Derebaşı Köyü Pazar Rize

'Rize Tanıtımı' forumunda KaRDeLeN tarafından 20 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Derebaşı Köyü Pazar Rize konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Derebaşı köyü bilgileri - derebaşı köyü tanıtım - derebaşı köyü resimleri  Derebaşı, Kayseri ilinin Develi ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi

  Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur.
  Kültür

  Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.Köyün gelenekleri: Erkek tarafı ve kız tarafı iki aile beraberce oturup evlenecek çiftlerin evini dizip masrafları paylaşırlar. Ayrıca erkek tarafı maddi imkanları ölçüsünde gelin adayına altın takar.Düğünlerde davul-zurna ve orkestra tercih edilir. Bayanlı erkekli halay çekilir.Düğün yemeği ve diğer masraflar erkek tarafından karşılanır.Gençlerin giyimleri gayet medenidir. BAŞLICA YEMEKLERİ: Et ağırlıklı yemekler,kıymalı börekler,patates püresi,yeşil fasülye kavurması,türlü,tarhana ve mercimek çorbası,un helvası,salata,baklava,biber dolması,tas kebabı vs.
  Coğrafya

  Kayseri iline 141 km, Develi ilçesine 55 km uzaklıktadır.Harita üzerinde tahtalı dağlar silsilesinin kuzey tarafında yer almaktadır.Bu dağ silsilesinin zirvesi Kayseri ve Adana il sınırını oluşturmaktadır.Derebaşı köyünün güney doğusunun 3km.uzağında alaylı mahallesi bulunmaktadır.Alaylı mahallesinin 4km. uzağında çadıryeri köyü bulunmaktadır.Derebaşı köyünün güneybatısında 5km uzağında karapınar köyü vardır.Derebaşı köyü coğrafya olarak;dağlıktır.Tarım yoktur.Sadece hayvancılık yapılmaktadır.
  İklim

  Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.Derebaşı köyünün konum itibariyle çok yüksekte olması yılın altı ayı soba yakılmasını gerektirmektedir.Kış kasım ayında başlar,mayıs ayında biter.
  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 127
  1997 86
  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.
  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu yoktur. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.
  [​IMG]
  [​IMG]

  kaynak-vikipedi
  özgür ansiklopedi  Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Derebaşı Köyü Pazar Forum Tarih
Derebaşı Köyü Hakkında Bilgi Develi Kayseri Kayseri Tanıtımı 25 Ocak 2011
Derebaşı Köyü Hakkında Bilgi Oltu Erzurum Erzurum Tanıtımı 17 Ocak 2011
Derebaşı Köyü Hakkında Bilgi Köprüköy Erzurum Erzurum Tanıtımı 16 Ocak 2011
Derebaşı Köyü Hakkında Bilgi Zile Tokat Tokat Tanıtımı 9 Haziran 2010
Derebaşı Köyü Merkez Rize Rize Tanıtımı 20 Nisan 2010

Bu Sayfayı Paylaş