Deprem Kuşakları ve Volkanik Kuşaklar

'Doğa ve Bitkiler' forumunda Mavi_Sema tarafından 24 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Deprem Kuşakları ve Volkanik Kuşaklar konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  deprem kuşaklarının sismik aktiviteleri - volkanik kuşakların özellikleri - deprem tehlikesi altındaki ülkeler

  Yeryüzünde deprem yönünden aktif olan bölgerler kuşaklar halinde uzanmakta ve birçok ülkeleri içerisine almaktadır. Bu ülkeler zamanı ve yeri bilinmeyen gelecekteki depremlerin tehdidi altındadır. Tarihi istatistiklere ve aletsel gözlemlere göre, yeryüzündeki aktif deprem kuşakları değişik sismik aktiviteler göstermektedir.

  1. Pasifik Deprem Kuşağı:

  Bu kuşakta yeryüzündeki depremlerin yüzde 81'i gerçekleşir. Bu bölge Şili'den kuzeye doğru Güney Amerika kıyıları, Orta Amerika, Meksika, ABD'nin batı kıyıları ve Alaska'nın güneyinden Aleutian adaları, Japonya, Filipinler, Yeni Gine, Güney Pasifik adaları ve Yeni Zelanda'yı içine alır.

  2. Alpin Deprem Kulağı:

  Bu kuşakta yeryüzündeki depremlerin yüzde 17 si gerçekleşir. Endonezya'dan başlayarak Himalayalar ve Akdeniz üzerinden Atlas Okyanusu'na ulaşır.

  3. Atlantik Bölgesi

  Bu kuşak ise Atlas Okyanusu sırtı boyunca uzanır.

  Alp-Himalaya kıvrım kuşağında bulunan Anadolu'nun büyük bir bölümü ikinci derece deprem kuşağında yer alır. Bu durum Anadolu'nun jeolojik gelişimini henüz tamamlamadığını gösterir.

  Volkanik kuşaklar

  Volkanik kuşaklar yer kabuğunu oluşturan levhaların sınırlarında bulunur. Buralar yeryüzünün zayıf ve çatlak sahaları olduğu için magma bu kesimlerde yeryüzüne ulaşır. Volkanların çoğu okyanus ortası sırtlarda ya da okyanusların kenerındaki dalma-batma bölgelerinde oluşur. Ancak bazı volkanlar bu her iki noktanında uzağında sıcak noktalar üzerinde oluşmaktadır.

  Dünya üzerinde yer alan volkanlar ve volkanik faaliyet sahalarıda uzun ve dar kuşaklar halinde uzanmaktadır. Volkanların en yoğun olduğu saha ve birçok volkanik adadan oluşan, Büyük Okyanus çevresindeki "Pasifik Ateş Çemberi" adı verilen kuşaktır. İkinci en belirgin kulak ise Atlas Okyanusunu baştan başa geçen kuşaktır. Ayrıca, Akdeniz çevresi, Doğu Afrika ve Büyük Okyanusun merkezi kısımlarında da önemli volkanlar yer almaktadır. Yeryüzünde yaklaşık 600 aktif volkan yer alır. Bu volkanların birçoğu denizlerin altında bulunur.


  alıntı
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Deprem Kuşakları Volkanik Forum Tarih
Ülkemizde farklı deprem kuşaklarının bulunmasının nedeni nedir? Doğa ve Bitkiler 20 Ekim 2012
Depremden Korunmak - Deprem Kuşakları - Deprem Nasıl Oluşur Seviyeli-Ciddi Konular 11 Ocak 2012
Türkiyede Bulunan Deprem Kuşakları Ülkeler Coğrafyası 24 Ocak 2011
Deprem Kuşakları Ülkeler Coğrafyası 6 Aralık 2009
Deprem Kuşakları - Deprem Kuşakları nedir - Deprem Kuşakları hakkinda Ülkeler Coğrafyası 9 Kasım 2009

Bu Sayfayı Paylaş