Depresyon ve Ağız Sağlığı

'Ağız ve Diş Sağlığı' forumunda Dine tarafından 27 Ağustos 2009 tarihinde açılan konu

 1. Dine

  Dine Özel Üye

  Depresyon ve Ağız Sağlığı konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Depresyon psişik duygu bozuklukları içerisinde en sık görülendir. Günümüzde sosyoekonomik faktörlerin ağırlaştırdığı yaşam koşullarının psikiyatrik sorunların artışına katkısı bir gerçektir. Çocuklar ve yaşlılar gibi her yaştaki hastada kullanılabildikleri için antidepresanlar diş hekiminin de sık karşılaşabileceği ilaçlardır. Bu nedenle antidepresanlarla tedavinin diş hekimini ilgilendiren sonuçlarının değerlendirilmesi önemlidir.
  Diş hekimi hastanın tıbbi hikayesiyle bu ilaçları saptayarak olası problemlere karşı gerekli önlemleri alabilir. Bunun için antidepresanların dental sorunlara yol açabilecek yan etkileri ve tedavi aşamasında oluşabilecek ilaç etkileşimleri hakkında diş hekiminin bilgi sahibi olması gerekir.
  Kserostomi (ağız kuruluğu) ortostatik hipotansiyon ve kardiyotoksisite antidepresanların belirli guruplarının kullanımına ilişkin önemli yan etkilerdir. Sonuçları için önlem almak gerekebilir.
  Antidepresan ilaçlar ve kserostomi (ağız kuruluğu)
  Antidepresan ilaçları kullanan hastalar genellikle kserostomi (tükürük azalması) ve tükürük viskozitesindeki değişiklerden yakınırlar. Özellikle bu hastalarda kserostomiye neden olan NSAİI (non steroid anti inflamatuar) bronkodilatatör diüretik antihipertansif antihistaminik ve bunun gibi ilaçların antidepresanlarla birlikte kullanımında kserostomi etkisi artar.
  Tükürük azalması pek çok soruna eşlik eder. Ağız içinde yanma ya da acıma tad alma duyarlılığında azalma ağız mukozasının kayganlığının kaybolması çiğneme konuşma yutkunma fonksiyonlarında zorluğa ek olarak en önemli sorun diş çürükleridir. Kserostomi oluşumuyla özellikle servikal (dişeti sınırına yakın) çürük gelişimine eğilim artar. Tad alma duyarlılığındaki azalma nedeniyle çürük oluşumuna yol açan yiyecek ve içecek tüketimindeki artış da buna katkıda bulunur.
  Kserostominin olası sonuçlarından biri de peridontal (dişeti) hastalıklardır. Aslında depresyonlu hastalarda peridontitis(dişeti iltihabı) oluşması doğaldır. Çünkü depresyondaki hasta ağız sağlığına karşı ilgisizdir bakımı ihmal eder. İmmun yanıttaki değişiklikler patojen (hastalık yapıcı) mikroorganizmaların miktarını arttırır. Bunların sonucunda peridontal ataşman kaybı gerçekleşir. SSRİ ve atipik antidepresanlarla oluşan bruksizm (diş gıcırdatma) ile peridontal hastalık olasılığı da söz konusudur.

  Tükürük azalmasıyla oral kavitenin kandida albikans gibi fırsatçı mantarların enfeksiyonlarına karşı duyarlılığı da artar. Kandida enfeksiyonları özellikle diyabet hastalığı varlığında proaaai olanlarda ve [​IMG] kullananlarda daha kolay oluşur. Total proaaai olan hastalarda kserostomi başka sorunlara da neden olur. Proaaa iritasyonu ile ağrı ve proaaa tutuculuğunda azalma gibi komplikasyonlar gelişir.
  Ağız Kuruluğuna Karşı Alınacak Önlemler
  • Alkolsüz sıvı alımını arttırın.
  • Alkol içermeyen gargaralar ile sık sık gargara yapın.
  • Tükürük akışınızı uyarmak için ciklet çiğneyin veya pastil kullanın.
  Şekersiz ciklet / Biotene Dry Mouth Gum (Laclede Rancho Dominguez Calif) / XyliFresh (Leaf Espoo Finland) / Şekersiz sert şekerler / Salix Pastil (Scandinavian Naturals Perkasie Pa)
  - Hekiminize danışarak sentetik tükrük ve benzeri ürünlerle kolinerjik ilaçları kullanın.
  Sentetik Tükürük Ürünleri
  Moi – Stir ( Kingswood Laboratories İndianapolis )
  MouthKote ( Parnell Pharmaceuticals Larkspur California )
  ORALbalance (Lackede )
  Salivart ( Xenex Laboratories Coquitlam British Columbia Canada )
  Xero- lube ( Colgate Oral Pharmaceuticals Canton Mass )
  Kolinerjik ilaçlar
  • Pilocarpine ( Salagen – MGI Pharma Minneapolis - Günde 3-4 kez 5-10 mg )
  Cevimeline ( Evoxac – Daiichi Pharmaceutical Co Montvale N.J. )
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Depresyon Ağız Sağlığı Forum Tarih
Depresyondan Kurtulmanın Yolları Psikoloji 2 Eylül 2013
Depresyonun Belirtileri Nelerdir? Psikoloji 22 Temmuz 2013
Depresyon Belirtileri Nelerdir - Depresyonun Belirtileri Psikoloji 26 Mart 2013
Depresyon Melankoli, Ruhsal Sıkıntı, İç Darlığı, Allahın El-Kâbid, El-Bâsit İsimleri Dini Sohbetler Dini Forum 22 Haziran 2012
Depresyonla İlgili Şiirler, Depresyon İle İlgili Şiir Şiirler 24 Nisan 2012

Bu Sayfayı Paylaş