Dereköy Köyü Balya Balıkesir

'Balıkesir Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 19 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Dereköy Köyü Balya Balıkesir konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Dereköy Köyü Balya Bilgileri - Dereköy Köyü Hakkında - Dereköy Köyü Tanıtımı - Dereköy Köyü Resimleri
  İlçe: BALYA - İl: BALIKESİR

  Köy Muhtarı: DAVUT KIRAN  Muhtarlık Erişim Bilgileri:

  Telefon:

  0 (266) 492 12 32


  Balıkesir
  Bilgiler
  Koordinatlar
  Alan Kodu 0266
  Yönetim
  Coğrafi Bölge Marmara Bölgesi
  İl Balıkesir
  İlçe Balya

  Dereköy, Balıkesir ilinin Balya ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi

  Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkındaki bilgiler: Köy eskiden "Deliller Köyü" olarak bilinmekte iken, daha sonra adı içinden geçen dere nedeniyle "Dereköy"e dönüştürülmüştür. Dereköyün 1957 Yenice-Gönen (7.4 şiddetinde) depreminden önce Yenice'ye bağlı olduğu bilinmektedir. Daha sonraları Balya ilçesine bağlanmıştır. Tarihsel süreçte bölgede yerleşen tüm uygarlıkların, (özellikle bizans) izleri görülmektedir. Türklerin bölgeye en erken 1000'li yıllarda yerleştiği söylenebilir.

  Kültür

  Köyün daha önceki yıllarda düğün cemiyetleri 3 gün sürmekteyken,yıllar içinde bu gelenek tek günde yapılarak yerine getirilmektedir. Size eski köy düğünündeki geleneklerden kısaca bas edecek olursak. cuma günü düğün çalgılarının köye gelmesi sonucu hem kız ve oğlan evine giderek haklama denilen karşılama sonucu düğün başlamış olur. Akşamında köy meydanın eğlenceye geçilir. cumartesi günü ise oğlan evinden kız evine kına götürme eğlencesi yapılır akşamında kız evinde kına eğlencesi akibetinde yine köy meydanında eğlence devam eder. pazar günü sabahleyin değnek denilen eğlence başlar. Kısaca değnekten de bas edecek olursak at sahibi köy halkı ve misafirler atları ile değnek yapılacak alana gelirler.iki direk arasına ipe bağlanan hediyeleri elde etmek için cirit sopasına benzeyen bir değnek ile gerili ipin üstünden geçirerek hediyeleri elde etmeye çalışırlar.Öğleden sonra dürü denilen eğlence başlar kız evindeki çeyizler çalğılar eşliğinde oğlan evine götürülür.Daha sonra damada sadış kıza da kardeş gidişleri gerçekleştirilir. İkindi namazından sonrada oğlan evinden kız evine gelin almaya gidlerek gelin alma gerçekleştirilir.

  DÜĞÜN KESKEĞİ :

  Belli mikdarda dövülmüş keskeklik buğday su ile kazanlara konularak kaynatılmaya başlar. Akibetinde keskeğin içne konulacak eti de ilave edilerek pişirilme işlemine geçirilir. Yaklaşık ateş üzereinde 10 saat e yakın pişirilerek ateşten indirilerek dövme(ezme) işlemine geçilir. Pişen buğday yeme kıvamına gelesiye kadar dövülerek(ezme)servise hazır hasle getirilir.

  Coğrafya ve İklim

  Köyün iklimi, bozulmuş Akdeniz İklimi etki alanı içersede.Son yıllarda köyün cevresinde çam ağacı dikimleri sonucu oldukça yoğun bir orman örtüsüne sahip bulunmakdır.Yaz ayları genel sıcak ve kurak geçer. <kış mevsimi bol yağış almakta olup ocak şubat ve mart aylarındas kar yağışı görülmrktedir. bahar ayları genelde yağmurlu geçmektedir.Köy yerleşim yeri olarak balya yenice ve gönen üçgeninin merkezinde yer almakyadır. Düzenli olarak ile ve komşu ilçelere hergün ulaşım vazıtası gitmektedir. Balıkesir'e 95 km., Balya ilçe merkezine 45 km.uzaklıktadır.

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007 1026-
  2000 842
  1997 1001

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Köy 1976 yılına kadar ebeveylerinden öğrendiği şekilde tarım ve hayvancılık faaliyetlerinde bulunmaktaydı.1976 yılına gelindiğinde köyün ekonomisine katkı amacıyla tarımsal kalkınma kooperatifi kurulması sonucu köyün kaderinde değişiklikler meydana gelmeye başlamış olup buğün civarında örnek olarak gösterilen bir kuruluş hakline gelmiş bulunmaktadır. bunun neticesinde köyde hem süt üretimi ve et üretiminde yıllara dayanan bir artış söz konuşudur.günlük 12 ton üzereinde süt üretimi ile köye oldukca iyi bir girdi sağlanmaktadır.
  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net
  Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Dereköy Köyü Balya Forum Tarih
Dereköyu İlköğretim Okulu Bilgileri Hisarcık Kütahya Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 2 Eylül 2011
Dereköy Köyü Hakkında Bilgi Alpu Eskişehir Eskişehir Tanıtımı 26 Ocak 2011
Dereköy Köyü Hakkında Bilgi Merkez Karaman Karaman Tanıtımı 25 Ocak 2011
Dereköy Köyü Hakkında Bilgi Ilgın Konya Konya Tanıtımı 24 Ocak 2011
Dereköy Köyü Hakkında Bilgi İmranlı Sivas Sivas Tanıtımı 21 Ocak 2011

Bu Sayfayı Paylaş