Dereçiftlik Köyü Merkez Balıkesir

'Balıkesir Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 19 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Dereçiftlik Köyü Merkez Balıkesir konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Dereçiftlik Köyü Merkez Bilgileri - Dereçiftlik Köyü Hakkında - Dereçiftlik Köyü Tanıtımı - Dereçiftlik Köyü Resimleri  İlçe: MERKEZ - İl: BALIKESİR

  Köy Muhtarı: EMİN EFE  Muhtarlık Erişim Bilgileri:


  Cep Telefonu:

  0 (535) 977 52 20


  Balıkesir turkıye
  Bilgiler
  Alan x km²
  Nüfus 609 (2000)
  Rakım x metre
  Koordinatlar
  Posta Kodu 10000
  Alan Kodu 0266
  Yönetim
  Coğrafi Bölge Marmara Bölgesi
  İl Balıkesir
  İlçe Merkez
  Web Sitesi x

  Dereçiftlik Köyü Balıkesir Merkez’e bağlı, merkezden 15 km uzaklıkta yer alan bir yerleşim birimidir. Köyün rakımı 155'dir.Köye bağlı herhangi bir mahalle bulunmamaktadır.Köy ilk kurulduğundan beri aynı adı taşımaktadır. Adının nereden geldiği ile ilgili çeşitli rivayetler vardır. Köyün muhtarı, zamanında köyün bulunduğu yerde devlet çiftliklerinin olduğunu ve köyün yanından geçen derenin varlığından dolayı Dereçiftlik adını aldığını söylemiştir. Bir diğer rivayette ise köyün ileri gelenlerinin anlattıkları ile internetteki kaynakların aynı rivayetle örtüştüğü göze çarpmaktadır: Köyün bulunduğu yerde daha önce önemli bir şahsiyet vardır ve bu kişiye Derebeyi denmektedir. Bu kişinin çiftlikleri vardır çiftliklerine de derebeyinin çiftliği denmektedir. Zamanla da bu çiftlikler köye adını vermiştir.


  Tarihi

  Osmanlı Devleti zamanında yapılan Balkan savaşlarından dolayı pek çok insan göç etmek zorunda kalmıştır. Dereçiftlik köyüne ilk yerleşenler de bu savaşlar sırasında göç eden kişilerdir. Bulgaristan’da bulunan Deli Orman’dan göç eden bu kişiler devlet tarafından çeşitli yerlere yerleştirilmişlerdi. Bu göç edenlerden 40 hane ise bugünkü Dereçiftlik köyünün olduğu yere yerleşmişlerdir. Böyle olması sebebiyle Dereçiftlik Köyü bir “Muhacir Köyü”dür. Köyün ileri gelenlerinin söylediklerine göre aslında Dereçiftlik köyüne yerleştirilen bu 40 hanenin aslı Yörük’tür. Köy halkı önce Konya’ya daha sonra akıncılarla Avrupa’ya göç etmişlerdir. Son olarak ise Balkan savaşları sebebiyle devlet tarafından şuan köyün bulunduğu yere yerleştirilmişlerdir.

  Kültür

  Köyde Balkan kültürü hakımdır.

  İklim, Bitki örtüsü ve Hidrografya

  Dereçiftlik Köyünde bozulmuş Akdeniz ikliminin etkilerini görmek mümkündür. Gerek denizselliğin olmaması gerekse topoğrafik unsurlar Akdeniz iklimi ile step ikliminin karışımı bir iklimin varlığını gözler önüne sermektedir. Köydeki sıcaklık değerleri Balıkesir ilinin sıcaklık değerlerine yakınlık göstermektedir. Bu nedenle köyün ortalama sıcaklığını 16.2 derece olarak değerlendirebiliriz. Yağış rejiminin düzensiz oluşu tarım ürünlerine de yansımıştır. Balıkesir iline yakın oluşu nedeniyle köyün yağış değerleri Balıkesir merkezle yakınlık göstermektedir. Köydeki bitki örtüsü iklime bağlı olarak karışıklık göstermektedir. Köyün çevresini kaplayan ormanlara karşın maki ve çam fıstığı da köyün bitki örtüsünü oluşturan diğer unsurlardır. Akdeniz ikliminin kış yağışları köydeki dereye etkisini hissettirmektedir. Bu da köyün hidrografyasını etkilemektedir. Kış zamanı derenin su seviyesi yükselirken yaz mevsiminde su seviyesinde alçalmalar göze çarpmaktadır. Köyde bazı evler kuyu suyu da kullanabilmektedir. Bu da yer altı suyunun köy hidrografyasının bir elemanı olduğunun örneğidir.

  Nüfus

  Köyde Balıkesir’in yerli halkı bulunmamaktadır. Köy tamamen Muhacirlerden oluşmaktadır. Türkiye İstatistik kurumundan alınan bilgilere göre son yapılan adrese dayalı nüfus kayıt sisteminde köyün nüfusu 473, 2000 yılındaki genel nüfus sayımına göre 568’dir. Türkiye istatistik kurumundan aldığımız bilgilere göre 1965’ten günümüze doğru köy nüfusunda bir dalgalanma söz konusudur. Düzenli bir artış ya da azalış olmamaktadır. Fakat son üç yılda yapılan Adrese dayalı nüfus kayıt sistemine göre nüfus düzenli bir azalış göstermiştir. Yine bu son üç yıla dayanarak erkek nüfusu daima kadın nüfusundan daha fazladır. Köy muhtarının belirttiği 720 kişilik nüfusun 390’ını erkek 330’unu ise kadın oluşturmaktadır.

