Dereköy Köyü Şenpazar Kastamonu

'Kastamonu Tanıtımı' forumunda KaRDeLeN tarafından 13 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Dereköy Köyü Şenpazar Kastamonu konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  dereköy köyü bilgileri - dereköy köyü resimleri - dereköy köyü tanıtım  Dereköy, Kastamonu ilinin Şenpazar ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi

  Dereköy çok eski bir zamandan günümüze kadar gelmektedir.Tahmini bilgilere göre Ceneviz etkileri görülmektedir. Yer altı kaynakları ve gömü bakımından çok zengin olduğu söylenmektedir. Köye ismini içinden geçen birçok dere ve akarsu vermektedir.
  Kültür

  Köyün ortaoyunu benzeri oyunları ve köçek gibi gelenekleri bulunmaktadır.Özelikle bayramlarda köyün gençleri arasında çeşitli geleneksel oyunlar oynanır.Ayrıca banduma yöresel adıyla tirit yemeği tadılmaya değerdir.
  Coğrafya

  Kastamonu iline 110 km, Şenpazar ilçesine 10 km uzaklıktadır. Köyün içerisinden bir çok dere ve akarsu geçmektedir.
  İklim

  Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir. Hava sıcaklıkları Kastamonu merkezine göre 3-5 derece daha düşük bir seyirdedir.
  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007 150
  2000 90
  1997 105
  Ekonomi

  Köyün ekonomisi sadece büyük şehirlere göç etmiş nüfusa bağımlıdır.
  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.
  kaynak
  yerel net
  vikipedi özgür ansiklopedi  köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Bu Sayfayı Paylaş