Dereköy Köyü Gümüşova Düzce

'Düzce Tanıtımı' forumunda KaRDeLeN tarafından 7 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Dereköy Köyü Gümüşova Düzce konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Düzce İli Köyleri - Dereköy Köyü Gümüşova - Dereköy Köyü Hakkında - Dereköy Köyü Tanıtımı - Dereköy Köyü Resimleri  Düzce

  Bilgiler
  Nüfus 136 (2000)
  Koordinatlar
  Posta Kodu 81850
  Alan Kodu 0380
  Yönetim
  Coğrafi Bölge Karadeniz Bölgesi
  İl Düzce
  İlçe Gümüşova

  Dereköy, Düzce ilinin Gümüşova ilçesine bağlı bir köydür.  Tarihi

  Gümüşova ilçesine bağlı Ardıçdibi köyünün Deregözü mahallesinde kuruluşu gerçekleşen Dereköyü, dereköy ismini bu mahalleden geçen dereden esinlenerek almıştır.

  Kültür

  Köyde gelenek ve görenek tipik karadeniz bölgesi özelliklerini taşır.Köylüler genelde Trabzon ve Giresun kökenlidir.Köyde üç mahalle bulunmaktadır. Bunlar; Deregözü, Bıçkıbaşı ve Espitdüzü mahalleleridir. Büyük baş ve küçük baş hayvana uygun bir coğrafyası olduğundan hayvan çeşitliliği vardır.Köyün kurulmasına en fazla katkıda bulunanlar Halit Taymaz, Hasan Hüseyin Çetin, Şükrü Gündoğdu ve Adem Sadak'tır. Köyün kuruluşunda ve eğitiminde emeği geçenler arasında ;ilk olarak ardıç dibi köyüne öğretmen olarak atanan ve halen ilk okul öğretmenliğine dereköyünde devam eden Enver ARIKAN 'ın emeği büyüktür.Köyde okur yazar oranı %100'e yakındır ve bu oran çevre köyleri içerisinde en yükseğidir.Pilotundan,doktoruna,öğretmenine ,POLİSİNE ve devlet memuruna bir çok gurur kaynağı vardır.Geleneksel yemekleri ;karalahana çorbası galdirik turşusu ve hoşmaktır.Köy eski İpek Yolu’na ve şimdi bu yol üzerinden geçen TEM otoyoluna sadece 1 km mesafededir ve köy TEM otoyolundan rahatca görünebilmektedir.Kocataş,ayıini,bıçkı deresi, top sahası mevkii , espitdüzü,işaret ve oturak en önemli turizm merkezleridir. Köy bu yönleri ,güzellikleri ve misafir perver insanlarıyla gezilip görülmeye,doğayla içiçe huzurlu bir vakit geçirmeye değer bir yerdir.

  Düzce iline 27 km, Gümüşova ilçesine 9 km uzaklıktadır.Köy Ankara'ya 230 , Istanbul'a 220 ve Karadenize sadece 45 km mesafededir.
  İklim

  Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.Köyde dört mevsim de şartlarına uygun olarak yaşanır. Genelde iklim ılımandır.Köyde aşağı yukarı tüm agaç türleri bulunmaktadır. Bunların içinde meyve çeşitleri de yerlerini almışlardır. Başlıca ağaç türleri ise; kayın, karaağaç, gürgen, isteriç (garigen), meşe, kavak, kestane, ceviz, taflan, orman gülü, muşmula, kocayemiş, ıhlamur, citirik, kızılcık ve çınardır..

  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 136
  1997 120
  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarımFındık üretimi ve hayvancılığa dayalıdır.Ana geçim kaynağı fındıktır.aynı andada fesih in ilk aşık olduğu yerdir

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.


  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:


  (2009) - ARİF USTA

  (2006))) - ARİF USTA
  2004 - BAYRAM SADAK
  1999 - BİLAL TÜRK
  1994 - BİLAL TÜRK
  1989 - MUSA(İHSAN) KAN
  1984 - BİLAL TÜRK

  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.Aynı zaman da köye muhtar Arif USTA önderliğinde ve köy halkı işbirliğiyle köy misafir hanesi, köy konuk evi ve köy kıraathanesi adı altıda halkın vakit geçirip sohbet edebileceği yeni bir mekan daha kazandırılmıştır.  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi


  Kaynak : Yerel Net  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Dereköy Köyü Gümüşova Forum Tarih
Dereköyu İlköğretim Okulu Bilgileri Hisarcık Kütahya Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 2 Eylül 2011
Dereköy Köyü Hakkında Bilgi Alpu Eskişehir Eskişehir Tanıtımı 26 Ocak 2011
Dereköy Köyü Hakkında Bilgi Merkez Karaman Karaman Tanıtımı 25 Ocak 2011
Dereköy Köyü Hakkında Bilgi Ilgın Konya Konya Tanıtımı 24 Ocak 2011
Dereköy Köyü Hakkında Bilgi İmranlı Sivas Sivas Tanıtımı 21 Ocak 2011

Bu Sayfayı Paylaş