Depremden Korunma Yolları ve Alınacak Tedbirler

'Doğa ve Bitkiler' forumunda Mavi_inci tarafından 21 Aralık 2011 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_inci

  Mavi_inci Özel Üye

  Depremden Korunma Yolları ve Alınacak Tedbirler konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Depremden Korunma Yolları
  Depremden Korunma Önlemler
  Depremden Korunma Tedbirler

  Kişisel Ve Aile Hazırlıkları
  1. Aileniz için bir deprem anında nasıl hareket edeceğinizi düşünün ve kendinize göre planlama yapın. Bu amaçla; Evinizin her odasındaki güvenilir yerleri belirleyin.  2. Evin tehlikeli noktalarını bilin, (pencereler, aynalar, asılı eşyalar, şömineler ve yüksek mobilya)  3. Pratik egzersizler yapın. Çocuklarınızla evin içerisindeki güvenilir noktalara yerleşin.  4. Bölgenizdeki Kızılay, Sivil Savunma veya diğer toplum kuruluşlarından ilkyardım kurallarını öğrenin.  5. Birbirinizden ayrı olmanız halinde ailenizin nerede buluşacağını belirleyin; Bu yerler herkesin bildiği yakın çevreden olsun. Örneğin; Komşunun veya size yakın oturan akrabaların evi, mahallenizdeki okul ve camilerin avluları ile parklar.... gibi.  6. Belirlemiş olduğunuz bu yerlerde buluşmanız mümkün olmayabilir çünkü bu yerler de depremden zarar görmüş olabilirler. Bu sebeple oturduğunuz şehirden en az 100 km. uzakta yaşayan bir akrabanızı haberleşme aracı olarak seçin.  7. Yukarıdaki bilgileri içeren kartlardan hazırlayın. "Aileyle Tekrar Bir Araya Gelme" kısmındaki boşlukları doldurun ve tüm aile bireyleri için çoğaltın. Evde herkese cüzdanlarında, çantalarında veya ceplerinde taşımaları için verin. Bu isim ve telefon numaralarını daima yanınızda taşıyın.  Tüm aile üyelerinin, depremden sonra en kısa sürede, önceden belirlemiş olduğunuz bu kişiye haber vermelerini söyleyin. Ve sizde aynı şekilde bu kişiye nerede ve nasıl olduğunuzu söyleyin. Eğer tüm aile üyeleri seçmiş olduğunuz kişiye haber verebilirse, birkaç gün bir araya gelemezseniz dahi, birbirinizin nerede ve nasıl olduğundan haberdar olabilirsiniz. Birbirinizden haberdar olabilmek kaygı ve stresinizi oldukça azaltacaktır.  8. Aracı kişiler dışında ihtiyacınız olabileceğini düşünerek bazı önemli telefon numaralarını saklamanızda fayda vardır. Bu telefon numaralarını Acil Telefon Numaraları çizelgesine kaydediniz.  9. Bir deprem sırasında aileniz için yaşamsal önem taşıyan belgeleri kaybetmemek için önlem almak gerekir. Senetler, vasiyet, vergi kayıtları, doğum belgeleri, nüfus kağıtları ve diğer yaşamsal önem taşıyan belgeleri ateşten etkilenmeyecek bir yerde saklayın. Bu belgeleri emanet kasada saklayabilirsiniz, yada su geçirmeyen bir poşetle afet çantasına koyabilirsiniz.  10. Bu belgelerin arasına bir de Önemli Ailevi Bilgiler çizelgelerini doldurarak saklarsanız yararlı olacaktır.  11. Aile bireyleri için; bilek veya boyunda taşınabilen madeni künyeler (Adı, soyadı, doğum yeri, doğum tarihi, dini ve kan grubu) hazırlayın.  12. Aileniz için taşınabilir bir ilkyardım çantası hazırlayın ve ulaşılabilir bir yerde hazır bekletin

