Depremde Hayat Kurtaracak Robotlar

'Bilim & Teknoloji' forumunda Siraç tarafından 28 Mayıs 2009 tarihinde açılan konu

 1. Siraç

  Siraç Site Yetkilisi Admin Editör

  Depremde Hayat Kurtaracak Robotlar konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  [​IMG]

  Geliştirilen yılan şeklindeki robotlar dar alanlarda hareket edebiliyor, taşıdıkları kamera, sensör ve mikrofonlarla göçük altında kalanları tespit ediyor.

  Tokyo Teknoloji Enstitüsü’nde robotlar üzerine çalışan Prof. Shiegeo Hirose, bu dalda bir dahi sayılıyor. Labaratuvarında 70’den fazla robotun deneme ve geliştirme çalışmaları sürüyor.

  Hirose’nin geliştirdiği robotlar içinde en dikkat çekici olanlar, yılan robot olarak gösteriliyor. İlk örneğini 1972’de geliştiren Hirose, yılan robotlar için “en gurur duyduğum projem” diyor ve bugüne kadar bu robotlar üzerine çalışmaya devam ediyor.

  Farklı modellerde geliştirilen yılan robotlar, ince uzun yapıları sayesinde dar alanda hareket edebiliyor ve özellikle deprem sonrası çökmüş binaların içindeki insanları kurtarlması için geliştiriliyor.

  Prof. Hirose’nin diğer çalışmalarında olduğu gibi yılan robotlar da doğadan etkilenerek yapıldı. Robotun hareketlerinde yılanların iskelet sisteminin izleri görülebiliyor. Ancak bu robotlardan bazıları, kendi etrafında dönmek gibi yılanların yapamadığı hareketleri de gerçekleştirebiliyor. Suya ve toza dayanıklı olan robatlardan bazıları suda yüzebiliyor.

  [​IMG]

  EN AZ RİSKLE ARAMA KURTARMA

  Robotlarda bulunan kamera, sensör ve mikrofonlar göçük altında kalan-ların tespitinde büyük avantajlar sağlıyor. Böylelikle çok dar alanlarda hareket edilebilyor, göçüğün içerisinden görüntüler dışarıya gönderililebiliyor, çok düşük sesler tespit edilebiliyor ve kurtarma çalışmalarındaki kaza riskleri en aza indiriliyor.
  Bu robotların en geliştilmişlerinden biri olan ACM-R5, hem suda hem de karada hareket edebilen anfibi yılan robotlara bir örnek. Tobot, sahip olduğu, motor, pil ve CPU sistemi ile bağımsız hareket edebiliyor.
  Robotların geliştirilme çalışmaları devam ederken, benzerleri 11 Eylül saldırıları sonrası çöken İkiz Kuleler’in enkazında arama kurtarma çalışmalarında kullanıldı.

  [​IMG]

  MAYIN TEMİZLEYEN ROBOTLAR
  Hirose’nin, insan hayatını kurtaran tek çalışması yılan robotlar değil. Gelişrtirdiği çeşitli mayın temizleme robotları, mayınların tespiti ve etkisiz hale getrilmesini, insan hayatını riske atmadan yapabilyor. Dört tekerlekli araçların üzerine yerleştirilen ronotlar, Kamboçya’da başarıyla kullanılıyor.

  [​IMG]

  NİNJA ROBOTLAR
  Farklı robotlar üzerinde çalışmaya meraklı olduğunu söyleyen Hirose’nin en başarılı projelerinden bir de hem dört ayaklı hem de tekerlekli olarak hareket edebilen robot olan ‘Roller Walker’. Ayrıca Hirose ve grubu, düz duvara tırmanan bir ‘Ninja Robot’ da geliştirdi.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Depremde Hayat Kurtaracak Forum Tarih
Depremden Korunma Yolları Nelerdir Kısaca Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 6 Ağustos 2013
Depremde Tehlikeli Durumlar Nelerdir Seviyeli-Ciddi Konular 30 Haziran 2012
Depremde Anında Neler Yapmalıyız Seviyeli-Ciddi Konular 29 Haziran 2012
Depremde Alınacak Önlemler Nelerdir Seviyeli-Ciddi Konular 20 Haziran 2012
Depremde Bize Yardım Eden Kuruluşlar Hangileridir Konu Dışı Başlıklar 18 Haziran 2012

Bu Sayfayı Paylaş