Dereköseler Köyü Hakkında Bilgi Çaycuma Zonguldak

'Zonguldak Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 17 Haziran 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Dereköseler Köyü Hakkında Bilgi Çaycuma Zonguldak konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  derköseler köyü bilgileri - dereköseler köyü tanıtım - dereköseler köyü resimleri  Dereköseler, Zonguldak ilinin Çaycuma ilçesine bağlı bir köydür.


  Tarihi

  Köyün adı Dere ve Köse isimli köylerin birleşmesiyle Dereköseler olmuştur.. Köyde Ne Gariptir ki Trafik vb. İşaretler Almancadır..

  Köyde ilginç bir gelenek vardır cenaze hangi evden çıksa mahalle sakinleri, cenaze çıkan eve yemek götürürler. Başsağlığı dileğine gelen uzaktan gelen misafirler yemekleri yerler. Ayrıca mahalle sakinleri sıra ile cenaze evine bir hafta boyunca yemek getirirler ki ev sakinleri yaslarını tutsun. Buarada köylü bütün işlerini bırakır başsağlığına gider. Düğünlerde üçgün sürer kız kınası cumartesi erkek kınası cuma günü yapılır, bunun yanında erkek mahalle camiisine bir tepsi baklava getirir ki cemaat yesin. Sonra camide kuran okunur. Evlenecek çiftlere dua edidir. Erkek tarafı büyükbaş keser budunu kız tarafına yollar; kız evine gelen misafirler yasindiye.bu cumartesi yapılır. Erkek tarafında yemek hakı alma günü yani pazae günü yapılır.

  Köyde yine yazın tarla bağ bahçe işlerin için imeci yapılır.maniler söylenir. Türküler söylenir.
  Köy adının kaynağı

  * Dere: coğrafi bir terim. "Köseler" bir topluluk, aile, sülale adını ifade eder. Bu sözcüğün kökünde "köse" sıfattan adlaşmış isim bulunur.

  Anadolunun birçok bölgesinde Köse, köseli, köseler, köseceli... gibi köy ve yerleşme isimlerine rastlanır. Bu isimlerin birçoğu araştırmalarda ortaya konuduğuna göre Oğuzların Avşar boyuyla ilişkilendirilir. Avşar obalarından: Türmenistan kökenli köseler obası geçer. Bu oba büyük bir Avşar obasıdır. Dolaysıyla deredeki köselerden Dereköseler olmuştur. Dereye yerleşen Köseler, gibi yorumlar yapılabilir.
  Coğrafya

  Dereköseeleer Köyü çaycuma ilçesine bağlı ilçenin en büyük köylerinden biridir. Köyün bir tarfı Gökçebey ilçesine sınırdır. Dereköseler Köyünü Basat, Muhsinler, Ulu Köyü, Bakiler Köyü ve Aktarla Köyleri ile çevrilmiştir. Köyün ortasından dere geçer, köyü ikiye ayırır. Köy yükseklere kurulmuş adeta bir çanak şeklindedir. Köyün Çevresi ormanlarla kaplıdır. Yüksekler kışın daha soğuk olur, aşağılar iise ılık olur. Çünkü rüzgarlara kapalıdır. Köyde her türlü meyve yetişir, Sıcak ülke myvası olan kivi ve zeytinde yetişmektedir. Bilhassa ceviz ve kirazı meşhurdur. Kiraz ilk köyün Kanoğlu mahallesinde yetişir. Topraklar akardır. Erozyona açıktır.
  İklim

  Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.
  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007 2186
  2000 1705
  1997 1647
  Ekonomi

  Köyün ekonomisi madenciliğe bağlıdır. Tarım bitmiştir. Hayvancılık da bitmiştir. Köyde sadece emekliler ve çocuklar bulunur. Gençler gurbette iş aramakla meşguldur. Köyün öyle ekonomik değerde olan ekeli alanları yoktur. Meyvecilik biraz gelişmiştir. Son zamanları seracılıkda gelişmiş olup üç-beş kuruş gelir sağlamaktadır. Hele kümes hayvancılığı devlet eliyle bitirilmiştir. Kuş gribi diye bir tek canlı tavuk ördek kalmamıştır. Köyümüzde küçük çapta girişimciler vardır. Bunlar tavuk çiftliği açan sayın Metin Eren, Ofset baskı ve basın dalında büyük başarılara imza atan sayın Hasan Miyanyedi, yine eğitim dalında faaliyet gösteren Kssatamonu ve Karabük Yenice'de özel eğitim ve rehabilitasyon merkezleri açan sayın Bahattin Miyanyedi ve de küçük çapta ticaret yapan diğerleri. Hesi de köyümüzün grur kaynakları. Nedenine gelirsekte çünkü DEREKÖSELER köyünün isminin dısarıda duyulmasına yardımcı oluyor.

  Bu sayfalara yazanları ciddiyete davet ediyorum.Saygısızlık hiçde hoş değil.
  Altyapı bilgileri
  Dereköseler Köyü Çaycuma ilçesinin en büyük köylerinden olması nedeni ile devletin imkânlarından en çok yararlanması gereken köydür. Ancak bu ilgiyi görememiştir. Siyasetçiler yıllardan beri köyümüz halkını bir oy deposu olarak görmüşlerdir. Seçimlere yaklaşınca çeşitli vaatlerle halkımızı kandırıyorlar istediklerini alıp gidiyorlar. Yine halk olarak başbaşa kalıyoruz. Dereköseler halkı artık önce icraat sonra oyunu kullanmalı. Tek silah dört yıldabir kullanılacak oy dur. Alt yapı yoktur. Ne kanalizasyon,ne telefon, ne de elektrik. Her gün arıza hergün arıza. Hep kandırmaca. Muhtarın güzel çabası havada kalıyor. Bir ilköğretim ve sağlık ocağı ile iş bitmiyor. Yollar kağnı arabası genişliğinde. Her taraf kötebek yuvası, Tozlu yağışlı günlerde çamurlu. Dereköseler Köyü hakı buunu haketmiyor. Halkında insanca modern şekilde yaşama hakkına sahip. Köyümü bu duruma düşürenleri kınıyorum. Artık Dereköseler halkı elbirliği ile kalkınmanın yolunu bulmalı ve hakettiği seviyeye gelmelidir diyorum. Ayrıca mahalle aralarındaki yollar içler acısı. Köyümüz adına siyaset yapanları buradan göreve davet ediyorum. Köyde siyasi yelpaze farklılık gösterdiğinden hizmetlerde aksama olmaktadır.
  [​IMG]

  köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Dereköseler Köyü Hakkında Forum Tarih
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014
Karakoyunlular Beyliği Hakkında Kısaca Bilgi Tarihi Bilgiler 14 Ağustos 2013

Bu Sayfayı Paylaş