  Bina Güvenliği Ve Ev Hazırlığı  1. Evlerinizi yetkililerin size verdiği kurallar doğrultusunda inşa edin. İmar planında konuta ayrılmış yerler dışındaki alanlara evlerinizi inşa etmeyin. Evlerinizi deprem yönetmeliğine uygun olarak yapılıp yapılmadığını araştırın.  2. Evlerinize izinsiz kat inşa etmeyin ve balkon eklemeleri yapmayın veya yaptırmayın. Bu ilave kat bir deprem sırasında evinizin tamamen yıkılmasına sebep olabilecektir.  3. Oturduğunuz binanın güvenliğinden emin değilseniz ve bilgi almak isterseniz şehrinizdeki Mühendisler ve Mimarlar odasından bu konuda yardım ve bilgi alabilirsiniz.  4. Hatların zarar görmemesi halinde, gaz, su ve elektriğin nasıl kapatılacağını öğrenin.  5. Evinizdeki bütün odaların en güvenli yerlerini önceden belirleyin. Bu yerler arasında: İki duvarın birleştiği köşe, sağlam bir masanın altı veya yanı, kaloriferlerin veya buzdolaplarının yanı, çekyat veya kanepelerin yanı olabilir. Deprem anında panik yaşayabilir ve doğru düşünemeyebilirsiniz. Böyle bir durumda önceden nerelere saklanabileceğiniz belirlemeniz, bunu ailedeki herkese öğretmeniz ve zaman zaman denemeniz faydalı olacaktır.  6. Evinizde hasar görebilecek ve/veya verebilecek eşyaları planın uygun yerine not edin.  7. Acil durumlar için yiyecek, su, ilaç, ilkyardım çantası, alet ve giyecek bulundurun.  8. Büyük bir deprem eşyalarınıza önemli zarar verebilir. Aslında, deprem zararlarının üçte birinin bina ile ilgili olmayıp, içindeki eşyalardan ve aletlerden kaynaklandığı tahmin edilmektedir. Bu mobilyalar, ev aletleri ve diğer eşyaları kapsar.

  A) Ağır Eşyaları Ve Su Tanklarını Sabitleme:
  1. Kitaplık, vitrin ve raflı üniteler gibi yüksek, bir yere bağlı bulunmayan eşyaları “L” dirsekler, köşe dirsekleri ya da alüminyum kornişler kullanarak duvar çivileriyle duvara veya döşemeye sabitleyin.  2. İçindeki eşyaların kayıp düşmesini önlemek için dolap kapaklarına tahta ya da metalden bir sürgü takın. Bu özellikle, pek çok cam eşyanın bulunduğu durumlarda son derece önemlidir.  3. Ağır ve/veya eşyaları alt raflara yerleştirin.
  4. Su kazanını altından ve üstünden sağlam bir zincir veya bantla sarın. Bu bantları duvardaki çivilere sıkıca bağlayın. Yakıt borusu biraz esnek kalsın.

  B) Eşyaları Raf Üstlerine Sabitleme:  Televizyon, müzik seki, bilgisayar ve mikrodalga fırın gibi raf üzerindeki eşyaları depremlere eşlik eden ileri geri hareketlere karşı korunmak için sabitleyin.  Bu eşyaları ve hatta vazo gibi kırılabilecek diğer hassa eşyaları da çift taraflı bantlarla kullanarak bulundukları mobilyanın üzerine yapıştırıp sabitleyebilirsiniz.

  C) Ayna Ve Tabloları Sabitleme:  1. Depremler duvardaki ağır tabloları ve aynaları aşağıya indirir. Eğer bunlar üzerinize düşerse ciddi şekilde yaralanabilirsiniz. Bu nedenle, ağır çerçevesi olan tüm tabloları ve aynaları yataklardan, koltuklardan ve sandalyelerden uzak bir yere koyun.  2. Bu tür eşyaları alt ve üst kısımlarına vidalar yerleştirerek ya da bunları bir telle bağlayarak sabitleyebilirsiniz.  3. Çift tarafı yapışkan bantlar tabloları, aynaları, duvar saatleri ve benzeri eşyaları duvara sabitlemek için de kullanabilirsiniz.

