Dereceören Köyü Merkez Bolu

'Bolu Tanıtımı' forumunda KaRDeLeN tarafından 1 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Dereceören Köyü Merkez Bolu konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  dereceören köyü bilgileri - dereceören köyü resimleri - dereceören köyü tanıtım  Dereceören, Bolu ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür.


  Tarihi

  Dereceören Köyü Eski Türklerde yerlesilen yerlerin cografi özelliklerine göre de isimlendirilmesi yapilirdi . Kanuni Sultan Süleyman nin Vezirlerinden birine bu bölge Timar olarak verilir . Vezir yaylalarda sürülerini otlatmalari icin Artvin yörelerinden 2 coban getirir . Zamanla üreyen aileler burada Dereceören köyünü kurar devam ettirirler .Cobanlardan birinin soyundan gelenlere Parmaksizoglu digerinin soyundan gelenlere Kapusuzogullari adi verilmistir.(Özel Idare ve Tapu Sicil Kayitlari ) Cayirbicki Mevkiinde Romalilardan kalma Kilise kalintilari vardir. Mehel köyü Mahallesi ise Eski adindan Mihal in köyünden degisimle Mehel köyü olmustur.AIlelerin Lakaplari: Asiklar.... Hatiplar ... Köseler. Pasalar.. Kürtler....Mühtarlar
  Kültür

  Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.
  Coğrafya

  Bolu merkezine 28 km uzaklıktadır.
  İklim

  Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.
  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 176
  1997 161
  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.Ama asil gecim kaynagi Orman ürünlerini Isletme Bölge Sefliklerinin Organizesi ve Planlamasi ile heryil Orman da belirlenmis Alanlardan kesim ve cekim yaparak iyi gelir elde etmekteler . Dereceören``den güney köyü istikametine giderken köyün 700 m disinda cok güzel alabalik ciftlik ve lokantasi vardir. Köyün sinirlari icinden gecen Abant yolu boyunca Piknik Balik Lokantalari Bal ve köy yemekleri satilmakta Ormanlardan toplanan mantarlarda 28 km Minübüslerle nakledilerek Bolu da pazarlanmaktadir.
  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.


  Altyapı bilgileri


  Köyde, ilköğretim okulu ( 1967 yilinda acilmis. 1969 _1973 yillarinda görevli olan Ögretmen tarafindan örnek bir okul haline getirildigi gibi bu gün kullanilmadigi halde bir Milli park görünümünde olup Köye ayri bir güzellik katmaktadir.Okul binalari kiralik olarak verilmektedir. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.
  kaynak
  yerel net
  vikipedi özgür ansiklopedi  köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Dereceören Köyü Merkez Forum Tarih
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014
Karakoyunlular Beyliği Hakkında Kısaca Bilgi Tarihi Bilgiler 14 Ağustos 2013

Bu Sayfayı Paylaş