Depolarda et stoklayanlar tespit ediliyor

'Ekonomi Ve Borsa' forumunda KaRDeLeN tarafından 23 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Depolarda et stoklayanlar tespit ediliyor konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Türkiye'de son bir yılda dana etinin fiyatı yüzde 40, koyun eti ise yüzde 50 pahalanınca Maliye Bakanlığı, besi çiftliklerinde inceleme başlattı. Besicilik yapılan bütün illerden envanter sayımı isteyen Bakanlık, ürünlerin ne kadar süreyle depolarda bekletildiğini araştırıyor.

  Ercan Baysal'ın haberi

  Et ve süt fiyatlarındaki artışın ardından Maliye Bakanlığı, hayvancılık sektörünü mercek altına aldı. Tarım Bakanlığı'nın kaçak ete yönelik denetimlerini artırmasının ardından Gelir İdaresi Başkanlığı da (GİB) stokçu avına çıktı. İdare son dönemde fiyatlardaki aşırı artışın ardından işletmelerin vergisini doğru olarak ödeyip ödemediğini araştırıyor. Vergi dairesi başkanlıkları ve defterdarlıklara konuya ilişkin yazı gönderen GİB, faaliyet alanı besicilik, canlı hayvan ticareti, et entegre tesisi işletmeciliği ve benzeri olan sektörlere yönelik inceleme başlattı. İstanbul, Ankara, İzmir, Adana ve Konya gibi büyükşehirlerin yanı sıra Türkiye genelinde besicilik yapılan bütün şehirlerde fiili envanter sayımı yapıldı.

  Maliye'ye bağlı denetim birimleri tarafından geçen hafta biten stok sayımlarının ardından firmaların vergisini düzenli ödeyip ödemediği kontrol edilecek. Mal alım ve satımlarında belge düzenlemeyenler hakkında cezai işlem yapılacak. Fiili envanter sayımı sonrasında ana depolardaki ürünler ile düzenlenen faturalar karşılaştırılacak. Hangi firmanın elinde ne kadar et ve et ürünü olduğunun envanteri çıkarılacak. Bu ürünlerin ne kadar süreyle depolarda beklediğinin tespiti yapılırken stokçuluk yapılıp yapılmadığı da kontrol edilecek. Türkiye'de son bir yıl içerisinde dana etinin fiyatları yüzde 40, koyun etinin fiyatları ise yüzde 50'nin üzerinde bir artış gösterdi. Dana etinin fiyatı 25 lira civarında seyrederken koyun etinin kilogram satış fiyatı 30 TL'nin üzerine çıktı.

  Denetimler hakkında bilgi veren Maliye'den üst düzey bir yetkili, son üç dört aydır et ve et ürünleri fiyatlarındaki artışın vatandaşı mağdur ettiğini belirterek, fiili envanter sayımı ile her işletmenin elinde ne kadar ürün olduğunun tespit edileceğini aktardı. Sektörde faaliyet gösteren her firmaya eşit yaklaştıklarının altını çizen aynı yetkili, sayım işlemini 19 Mart itibarıyla tamamladıklarını belirtti.

  (Zaman)
   

Bu Sayfayı Paylaş