Bilgileri - Dereköy Köyü Hakkında - Dereköy Köyü Tanıtımı - Dereköy Köyü Resimleri  Dereköy, Tokat ilinin Almus ilçesine bağlı bir köydür.

  İlçe:ALMUS

  İl: TOKAT

  Tarihi

  Dereköy, kuruluşu itibariyle Tokat'ın Reşadiye'ye bağlı Gökköy Köyü'nün mezralarından biri iken 1928 yılında diğer mezralar (Dolay ve Döksere ile birlikte ayrılıp ayrı bir köy haline getirilmiştir. 1990'lı yıların başlarında Almus ilçesine bağlanmıştır.

  Kültür

  Dereköy kuruluşu itibariyle küçük bir köydür. Tarım arazileri susuz ve kısıtlı olmasından ötürü köy halkının geçim sıkıntısı içine düşmesi yüzünden günümüze kadar özellikle İstanbul'a yoğun bir göç vermiştir. Günümüzde köy kışın 12 hane, yazın ise 50 hane olmaktadır.

  YÖRESEL YEMEKLERİ:

  Efelek sarması, yaprak sarması, pezik sarması, lahana sarması, keşkek, düğü, pezik kavurması, madımak kavurması, bulgur pilavı, bulgur çorbası, ayranlı mısır çorbası, tarhana çorbası, madımak çorbası, bütün aşlık çorbası, kuru erik çorbası.

  Coğrafya

  İle Uzaklığı:79 km

  İlçeye Uzaklığı:43 km

  Rakım:950 m

  İklim

  Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

  Nüfus

  2000 - 130
  1997 - 177

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Köyde bitkisel üretim olarak buğday, arpa, fasulye ve patates üretilmektedir. Az miktarda sığır, koyun ve keçi yetiştirilmektedir.

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.


  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol stablize olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net  Dereköy Köyüne ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Bu Sayfayı Paylaş