Derecik Köyü Büyükorhan Bursa

'Bursa Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 5 Mayıs 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Derecik Köyü Büyükorhan Bursa konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Derecik Köyü Büyükorhan - Derecik Köyü Bilgileri - Derecik Köyü Hakkinda - Derecik Köyü Resimleri  Derecik, Bursa ilinin Büyükorhan ilçesine bağlı bir köydür.

  İlçe: BÜYÜKORHAN - İl: BURSA

  Köy Muhtarı: KADİR ÇİÇEK

  Muhtarlık Erişim Bilgileri:

  Telefon: 0224 859 51 32

  Demografik Bilgiler:

  İle Uzaklığı: 87 km

  İlçeye Uzaklığı: 2 km

  Rakım: m

  Tarihi Bilgiler
  Köy, adını DEREBEYLİK zamanından almıştır. Köyün bulunduğu arazide hüküm süren Derebeylik'ten gelen isim zamanla değişerek bu ismi almıştır.. Köy nüfusunun büyük kısmı işsizlik nedeniyle Bursa şehir merkezine göç etmiş durumdadır. -BAZİLİKA-2000 yılında yapılan bir kazı sonucu köyde BAZİLİKA türü 1500 yıllık bir kilise bulunmuştur. Marmara Bölgesi'nde tabanına mozaik döşenmiş tek bazilika olan bin 500 yıllık Bizans manastırı, Dünya Mozaikleri Merkezi Genel Sekreteri Helene Moriyer ve 9 ülkeden gelen heyet tarafından incelemeye alındı. Derecik Bazilikası, Maramara Denizi çevresinde bulunan bu tarz mozaiklere sahip tek kilisedir. Yaklaşık 50cm ile 100cm arasında bir toprak tabakası altında kalan mozaik zemin, üzerinde ziraat yapılmasına rağmen büyük ölçüde sağlam kalabilmiştir. Ancak bazı bölümlerde büyüyen ağaçların kökleri mozaiğin dağılmasına neden olmuş, dağılan mozaik taneleri restorasyonda kullanılmak amacıyla dikkatle toplanmıştır Bazilika, İsviçre Lozan Üniversitesi tarafından koruma altına alınarak restore edilecek. Geç Roma Dönemi'ne ait manastır kalıntılarından yola çıkan İsviçre'nin Lozan Üniversitesi yetkilileri, Uludağ Üniversitesi'nin (UÜ) başvurusu sonucu bölgede milyon dolarlık kazı çalışmaları başlatma kararı aldı. UÜ ile ortaklaşa sürdürülecek kazı çalışmalarının 5 yıl süreceği ve kazıları Lozan Üniversitesi ekiplerinin yürüteceği bildirildi.

  Kültür
  Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.

  Coğrafya
  Bursa iline 87 km, Büyükorhan ilçesine 2 km uzaklıktadır.

  İklim
  Köyün iklimi, Marmara iklimi etki alanı içerisindedir.

  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007 45
  2000 78
  1997 77

  Ekonomi
  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

  Muhtarlık
  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır. Şu anki Derecik Köyü Muhtarı Kadir ÇİÇEK'dir. Köyün ismi burada hüküm süren Derebeyliklerden gelmedir. İrtibat telefonu : 0224 859 51 32

  Altyapı bilgileri
  Köyde, ilköğretim okulu var, ancak öğrenci sayısının azlığı nedeniyle okul kapalıdır. Öğrenciler taşımalı sistem kullanılarak B.Orhan ilçe merkezindeki okullarda eğitim görüyor. Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. En yakın sağlık merkezi ve PTT şubesi köye 3km. mesafede Büyükorhan ilçe merkezindedir. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.


  [​IMG]

  [​IMG]


  kaynak / yerel net /vikipedi özgür ansiklopedi

  köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Derecik Köyü Büyükorhan Forum Tarih
Derecik Köyü Hakkında Bilgi Patnos Ağrı Ağrı Tanıtımı 15 Ocak 2011
Derecikören Köyü Hakkında Bilgi Çaycuma Zonguldak Zonguldak Tanıtımı 17 Haziran 2010
Derecik Köyü Mustafakemalpaşa Bursa Bursa Tanıtımı 5 Mayıs 2010
Derecikören Köyü Gölpazarı Bilecik Bilecik Tanıtımı 21 Nisan 2010
Derecik Köyü Çayeli Rize Rize Tanıtımı 20 Nisan 2010

Bu Sayfayı Paylaş