Derbent Köyü İznik Bursa

'Bursa Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 5 Mayıs 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Derbent Köyü İznik Bursa konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Derbent Köyü İznik - Derbent Köyü Bilgileri - Derbent Köyü Hakkinda - Derbent Köyü Resimleri  Derbent, Bursa ilinin İznik ilçesine bağlı bir köydür.

  İlçe: İZNİK - İl: BURSA

  Köy Muhtarı: İSMAİL ŞEN

  Muhtarlık Erişim Bilgileri:

  Telefon: 0 (224) 763 81 33

  Cep Telefonu: 0 532 408 0006

  Demografik Bilgiler:

  İle Uzaklığı: 96 km

  İlçeye Uzaklığı: 11 km

  Rakım: 565 m

  Tarihi
  DERBENT/PAMUCAK: İznik ilçesine bağlı bir köy. Eski adı Pamucak veya Pamucak derbenti olan köy, eskiden İznik yolunu güven altına almak üzere kurulmuştur. Eski bir köydür. İznik ile Yenişehir yolu üzerinde kurulmuştur. Köy halkı, bu yolun güvenliğini sağlamakla görevli derbentçi idiler. Bu nedenle de bazı vergilerden muaf tutulmuştu. Yunus Bey kızı Hatice Sultan’ın vakıf köyü imiş. Daha sonra Fatih tarafından mülklükten çıkarılmış, Sultan II.Bayezıt döneminde tekrar vakfa verilmiştir. Eski bir Rum köyüdür. Ancak, XVI. yüzyıl seyyahların tarifine göre Derbent’in Rum değil de Sırp köyü olduğu belirtilmiştir. Nitekim XII. yüzyılda Bizanslılar, Rumeli’deki Sırpları Türklere karşı tampon bölgeye sürgün edildikleri bilinmektedir. Olasılıkla, Bizanslıların iskan ettikleri bu Sırp köylerinden birisidir. XIX. yüzyılda bir Rum köyü olmuştur. Köy ile Karacakaya arasında Kilise deresi, Şaraphane deresi mevkilerinde Bizans devri kalıntıları bulunmaktadır. Ayrıca Yazılıtaş ve Yazılıkaya olarak anılan mevkilerde de kayalara kazılmış yazı ve kabartmalar vardır. Bey pınarı ile köy arasında da Evkaya mevkii vardır ki bir kaya mezarıdır. 1895 ve 1908 Yıllığı’na göre Yenişehir ilçesine bağlı olan köyde, o tarihte 184 hane yaşamaktaydı. Kurtuluş Savaşı sırasında köyde kurulan Rum milisleri ile çeteler arasında çatışmalar olmuştur. Bu sırada köy de Türk çeteleri tarafından yakılmıştır. Savaş sonunda Rumlar köyü terk edip yerine Yunanistan göçmenleri yerleştirilmiştir. 1927 yılında 451, 1990 yılında 657, 1997 yılında 656 kişi yaşayan köyde eski bir cami vardır. Köyün meydanındaki eski kilise yıkılıp, alan yapılmıştır. Köyde bugün, 1923 yılında, Yunanistan’ın Kılkış kazasının Paprat köyünden gelen göçmenler yaşamaktadır. Köydeki Çingeneler ise İznik’e göç etmiştir. Köyün doğusundaki kayalıklar da, azizlerin kabartmalarından oluşan bir ayin yeri bulunmaktadır.


  yemek ilave edeyim;adı;gola,içeriği;mısır unundan yapılır.ıspanaklı,ısırgan otlu,pırasalı vs.çeşitleri bulunur.çok leziz bir börektir.

  Coğrafya
  Bursa iline 56 km, İznik ilçesine 11 km uzaklıktadır.

  İklim
  Köyün iklimi, Marmara iklimi etki alanı içerisindedir.

  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 606
  1997 677

  Ekonomi
  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

  Muhtarlık
  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  2004 - İsmail Şen
  1999 - Nevzat Göre
  1994 - Nevzat Göre
  1989 - Salih Yeşil

  Altyapı bilgileri
  Köyde, ilköğretim okulu yoktur fakat taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi,kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.


  [​IMG]

  [​IMG]


  kaynak / yerel net /vikipedi özgür ansiklopedi

  köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Derbent Köyü İznik Forum Tarih
Derbentbaşı Köyü Hakkında Bilgi Yeşilhisar Kayseri Kayseri Tanıtımı 25 Ocak 2011
Yassıören Köyü Hakkında Bilgi Derbent Konya Konya Tanıtımı 24 Ocak 2011
Saraypınar Köyü Hakkında Bilgi Derbent Konya Konya Tanıtımı 23 Ocak 2011
Mülayim Köyü Hakkında Bilgi Derbent Konya Konya Tanıtımı 23 Ocak 2011
Derbenttekke Köyü Hakkında Bilgi Derbent Konya Konya Tanıtımı 22 Ocak 2011

Bu Sayfayı Paylaş