Dereiçi Köyü Yusufeli Artvin

'Artvin Tanıtımı' forumunda KaRDeLeN tarafından 30 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Dereiçi Köyü Yusufeli Artvin konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Dereiçi Köyü Yusufeli resimleri - Dereiçi Köyü Yusufeli hakkinda bilgiler  Dereiçi, Artvin ilinin Yusufeli ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi

  Köyün eski adı Hermut'dur.1810'li yıllarda kurulduğu tahmin edilmektedir. Sarıgöl, Balhar gibi dağlık köylerden göç eden muhacirliğe kalkan iki, üç aile derekapı mevkiinde suyun aktığını gördüklerinde yerleşim yeri olabileceği düşüncesiyle, dereye yukarı köy merkezine doğru sapmişlar. Bu günkü köy merkezinin bulunduğu yere çıkmışlar. Kimsenin, kiseciklerin olmaması ve yerleşime o zaman şartlarında elverişli olması nedeniyle çadır kurup yerleşmişler. Bir müddet sonra derede akan suyun baltayla yontulmuş ağaç kabuklarını getirdiğine şahit olmuşlar. Ve köyün yukarılarında insanların var olduğunu, yaşadığını kabul edip düşünerek dere boyu yukarıya gidip araştırma yapmaya karar vermişler. Günlerden cuma günüymüş, zaten cuma namazını kılıp ondan sonra büyük bir heyecanla yola koyulmuşlar. Bugünkü köyün merzası olan burat (verimli) mevkiine çiktiklarinda yaşayan bir aile görmüşler. yalnız bu aileyle temas kurmak öyle kolay olmamış. Bu aile aşağı taraftan gelen insanları görünce dağ başlarına doğru kaçişmişlar. Köyden gelenler ise gezip dolaşıp tekrar köy merkezine inmişler. Bu gidiş olayı ertesi hafta cuma günü tekrarlanmiş ama yine temas kuramamışlar. Üçüncü hafta tekrar gidilmiş ve temas kurulmuş. düşman değil dost olduklarını söylemişler. Bu aileyle dost olmuşlar. Ve burat merzasındaki bu aileye o gün bu gündür cuma giller diye çağrılmaya başlanmış. Köyün oluşumu bu şekilde zuhur etmiş. Kaynak köy ihtiyarları. 1985

  Kültür

  Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.

  Coğrafya

  Artvin iline 119 km, Yusufeli ilçesine 9 km uzaklıktadır.

  İklim

  Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 612
  1997 634

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  2004 - Kurban Eğilmez
  1999 - Kurban Eğilmez
  1994 -
  1989 -
  1984 -

  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi vardır. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol 5 km asfalt 4 km stabilize yol olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.Köyde hoca tarafından halktan "öşür" diye bir vergi(haraç) toplanmaktadır.

  [​IMG]

  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net

  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Dereiçi Köyü Yusufeli Forum Tarih
Dereiçi Köyü Şavşat Artvin Artvin Tanıtımı 30 Mart 2010
Dereiçi Köyü Hopa Artvin Artvin Tanıtımı 30 Mart 2010
Dereiçi Köyü Sason Batman Batman Tanıtımı 5 Mart 2010
Dereiçi Köyü Gercüş Batman Batman Tanıtımı 5 Mart 2010
Savur Dereiçi Köyü - Savur Dereiçi Köyü Hakkında Bilgi Mardin Tanıtımı 18 Aralık 2009

Bu Sayfayı Paylaş