Dereköy Köyü Akhisar Manisa

'Manisa Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 12 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Dereköy Köyü Akhisar Manisa konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Akhisar Dereköy Köyü - Dereköy Köyü Hakkında - Dereköy Köyü Tanıtımı - Dereköy Köyü Resimleri  Dereköy, Manisa ilinin Akhisar ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi

  Akhisar Dereköy'ün Adı .Hemen doğu kenarından geçen Kocadere ve hemen batı kenarından geçen küçük dere ve güneyinde birleşen bu iki dere ile birlikte 3 tarafı dere ile çevrildiği için adını bu derelerden almıştır..

  Dereköy'ün tarihi ise 1215 lere dayanmaktadır. Bunu ise Köyün çok eski mezarlığı olan Koca mezarlıkta rastladığımız mezar taşlarından anlıyoruz.

  Kültür

  Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur. Dereköy'ün kültürü doğal batı Anadolu kültürüdür. Kadınları kurak denilen siyah bir ferece kullanır.bunu üzerine tam olarak giymezler sadece sırta alınır yüzleri görülecek şekilde örtünürler. Kızları genellikle okula gönderilir, bağnazlık yoktur. Köyün yemekleri, en başta Kurban bayramlarında pilavla birlikte fırına verilen kurban eti Sura dır. düğünlerde ise nohutlu keşkek gelenekseldir..

  Coğrafya

  Manisa iline 70 km, Akhisar ilçesine 18 km uzaklıktadır. Doğusunda Ballıca köyü,Batısında Erdelli köyü.Kuzeyinde yayaköy (Palamaut nahiyesi) Güneyinde Hamidiye köyü bulunur.Düz sayılabilecek ovaları orta verimliliktedir.

  İklim

  Şerif Coşkun - Almanya .. web:( Sitecoskun.sitemynet.com ) Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir. Dereköy'ün kışları sert soğuk ve yazları sıcak olmaktadır..
  Nüfus [değiştir]
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 1287
  1997 1228

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarıma dayalıdır. Tütüncülük ve Zeytincilik Tahıl ekimi en başta gelmektedir..

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.


  Köy Muhtarı: MUSA PEHLİVAN  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı vardır ancak sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.ayrıca ISIL ELEKTRİK*in ap ayrı bir yeri vardırrr.

  Kaynak : Yerel Net , Vikipedi, özgür ansiklopedi  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Dereköy Köyü Akhisar Forum Tarih
Dereköyu İlköğretim Okulu Bilgileri Hisarcık Kütahya Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 2 Eylül 2011
Dereköy Köyü Hakkında Bilgi Alpu Eskişehir Eskişehir Tanıtımı 26 Ocak 2011
Dereköy Köyü Hakkında Bilgi Merkez Karaman Karaman Tanıtımı 25 Ocak 2011
Dereköy Köyü Hakkında Bilgi Ilgın Konya Konya Tanıtımı 24 Ocak 2011
Dereköy Köyü Hakkında Bilgi İmranlı Sivas Sivas Tanıtımı 21 Ocak 2011

Bu Sayfayı Paylaş