Depremin Oluşturduğu Değişmeler Nelerdir ?

'Doğa ve Bitkiler' forumunda Mavi_inci tarafından 11 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_inci

  Mavi_inci Özel Üye

  Depremin Oluşturduğu Değişmeler Nelerdir ? konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  depremin Oluşturduğu Değişmeler

  Yer kabuğu katmanında türlü nedenlerle derin ve uzun çatlaklar oluşmuştur. Zamanla yeni Yer çatlaklar da oluşabilir. Fay denilen bu çatlaklar nedeniyle blok durumundaki büyük k Aya kütleler i, magma üzerinde hareket eder. Bu blokların birdenbire ve değişik yönlerdeki hareketleri depremleri oluşturur. Yer altı sularının, toprak ve kayaları aşındırması ile oluşan mağaralar çökebilir

  Çöküntünün olduğu bölgede ve çevresinde hafif şiddette deprem olur. depremler yeryüzünde yükselme ve alçalmalara, nehirlerin yatak değiştirmesine yol açar. Şiddetli bir depremden sonra hafif şiddetli depremler oluşabilir. Depremin oluşturduğu değişme ve zararlar, depremin şiddetine bağlıdır .


  Depremin yol açtığı zararlar şunlardır:
  Yer kabuğunda çatlaklar oluşur.
  barajlar yıkılır ve bundan dol ayı su baskınları olur.
  binalar yıkılır veya büyük ölçüde zarar görür.
  Elektrik direkleri devrilir.
  Yollar bozulur.
  köprüler yıkılır veya büyük ölçüde zarar görür.
  Yangınlar çıkar.
  Ölümler ve yaralanmalar olur. bunlardan başka ne gibi değişme ve zararlar oluşturabileceğini tartışınız.
  Ülkemiz deprem kuşağı üzerinde yer almaktadır. Yurdumuzda zaman zaman büyük depremler olmuştur. Bu depremler büyük can ve mal yitimlerine yol açmıştır.
  Haritada Türkiye’nin deprem bölgeleri ve tehlike dereceleri görülmektedir. Depremin şiddeti ve süresi, sismograf adı verilen aletle ölçülür.
  Depremin yeri, zamanı ve şiddeti günümüzde önceden belirlenememektedir. Depremin zararları en aza indirilebilir. Bunun için, olabilecek bir depreme karşı önceden gerekli önlemler alınmalıdır.
   

Bu Sayfayı Paylaş