  D) Asılı Duran Eşyaları Sabitleme:  Asılı duran tüm eşyaların yerini dikkatlice kontrol edin. Bunların, bir deprem sırasındaki şiddetli sarsıntıda pencerelere çarpacak kadar yakın olup olmadığına kara verin. Eğer bu kadar yakınlarsa, onların yerini değiştirin.  Evinizde tavandan asılı olan avize ve saksılar varsa onların sarsıntı sırasında yere düşmeyeceğinden emin olun. Eğer bu avize ve saksılar tavanda ucu açık bir kancaya asılılarsa saksı kancadan kurtulup düşebilir. Bunu engellemek için saksının asılı durduğu kancanın diğer ucunun da tavana girmesini sağlayın yada kancanın ucu kalmayacak şekilde tel bağlayın.

  E) Mutfak Ve Banyo Dolaplarını Sabitleme:  1. Mutfak ve banyo dolap kapakları yer hareketi ile birlikte genellikle kendiliğinden açılır ve içindekilerin hepsi yere düşer. Sürgü takmak dolapların içindekileri yerinde tutmaya yardım eder.  2. Acil durumlar için yiyecek, su, ilaç, ilkyardım çantası, alet ve giyecek bulundurun.  3. Aileniz için bir deprem anında nasıl hareket edeceğinizi düşünün ve kendinize göre planlama yapın. Bu amaçla; Evinizin her odasındaki güvenilir yerleri belirleyin.  4. Evin tehlikeli noktalarını bilin, (pencereler, aynalar, asılı eşyalar, şömineler ve yüksek mobilya)  5. Pratik egzersizler yapın. Çocuklarınızla evin içerisindeki güvenilir noktalara yerleşin.  6. Bölgenizdeki Kızılay, Sivil Savunma veya diğer toplum kuruluşlarından ilkyardım kurallarını öğrenin.  7. Birbirinizden ayrı olmanız halinde ailenizin nerede buluşacağını belirleyin; Bu yerler herkesin bildiği yakın çevreden olsun. Örneğin; Komşunun veya size yakın oturan akrabaların evi, mahallenizdeki okul ve camilerin avluları ile parklar... gibi.  8. Belirlemiş olduğunuz bu yerlerde buluşmanız mümkün olmayabilir çünkü bu yerler de depremden zarar görmüş olabilirler. Bu sebeple oturduğunuz şehirden en az 100 km. uzakta yaşayan bir akrabanızı haberleşme aracı olarak seçin.  9. Yukarıdaki bilgileri içeren kartlardan hazırlayın. "Aileyle Tekrar Bir Araya Gelme" kısmındaki boşlukları doldurun ve tüm aile bireyleri için çoğaltın. Evde herkese cüzdanlarında, çantalarında veya ceplerinde taşımaları için verin. Bu isim ve telefon numaralarını daima yanınızda taşıyın. Tüm aile üyelerinin, depremden sonra en kısa sürede, önceden belirlemiş olduğunuz bu kişiye haber vermelerini söyleyin. Ve sizde aynı şekilde bu kişiye nerede ve nasıl olduğunuzu söyleyin.  Eğer tüm aile üyeleri seçmiş olduğunuz kişiye haber verebilirse, birkaç gün bir araya gelemezseniz dahi, birbirinizin nerede ve nasıl olduğundan haberdar olabilirsiniz. Birbirinizden haberdar olabilmek kaygı ve stresinizi oldukça azaltacaktır.  10. Aracı kişiler dışında ihtiyacınız olabileceğini düşünerek bazı önemli telefon numaralarını saklamanızda fayda vardır. Bu telefon numaralarını Acil Telefon Numaraları çizelgesine kaydediniz.  11. Bir deprem sırasında aileniz için yaşamsal önem taşıyan belgeleri kaybetmemek için önlem almak gerekir. Senetler, vasiyet, vergi kayıtları, doğum belgeleri, nüfus kâğıtları ve diğer yaşamsal önem taşıyan belgeleri ateşten etkilenmeyecek bir yerde saklayın. Bu belgeleri emanet kasada saklayabilirsiniz, yada su geçirmeyen bir poşetle afet çantasına koyabilirsiniz.  12. Bu belgelerin arasına bir de Önemli Ailevi Bilgiler çizelgelerini doldurarak saklarsanız yararlı olacaktır.  13. Aile bireyleri için; bilek veya boyunda taşınabilen madeni künyeler (Adı, soyadı, doğum yeri, doğum tarihi, dini ve kan grubu) hazırlayın.  14. Aileniz için taşınabilir bir ilkyardım çantası hazırlayın ve ulaşılabilir bir yerde hazır bekletin

