Derecik Köyü Merkez Muş

'D.Anadolu Bölgesi' forumunda DeMSaL tarafından 21 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Derecik Köyü Merkez Muş konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  derecik köyü bilgileri - derecik köyü tanıtım - derecik köyü resimleri  Derecik, Muş ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi

  köy halkı bidri aşiretinden gelmiştir. köyde bıdri aşiretinden önce bazı ermeni kabileleri yaşamaktaydı. bunların bir kısmı günümüzde hakim kültür içerisinde erimişlerdir. köyde olan bıdri arapları genel olarak batman sason daha sonra Bitlis Mutki ilçesine bağlı HUYUK mezrası civarından gelmişlerdir.köyde ki insanların sasonda ki araplarla akrabalık bağları hala devam etmektedir. köyün' eski ismi 'Havadorik'tir. kesin olmamakla beraber kelime ermenice bir kelimedir.ve köydeki yerleşimcilerin verdiği bilgiye göre 'değirmeni bol'anlamına gelir.
  Kültür

  Yerli halk genelde feodal bir tarzda yaşam sürmektedir. kabilecilik anlayışı çok yoğun olmasada hala devam etmektedir.köy nufusunun çoğu muşta en buyük aşiretlerden olan bidri aşiretine mensuptur. Aşiretin lideri Haşim Alkış'tır. Aslen kürt olmalarına rağmen köyün yerel dili arapçadır ve oldukça muhafazakar bir köydür. bıdri aşiretinin kendine has bazı kültürel öğeleri olsada genelde köyde hakim olan sunni kültürüdür. Gelenekler kürt kültürüne fazlasıyla yakındır. örneğin: düğünler, yemekler, müzikler, oyunlar kürt kültürü etkisindedir. .
  Coğrafya

  Muş merkezine 10 km uzaklıktadır.oldukça dağlık bir coğrafya ya sahiptir.
  İklim

  Köyün iklimi, kara iklimi etki alanı içerisindedir.kışın soğuk yazında serindir.köyün bitki örtüsü meşe ağacıdır.yanlız köylüler bahçelerinde bir takım meyve ağaçlarından başka kavak ve söğüt ağacıda dikmişlerdir.köyün bazı mezralarında ceviz.bazılarında yabani elma ve armut bazılarında da köylülerin aluç dedeği meyve yetişmektedir.
  Nüfus

  1970 li yıllarda köyde yaklaşık 150 kişi yaşamaktaydı 1990 a kadar artan köy nufusu 90 lı yıllardaki pkk olaylarından sonra verdiği büyük göçle hızla azalmıştır.pkk olayları olmadan önce nufusu 2000 geçmiştir yanlız köyün dağlık ve çok ayrı küçük mezralardan olmuşması sebebiyle dışardan gelen saldırılara kayıtsız kaldığından uc mezralardakilerin çoğu köyü terk etmek zorunda kalmıştır.
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 283
  1997 580
  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.özelikle salatalık ve biberi muş ilinde oldukça ii bilinir.küçükbaş hayvan olarak keçi ve koyun.büyük baş olarak da inek yetiştirilir.köy oldukça büyük ve verimli meralara sahiptir ve yüz ölçüm olarak çok büyüktür.tarım ve hayvancılığın yanı sıra köyde arıcılık da yapılmaktadır.
  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır.köyde iki tane ayrı mezralarda cami vardır.kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve Ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt değildir köyde elektrik ve sabit telefon vardır. Köy 18 mezradan oluşmuştur. Okul ve telefon hizmeti sadece köy merkezinde varolup mezralarda bulunmamaktadır.


  kaynak/ yerel net / vikipedi / özgür ansiklopedi


  köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Derecik Köyü Merkez Forum Tarih
Derecik Köyü Merkez Kars Kars Tanıtımı 22 Mart 2010
Derecik Köyü Hakkında Bilgi Patnos Ağrı Ağrı Tanıtımı 15 Ocak 2011
Derecikören Köyü Hakkında Bilgi Çaycuma Zonguldak Zonguldak Tanıtımı 17 Haziran 2010
Derecik Köyü Mustafakemalpaşa Bursa Bursa Tanıtımı 5 Mayıs 2010
Derecik Köyü Büyükorhan Bursa Bursa Tanıtımı 5 Mayıs 2010

Bu Sayfayı Paylaş