Depresyona Geçit Yok

'Psikoloji' forumunda Dine tarafından 27 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. Dine

  Dine Özel Üye

  Depresyona Geçit Yok konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  [​IMG]

  Depresyona Geçit Yok

  Uykusuzluk, uzun zamandır tatile çıkamamak, her şeyden sıkılmak, hayattan zevk alamamaya başlamak, hatta yataktan kalkmaya bile üşenmek gibi hisler, yaşam enerjisini düşüren sorunlar arasında yer alıyor.
  Diyetisyen Berrin Yiğit enerjiyi yüksek tutmanın yolları hakkında bilgi veriyor: Kronik yorgunluk sendromu, kişilerin genetik olarak fiziksel ve psikolojik stres ile mücadelede başarısız olmaları ile ilişkili bir tablodur. Genetik mirastaki yatkınlığın, stres ile birleşmesi sonucunda ortaya çıkan bu tablo, karmaşık bir yol haritası sunsa da günümüz insanının temel sorunlarından biri olarak kabul ediliyor. Bu durum kalitesiz ve enerjisi düşük yaşamların git gide arttığını gözler önüne seriyor. Hadi bu hafta, her gün farklı bir adım atarak; bu tembel duyguları bir kenara itelim. 7 güne 7 çözüm önerisi ile enerjimizi yükseltelim.
  1 Yetersiz besin alımı ve öğünler arası uzun boşluklar:
  Daha fit olmak adına besleyici gıdaların yetersiz miktarlarda alımı, aşırı kalori kısıtlamalarına gidilmesi, atıştırmalık tarzı beslenme düzeninin izlenmesi enerjiyi düşüren en temel etkendir. Bu nedenle vücudu sevindirecek, kalori içeriği dengeli, kişiye özel ve besin değeri yüksek gıdaları diyetinizde artırın. Özellikle antioksidanlar açısından zengin mevsime uygun sebzeler (Brüksel lahanası, brokoli, soya filizi, tere, semizotu gibi), meyveler (böğürtlengiller, ananas, kiviyi gibi), organik kuru meyveler, fındık, badem, ceviz ve kefiri asla diyet listenizden eksik etmeyin. Öğün atlamanın enerji seviyesi, konsantrasyon ve egzersiz performansını negatif yönde etkilediğini biliyoruz. Bunun için 3 ana ve 3 ara öğün uygulama ilkesini koruyun.
  2 Çok düşük ya da yüksek kilolu olmak:
  Metabolizma yaş, boy, cinsiyet, fiziksel aktivite durumu ile sağlık tablosundan etkilenir. Ne kadar kiloluysanız, vücut o kadar fazla çalışır ancak bu, randımanlı çalışma anlamına gelmez. Enerjinizi yükseltmek için ideal kiloda olmak ve kas kitlesini artırarak, vücudun çalışma kapasitesini yükseltmek gerekir. Bu sayede metabolizma etkinleşip, kendinizi iyi hissetmenize yardımcı olur.
  3 Hareketsizlik:
  Fiziksel aktivite yetersizliği global ve ulusal bir sağlık problemidir. ABD’de yapılan çalışmalar, meydana gelen ölümlerin ortalama olarak yüzde 9-16’sının hareketsizliğe bağlı olarak geliştiğini gösteriyor. Dünya Sağlık Örgütü (WHO) Avrupa Birliği Projesi kapsamında yapılan araştırmalara göre; her 5 kişiden 1’i, çok az veya neredeyse hiç hareket etmemekteyken, batı bölgelerinde hareketsizlik daha ciddi bir tehdit olarak görülüyor. Bu nedenle bu bölgelerde yılda yaklaşık 600.000 ölüm vakasının gözlendiği, sağlıklı yaşam süresinin de 5,3 milyon kadar kayba uğradığı bildiriliyor.
  Kaslar vücudun enerji santralleri gibi çalışır… Kaslar, vücudun aktif ve verimli çalışma kapasitesini artırdığı için ne kadar fazla kas grubu varsa kişi o kadar enerjik olur. Aktif bir yaşama sahip olmak, sadece fiziksel sağlık ile değil; aynı zamanda mental becerilerin de artmasına yardımcı olur. Önemli olan en zengin aletlere sahip bir merkezde çalışmak değil; tüm kas gruplarını çalıştıracak, düzenli takip edilecek spor dallarını seçmektir.
  4 Kan şekeri seviyelerinde iniş ve çıkışlar:
  Kronik diyetler, kötü kan şekeri kontrolü, sık tekrarlanan hipoglisemi atakları kişilerin enerji seviyelerini düşüren, sersemlik ve halsizlik halleri yaratan kritik durumlar arasındadır. Bunun için glisemik indeksi düşük beslenme şekli ilke edinilmeli, basit şekerden uzak durulmalı, tam tahıllı besinler seçilmeli ve sebze-meyveler sofralardan eksik edilmemelidir. Ailenizde diyabet öyküsü olup; kendi kan şekeri dalgalanmalarınızdan da şüpheleniyorsanız, mutlaka bir doktora danışın ve rutin kontrollerinizi aksatmayın.
  5 Tiroid problemleri:
  Enerji seviyelerini etkileyen en belirgin sağlık durumlarından biri de tiroid problemleridir. Tiroid bezlerinin hızlı veya yavaş çalışması gibi sorunlar karşısında sebep ne olursa olsun, mutlaka bir uzman kontrolünden geçilmelidir. Aksi takdirde enerjinizi kemiren düşmanı içinizde beslersiniz.
  6 Anemi:
  Demir, folat veya B12 vitamini eksikliğine bağlı olarak gelişebilen anemi, kişileri kronik yorgun hale getirebilir… Bunu önlemek için kan testlerinize bakılmalı, doktor önerisinde destek alınmalı ve dengeli beslenilmelidir.
  7 Uykusuzluk:
  Enerji azlığınızın altında masum bir neden olabilir. Günde ortalama olarak 8 saat uyku almasanız da günlük rutininizde uyku sürelerinize dikkat ediyor, kaliteli uykudan ödün vermiyorsanız doğru yoldasınızdır.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Depresyona Geçit Forum Tarih
Depresyona Neden Olan Etmenler Nelerdir Psikoloji 11 Aralık 2011
Kilo Almak Depresyona Sokuyor Psikoloji 17 Nisan 2010
Mevsimsel depresyona yenik düşmeyin Psikoloji 18 Mart 2010
Domuz gribi çocukları depresyona sokuyor Çocuk Sağlığı ve Bakımı 17 Aralık 2009
Kanserden depresyona birçok hastalığı tetikleyen kimyasallardan nasıl kurtulmalı? Genel Sağlık 16 Aralık 2009

Bu Sayfayı Paylaş