  Toplumu Depreme Hazırlama
  Bölgenizde bulunan Sivil Savunma ve diğer toplum kuruluşları tarafından düzenlenecek depreme hazırlık seminer, konferans, kurs gibi eğitim faaliyetlerine, ilkyardım, yangın söndürme, zarar değerlendirme ile arama ve kurtarma eğitimlerine katılın.  Araç, teçhizat, materyal listeleri ve paylaşılabilecek özel beceri ve kaynaklara sahip olan bölge sakinlerinin yer aldığı listeler hazırlayın ve yakın komşular arasında kendi kendine yardım ağları geliştirin.  Özel ihtiyaçları olan veya özel yardıma gereksinimleri olacak olan komşularınızı belirleyin.  Depremden sonra can kaybı olmadığını anlamak için beyaz bir bez (çarşaf) asılması için komşularla anlaşın ve arama kurtarma çalışmalarının beyaz işaret bezi asılı olmayan yerlerden başlamasını sağlayın.

  Deprem Çantasının Hazırlanması (İlkyardım Çantası)
  Acil durum sonrasında ilkyardım çantaları önemlidir. Ayrıca günlük yaşamdaki yaralanmalar için de çok kullanışlı olabilir.  Evde ve arabanızda bulunması gereken ilkyardım çantasının yararlı olabilmesi için ulaşılabilir bir yerde ve hazır olması gerekir. Yılda iki kez tüm ilkyardım malzemelerinizi kontrol ederek değiştiriniz.  Bir ilkyardım çantasında bulunması gerekenler;  (A) İlaçlar  1. Oksijenli su ve Tentürdiyot  2. Antibiyotik merhem  3. Aspirin veya ağrı kesiciler  4. İshal ilacı  5. Göz damlası  6. Soğuk algınlığı/öksürük ilacı  7. Haşere ilacı  8. Kulak ve burun damlası  9. Deri için dezenfektan (mikrop öldürücü) ilaç (püskürtme)  10. Reçete ile satılan ilaçlardan yedek (Aile fertlerinin kullanmak zorunda olduğu)  11. Kullananlar için yedek numaralı gözlük  12. Vitamin  13. Bir kalıp sabun  14. Hijyenik kadın bağı

  (B) Tıbbi Malzemeler  1. Yara bandı  2. Kauçuktan yapılmış ameliyat eldiveni  3. Ameliyat maskesi  4. Tekli sargı  5. Kelebek sargı  6. Gazlı bez  7. İlaç sürmeye veya yara temizlemeye yarayan pamuk parçaları  8. Yapışkan bant  9. Sterilize sargı bezi  10. Kırıklar için malzeme  11. Eşyaları dezenfekte etmek için %10 çamaşır suyu içeren şişe (püskürtmeli)  12. Termometre  13. İlkyardım el kitabı

  (C) Yiyecekler  1. Kurutulmuş besinler, Konserve et/balık, Konserve sebzeler, Meyve suları, Hazır çorbalar, Şeker, Tatlı-tuzlu bisküviler, Kuru üzüm-incir, Kuruyemişler saklamak için uygundur. Bu besinler her zaman evinizin karanlık, rutubetsiz bir köşesinde saklanabilir.  2. Pişirilmesine gerek olmayan hazır besinler tercih edilmelidir.  3. Depolanan besinler her an kullanılma hazır, taze olmalıdır.  4. Depolanan besinler sağlam bir kutuda evdeki gaz, gibi zehirli olabilecek maddelerden uzak, farelerin veya böceklerin erişemeyecekleri yerlerde saklanmalıdır.  5. Yiyeceklerin yanında evde her zaman fazladan bir iki paket peçete, kağıt bardak-tabak ve plastik çatal, kaşık, şişe/konserve açacağı bulundurmakta da fayda vardır.  6. Evde her zaman haftalık ihtiyacımızdan fazla su bulundurmaya çalışın. Deprem sonrası temiz su ihtiyacımızın bir süre karşılamak için kullanabilirsiniz.

