Deprem çantasında neler olmalıdır

'Seviyeli-Ciddi Konular' forumunda Eylül tarafından 27 Aralık 2011 tarihinde açılan konu

 1. Eylül

  Eylül Site Yetkilisi Editör

  Deprem çantasında neler olmalıdır konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  deprem çantasında bulunanlar
  deprem çantası malzemeleri

  Deprem çantasında neler bulunmalıdır

  Deprem çantası öncelikle evlerin çıkışına yakın, ya da kolay erişilebilir alanlarda saklanmalıdır. İletişim kurabilmek ve dış dünya ile olan bağlantının kesilmemesi için bir takım araç ve gereçleri de hazır bulundurmak önemlidir.

  Deprem Acil Durum Çantasında Bulunması Gerekenler;

  - Deprem çantanızın içine mutlaka taşınabilir, pilli bir radyo ve bu radyo için gerekli olabilecek yedek piller bulundurmalısınız. Bu tedbir, olası bir deprem durumunda sizin dış dünya hakkında bilgi sahibi olmanızı sağlayacaktır.


  - Deprem çantasında bulunması gereken bir diğer önemli araç da el feneridir. Deprem sırasında elektrik kesintileri olacağından ya da sonrasında iletişim kurmak için bile ihtiyaç duyulabileceği için el feneri büyük önem taşıyor. Yedek pil koymayın da ihmal etmemelisiniz.


  - Düdük, deprem çantasının olmazsa olmazlarından. Hem sizin hem de yardım ihtiyacında olabilecek kişiler ile irtibat kurmak açısından düdüğün önemi büyük.


  - Olası ilk müdahaleler hatta kendi kendine yardım için, deprem çantanızda mutlaka bir ilk yardım seti ve kitapçığı bulundurun.


  - Eğer, sürekli kullanmak zorunda olduğunuz, özel ve hayati önem taşıyan ilaçlarınız var ise bunları da deprem çantanıza koymayı ihmal etmemelisiniz. Elbette uzun süreli saklamalarda ilaçları yeni tarihlilerle değiştirerek muhafaza etmek doğru olacaktır.


  - Kısa süreli de olsa sizi idare edebilecek oranda bozulma riski taşımayan yiyecekleri de deprem çantanızda bulundurmak önemlidir. Tıpkı ilaçlarda olduğu gibi bu erzakğı da dönem dönem yenilemekte fayda var.


  - Deprem ve sonrasında genelde uzun süre susuz kalmaya bağlı akut böbrek yetersizliklerine sıklıkla rastlanmakta bu nedenle ara sıra tazeleri ile değiştirerek şişe su da deprem çantasında yer almalı.


  - Kağıt mendil, tuvalet kâğıdı ve hijyen için gerekli temizlik malzemelerine de deprem çantanızda yer açmalısınız.


  - 1999 depreminden de hatırlanacağı üzere, olası büyük depremlerde cep telefonları şebekelerinde kesintiler meydana gelmekte. Bu sorunu bertaraf etmek için ankesörlü telefonlarda kullanılabilecek telefon kartı da bulundurmanız faydalı olacaktır.


  - Nakit para özellikle acil durumlarda çok işe yarar. Hayatın bir süreliğine durduğu var sayılırsa, çantada bir miktar para bulundurmak, ATM ve bankaların yeterli hizmet veremediği durumlarda ihtiyaçlarınızı karşılamaya yardımcı olacaktır.


  - Deprem çantanızda, uzun süre eve tekrar girme zorluğu yaşanmasına karşı; battaniye, eldiven, giyecek (iç çamaşırı, çorap, hırka ya da kazak), ayakkabı gibi bazı donanımları da bulundurmalısınız.


  - Cep telefonunuzun şarjlı olması, hatta varsa yedek pilinin şarjlı olarak deprem çantasında saklanması, yedek bir şarj cihazı olası iletişim problemlerine karşı çözüm olacaktır.  alıntı
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Deprem çantasında neler Forum Tarih
Deprem çantasında bulunması gerekenler nelerdir Seviyeli-Ciddi Konular 27 Aralık 2011
Deprem çantasında neler bulunur resimli Seviyeli-Ciddi Konular 27 Aralık 2011
Deprem çantasında neler bulunmalı Seviyeli-Ciddi Konular 27 Aralık 2011
Deprem Çantasında Bulunması Gerekenler Nelerdir ? Konu Dışı Başlıklar 17 Şubat 2011
Deprem çantasında bulunması gerekenler kısaca Eğitim Bilgileri 2 Ocak 2014

Bu Sayfayı Paylaş