Depresyonun Kaynağı İnternet Olunca

'Psikoloji' forumunda DeMSaL tarafından 19 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Depresyonun Kaynağı İnternet Olunca konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Depresyonun Kaynagi Nelerdir-Depresyon Belirtileri-Depresyon Nedir
  Yapılan bir araştırmanın sonuçlarına göre uzun süreli internet kullanımı depresyona yol açabiliyor.

  Leeds Üniversitesinde 1319 kişi üzerinde yapılan ve Psychopathology dergisinde yayımlanan araştırmaya katılanlardan yüzde 1,2’si "internet bağımlısı" olduğunu açıklarken, bunların büyük kısmının depresyon rahatsızlığı bulunuyor.

  Araştırmayı yapan ekip, birinin diğerine neden olduğunu söyleyemeyeceklerini ve internet kullanıcılarının çoğunun akıl sağlığı sorunu bulunmadığına işaret ettiler.Kaynakwh: Kaynakwh: Depresyonun Kaynağı İnternet Olunca Depresyonun Kaynağı İnternet Olunca

  Deneklere ne kadar ve hangi amaçla internet kullandıkları sorulan araştırmada ayrıca depresyon rahatsızlıkları bulunup bulunmadığını anlamak üzere sorular yöneltildi.

  Başaraştırmacı Dr. Catriona Morrison, internetin modern yaşamda önemli rol oynadığını ancak yararları kadar zararları da bulunduğunu belirterek, "Birçoğumuz fatura ödemek, alışveriş yapmak ve e-posta göndermek için interneti kullanırken, online olduklarında ne kadar zaman harcadıklarını ve günlük faaliyetlerine başka unsurların da karıştığı noktayı fark etmekte güçlük çeken küçük bir grup var" diye konuştu.

  Hangisinin Tetiklediği Bilinmiyor

  Araştırmalarının aşırı internet kullanımının depresyonla bağlantılı olduğunu gösterdiğini ancak hangisinin diğerini tetiklediğini bilmediklerini söyleyen Morrison, "Ama açık olan, küçük bir grup insan için aşırı internet kullanımı, depresif eğilimler için bir uyarı işareti olabilir" dedi.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Depresyonun Kaynağı İnternet Forum Tarih
Depresyonun Belirtileri Nelerdir? Psikoloji 22 Temmuz 2013
Depresyon Belirtileri Nelerdir - Depresyonun Belirtileri Psikoloji 26 Mart 2013
Depresyon Nedir - Depresyonun Sebepleri Nelerdir? Psikoloji 4 Mayıs 2011
Kronik Depresyonun En Önemli Nedeleri Nelerdir? Psikoloji 31 Ekim 2010
Tedavi edilemeyen depresyonun tehlikeleri Psikoloji 3 Mart 2010

Bu Sayfayı Paylaş