  (D) Malzeme Ve Teçhizat Çantası
  Deprem için malzeme hazırlarken, bu malzemelere deprem evinizi alt üst ettikten sonra ulaşmanız gerektiğini unutmayın. Söz konusu malzemeleri koymak için düşen eşyalar altında kalma şansı az olan, kolay bulunur bir yer seçin. Yeriniz darsa, büyük bir çöp bidonu mükemmel bir saklama yeri olabilir.  Apartmanda yaşıyorsanız, malzemeleri sakladığınız kabı güzel bir masa örtüsüyle kapatabilirsiniz. Deprem malzeme ve teçhizat çantasında bulunması gerekenler:  1. İş eldiveni  2. Balta/tokmak  3. Kürek (yassı başlı ve sivri uçlu)  4. Süpürge  5. Çekiç ve çivi  6. Tornavida  7. Kriko  8. Plastik kaplama rulosu  9. İp bobini  10. Tel bobin  11. Çadır (aile)  12. Katranlı muşamba, bez (PVC veya çadır bezi, en az 2 m. Olacak)  13. Uyku tulumu, battaniye  14. Tülbent bezi (sudaki pislikleri süzmek için)  15. Bir miktar para  16. Kurutulmuş yiyecek  17. Su  18. Giysi  19. Yürüyüş ayakkabısı ve çorap, bölgenin yol haritası  20. Yangın söndürme aleti  21. Düdük  22. Pusula  23. Su geçirmeyen bir kapta, el feneri ve piller veya kimyasal ışık çubuğu, kibrit, küçük radyo (taşınabilir pilli)  24. Eğlence paketi-aile resimleri, not defterleri, kitap gibi malzemeler.

  (E) Sıhhi Malzemeler  1. Plastik torba-çöp bidonuna uygun dayanıklı torba ile daha küçük boyutlarda fermuarlı torba.  2. Toz halinde klor kireci (oksitleyici ve aşındırıcı olduğu için uygun bir şekilde saklanmalıdır)  3. Tuvalet kağıdı  4. Susuz temizlik için hazır, nemli temizlik peçeteleri  5. Tuvalet malzemeleri-havlu-şampuan-diş fırçası ve macunu, deodorant  6. Böcek, sinek, sivrisinek ve karınca için ilaç.  7. Çift tarafı yapışkan bantlar tabloları, aynaları, duvar saatleri ve benzeri eşyaları duvara sabitlemek için de kullanabilirsiniz.
   

 2. deprem esnasını diyom ben
   

 3. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  Depremden korunma yolları

  Depremden kaçış yok! Ancak gerekli önlemler alındığında hayatta kalma şansınız bir hayli yüksek. İşte uzmanların bu konudaki uyarıları