  Ekonomi

  Köydeki ekonomik uğraş sıralamasında hayvancılık ilk sırada yer almaktadır. Tarım daha çok ikinci planda kalmaktadır. Köyde hayvancılık o kadar önemlidir ki tercih edilen tarım ürünleri dahi daha çok hayvanların beslenmesi için ekilen ürünlerdir. Köyde yaylacılık, arıcılık, bağcılık gibi ekonomik faaliyetler yoktur. Köyün daha çok hayvancılıkla uğraşması da mevsimlik işçi sirkülasyonunun olmamasına neden olmaktadır. Köyde tarım hayvancılıktan sonra ekonomik faaliyetlerde ikinci sırada yer almaktadır. Genel olarak buğday, mısır, yulaf, soğan ve kavun yetiştirilen ürünlerdir. Balıkesir il pazarında mısır, kavun ve soğan köylüler tarafından satılmaktadır. Diğer ürünler ise hayvanlara yem olarak ve kendi ihtiyaçları için ekilmektedir. Tarımın ikinci planda kalması sebebiyle haftada 4 gün köye sebze-meyve satan satıcılar gelmektedir. Pazartesi günleri ise köy meydanında Pazar kurulmaktadır. Köy sınırları içinde işlenen arazi yaklaşık olarak 3000 dönümdür. Bu işlenen arazilerde nadas uygulaması yapılmamaktadır. Köy muhtarı bu 3000 dönümlük işlenen arazinin yaklaşık 500-600 dönümünde sulama yapıldığını söylemektedir. Sulama daha çok su motorları ile sağlanmaktadır. Köydeki derenin suyu kullanılarak bu arazilerde sulama yapılmaktadır. Köyde ilk kez su motorları 1970li yıllarda kullanılmıştır. Şu anda yaklaşık 60 adet su motoru vardır. Sulama zamanı ekilen tarım ürününe göre çeşitlilik göstermektedir. Mısır’ı örnek verecek olursak; sulama mayıs-haziran gibi başlayıp ekim ayının başında sulama sona ermektedir. Hayvancılık, köy ekonomisinin adeta hayat damarı olmaktadır. Ahır hayvancılığı yapılan köyde 1200 büyükbaş 400 küçükbaş hayvan vardır. Büyükbaş hayvanlardan elde edilen süt bölgenin önemli süt ürünleri firmalarına satılmaktadır. Bunların dışında köylüler Balıkesir’de kurulan günlük pazarlarda da süt ve süt ürünlerini kendileri satarlar.Köyde yetiştirilen küçükbaş hayvancılık büyükbaş hayvancılığa göre daha geri plandadır; Yine de kurban bayramı zamanında köy ekonomisine canlılık katmaktadır. Ayrıca koyun sütünden üretilen süt ürünleri de ekonomik faaliyetler arasında yerini alır. İl pazarında satılan süt ürünlerini aynı zamanda kendi ihtiyaçları için de üretmektedirler. Köyde taş ocağı, mandıra, maden ocağı vb. işletmeleri yoktur. Balıkesir organize sanayi bölgesinin köyün yaklaşık 6 km yakınına yapılması köydeki özellikle genç nüfusun sanayi bölgesine doğru bir çalışma eğilimi göstermesine neden olmuştur.

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.


  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  Seçim Yılı Muhtar
  2004 Emin Efe

  Eğitim ve Hizmetler

  Dereçiftlik köyünde eğitim alanındaki yeterlilik ne yazık ki optimum düzeyde değildir. Köyde 1 adet ilkokul bulunmaktadır. İlkokul dışında kütüphane, Ortaokul ve lise mevcut değildir. Köydeki okul, Dereçiftlik ilköğretim okulu, isim olarak ilköğretim okuludur; fakat sadece 5 yıllık ilkokul eğitimini vermektedir. Komşu köy Karamanlara 4 kişi ilköğretim 6-7 ve 8.sınıflar için gitmektedir. Lise eğitimleri için ise öğrenciler Balıkesir il merkezine gitmektedir.Köyde elektrik, su, telefon ve sağlık ocağı hizmetleri mevcuttur. Sağlık ocağında 2 doktor 4 hemşire bulunmaktadır. Köydeki evlerin %90’ında ev telefonu vardır. Bunun dışında Gsm operatörlerinin çekim güçleri de oldukça iyidir. PTT acentası daha önceleri mevcuttu; fakat Türk telekomun özelleştirilmesinden sonra PTT acentası kapatılmıştı

  [​IMG]

  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net
  Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Dereçiftlik Köyü Merkez Forum Tarih
Dereçiftlik Köyü Gördes Manisa Manisa Tanıtımı 12 Nisan 2010
Dereçiftlik Köyü Honaz Denizli Denizli Tanıtımı 6 Nisan 2010
Dereçiftlik İlköğretim Okulu Bilgileri Merkez Balıkesir Balıkesir Tanıtımı 15 Haziran 2012
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014

Bu Sayfayı Paylaş