  15 binin üzerinde insanın hayatını kaybettiği ve 30 bin kişinin de yaralandığı Marmara depremi ile birlikte yetkililer,
  yurdumuzun deprem kuşağında olması nedeniyle, 30 yıllık bir zaman diliminde depremlerin olabileceği ihtimali doğrultusunda
  arayış içerisine girdiler. Afet İşleri Genel Müdürlüğü'de bu doğrultuda vatandaşlarımızı bilgilendirmek amacıyla,
  'internet' kanalıyla deprem anında neler yapılması gerektiği konuları hakkında tek tek bilgiler veren sayfalar açtılar.
  1995 Baskılı 'Deprem Önerileri 119' isimli Obunsha Publishing Company'nin yayınladığı, 'Deprem Olurken Nasıl Davranmalı'
  ismi altında, İnşaat Mühendisleri Odası Adana Şubesi tarafından 1998 yılında yayınlanan kitaba göre deprem anında neler
  yapmalıyız? Bu bilgilere göre deprem anında yapılacak olan işler;
  Eğer apartman içerisinde bulunuyorsak
  * Çok katlı apartmanlarda üst katlar alt katlara göre daha çok sallanıyor. Deprem anında bu binalarda bulunan insanlar,
  * Yangın merdivenlerinin kapıları açık bulundurmalı
  * Ortak tehlike çıkışının (koridor) kapısını açık tutmalı
  * Binayı boşaltırken asansörü kesinlikle kullanmamalı
  * Asansörde iseniz bütün düğmelere basın ve durduğu ilk katta asansörden inin
  Tek katlı ev içerisinde depreme yakalandıysak
  * Piyano, dolap, buzdolabı, raf gibi birçok tehlikeli cisim vardır. Bunlar kişilerin üzerlerine devrilip düşebilirler. En tehlikelisi tavanın çökmesi ya da evin kendisinden yıkılmasıdır.
  * Uykuda deprem olursa ve yataktan kalkmak güç olursa şiltenin altına girin
  * Masanın altına girin ve başınızı iki elinizle örtün.
  * Kapı ve pencereler açık tutulmalı, kapı ve pencereler depremde sıkışabilir ve dışarı çıkmak güçleşebilir.
  * En çok hasarın zemin katta olacağı için ikinci kattan ya da üst katlardan zemin kata girilmemeli
  * Gazla ve elektrikle çalışan ev aletleri (soba, ve ocak gibi) kapatılmalı. Kapatamıyarsanız bunlara yakın olanlara, kapatmalarını söyleyin.
  * Fişleri prizden çekin, ocakları söndürün, eğer olanak varsa ana musluğu kapatın ve ana sigortayı gevşetin
  * Bebek ve yaşlıların güvenliklerini sağlamaya çalışın
  * Tuvalet ya da banyo da iseniz kendinizi aynadan ya da raflardan düşebilecek eşyalardan koruyun. Banyo ve tuvalet küçük olduğu için daha güvenilir ve orda kalınması daha doğru olur.
  * Eğer eviniz yıkılmıyorsa hemen dışarı çıkmayın. Çünkü dışarıda kırılan pencere camları, çatı ya da duvarlardan düşen kiremit, tuğla ve sıva parçalı olabilir.
  * Bulunduğunuz mahalleden uzaklaşmak, şehir dışına çıkmak için arabanızı kullanmayın. Çünkü çok sayıda araba olduğu için trafik sıkışıklığı olur. Kurtarma ve yangın söndürme araçları gereken yerlere ulaşamazlar.
  * Telefon acil durumlarda kulllanılmalı
  * Televizyon ve radyo dinleyerek deprem ile ilgili bilgileri izleyin. Söylentilere itibar etmeyin. Onları kesin bilgi olarak görmeyin.
  Depreme market ve mağazada yakalandıysak
  * Büyük kolonların yanında durmaya çalışın. Raflardan ve dolaplardan uzak durun
  * Yangın çıkışlarına, merdivenlere ve yürüyen merdivenlere koşmayın.
  * Anonsları dinleyin. Mağaza güvenlik personelinin uyarı ve önerilerini yerine getirin, onlara uyun dediklerini yapın
  * Satın aldığınız şeyleri bırakın ve dışarı çıkarken elleriniz boş olsun
  Eğer yüksek yapılarda depreme yakalandıysak
  * Üst katlar alt katlara göre çok daha fazla sallanır. Daha çok dikkatli olmak gerekir
  * Başınızı çanta, minder, kitap, klasör gibi şeylerle koruyun. Dolap, kahve makinesi ve sebil gibi şeylerden uzak, kolonlara yakın durun
  * Masaya yakınsanız altına girin
  * Asansörde iseniz bütün düğmelere basın durduğu ilk katta asansörden inin.
  İş merkezinde veya sokakta bulunuyorsak
  * En tehlikeli şeyler dökülen, kırılmış cam parçalı, ilan levhalarıdır. Bunlar düşebilir. Buralardan uzaklaşın.
  * Başınızı koruyun. Geniş açık alanlara gidin ya da güvenliğinden kuşku duymadığınız yapı varsa içine girin.
  * Geniş bir yol varsa ve trafik yoğun değilse yolun ortasındaki refüje kaçın ve orada durun
  * Satış makinalarından, reklam levhalarından ve bahçe duvarlarından uzak durun.
  * Yolun kenarında ağaçlar varsa altına girip ve durun
  Deprem anında Tiyatro veya sinemadaysak
  * Gösteri sırasında salon çok karanlıktır. Panik yapmayın. Güvenlik görevlilerine ve yetkililere dikkat edin, onları dinleyin.
  * Başınızı bir çanta ile koruyun, sıralar arasında çömelmiş durumda koltukların altına girebilecek biçimde durun
  * Tavanda büyük bir aydınlatma armatürü veya avize varsa bunların altından uzaklaşın.
  * Yangın çıkışına doğru hemen koşmayın.
  * Yönetici ve yetkililerin sözlerine uyun
  Yeraltı çarşısı veya yay geçidinde bulunuyorsak
  * Yeraltı çarşısı ya da yaya geçidinde eğer yangın, gaz sızıntısı ve su basması yoksa yer yüzeyinden daha güvenlidir. Elektirik kesilirse panik yaşanabilir.
  * Vitrinlerden uzak durun
  * Düşen cisimlere dikkat edin, kendinizi koruyun
  * Elektrik kesilse bile yangın çıkışı işaretleri yanık kalabilir paniğe kapılmadan hareket edin.
  * Hemen çıkış merdivenlerine koşup yukarı çıkmaya çalışmayın
  * Eğer yangın olursa ağzınıza bir mendil ya da bir bez tutun. Duvarların kenarlarında çömelmiş ya da yere eğilmiş konumda bulunduğunuz yeri boşaltmaya çalışın. Yeraltı çarşısı ya da geçidinin çıkışları vardır ve duvar diplerinden giderek çıkışa kesinlikle varırsınız.


  Tren istasyonunda neler yapmalıyız?
  * Deprem, yolcuların çok olduğu saatlerde olursa panik yaşanabilir. Panik yapılmamalı, istasyon amirinin uyarıları dikkate alınmalı
  * Kendi kendinize birşey yapmaya çalışmayıp yetkililerin uyarıları doğrultusunda hareket etmeliyiz.
  * İstasyondaki hoparlörde yapılan yayınları dinleyip, deprem haberlerini dinlemeliyiz
  * Çocuk ve yaşlılara dikkat edip onları kollamalıyız
  Üst geçitte ya da köprü üstünde bulunuyorsak
  * Köprünün yıkılma ya da devrilme olasılığı olsa da parmaklıklara tutunmak daha güvenlidir.
  * Parmaklıklara ve trabzanlara tutunun
  * Sarsıntının bitmesini bekleyin
  * Parmaklıklara tutunarak merdivenlerden inip uzaklaşın
  Metro içerisinde neler yapmalıyız
  * Raflara konulmuş eşyalar düşebilir. Başınızı kollayın ve koruyun, ellerinizle direklere ve tutunacak yerlere sıkıca tutunun.
  * Metro durunca herhangi bir anons yapılmadan dışarı çıkmayın; tren rayları üzerinde ya da yakınında yüksek voltaj hatları vardır ve çok tehlikelidir. Ters yönden gelebilecek metro katarına dikkat edin. Ters yönden tren gelmediğinden emin olun.
  * Elektirik kesilmiş ise bir anda çok karanlık olacaktır. Kısa bir süre sonra acil durum ışıkları yanacaktır. Hemen paniklemeyin.
  * Tren yöneticilerinin sözlerine uyun
  * İstasyonda platformda tren beklerken deprem olursa düşen cisimlere dikkat edin ve kolonların yanında bekleyin
  Elektrikli tren ve otobüste neler yapmalıyız?
  * Raflara konulmuş eşyalar düşebilir. Başınızı kollayın ve koruyun. Ellerinizle direklere ve tutunacak yerlere sıkıca tutunun
  * Tren ya da otobüs durunca sürücünün sözlerini dinleyin. Hemen dışarı çıkmaya çalışmayın
  * Dışarı çıkınca ters yönden gelebilecek otobüs ya da trenlere dikkat edin
  Araba kullanırken deprem anında neler yapmalıyız?
  * Depremden sonra pek çok kişi arabasına atlayıp yola çıkacaktır. Yoğun bir trafik sıkışıklığı olması kaçınılmazdır. Kaza ve çarpmalara dikkat edin ve önlemeye çalışın. İlk anda yavaş yavaş sağa yanaşıp durun.
  * Yavaşlayın sağa yanaşıp durun, motoru durdurun. Kontak anahtarı yerinde kalsın, pencereleri kapatın ve kapıları kilitlemeden çıkın
  * Eğer otoyolda iseniz yolun kenarındaki aydınlatma direklerine ve eğer varsa ses yalıtım duvarlarına dikkat etmeli, devrilebilir.
  * Radyodan yoldaki hasar ve diğer durumlar hakkında bilgi almaya çalışmalı
  * Büyük kamyon ve tankerlerden uzak durmalıyız
  * Otoyolda araç sürerken yoldaki anormal durumları ve yangınları cep telefonu ile ya da yol kenarındaki acil telefon ile ilgililere haber vermeliyiz
  Stadyumda maç izlerken deprem olursa
  * En tehlikeli durum tribünlerde panik olmasıdır. Sakin olun, doğru karar vermek çok önemlidir.
  * En güvenilir yer sahanın ortasıdır. Sahanın ortasına gitmeye çalışın
  * Anonsları dinleyin ve onlara uyun
  Dere ve ırmak kenarında depreme yakalanırsak
  * Yerin sesini ve titreşimlerini dinleyin ve izleyin
  * Eğer dağlık bir arazide dik yamaçları olan küçük bir vadide iseniz yamaçlardan toprak kayması ya da kaya düşmesi olabilir. Dikkatli olun.
  * Nehrin kaynak tarafında baraj varsa yıkılabilir ve bir su baskını olabilir, hemen nehre dik yönde yüksek yerlere çıkmaya başlayın
  * Hemen yükseklere çıkın.
  Deniz kenarında ve rıhtımda bulunuyorsak
  * Küçük bir depremde bile Tsunami olabilir. Hemen yüksek yerlere doğru gidilmelidir.
  * Deniz yanında yalıyar biçiminde yüksek bir yamaç varsa hemen yüksek yerlere doğru gidin
  * Tsunami'nin ilk dalgası geldikten sonra tehlikenin geçtiğini sanmayın bazen ikinci dalga ilk dalgadan daha büyük olabilir.
  * Radyodan Tsunami haberlerini dinleyip gerekenleri yapın.
  * Tsunami dalgaları genellikle çok yüksek olurlar. Bu dalgalar önüne çıkan herşeyi devirebilirler. Bu yüzden herhangi bir bina, direk gibi engellerin önüne geçip korunmaya kalkmayın. Sonra o bina veya direkler devrilir altında kalabilirsiniz.
  * Bir gemi, bot veya sandal içindeyseniz sakın paniğe kapılmayın. Dalgalar tekneyi devirecek diye bir kural yoktur. Tekne dalga boyuyla birlikte yükselip tekrar aşağıya inebilir. Paniğe kapılmayın
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Depremden Korunma Yolları Forum Tarih
Depremden Korunma Yolları Nelerdir Kısaca Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 6 Ağustos 2013
Evde Depremden Korunma Yolları Nelerdir Seviyeli-Ciddi Konular 29 Mayıs 2012
Depremden Korunma Yolları, Yöntemleri Doğa ve Bitkiler 27 Ocak 2012
Depremden korunma yolları Seviyeli-Ciddi Konular 28 Aralık 2011
Depremden Korunma Yolları Nelerdir Seviyeli-Ciddi Konular 11 Mart 2011

Bu Sayfayı Paylaş