Denver-Denver hakkında bilgi,resimleri..

'Ülkeler Coğrafyası' forumunda DilzaR tarafından 25 Şubat 2009 tarihinde açılan konu

 1. DilzaR

  DilzaR Üye

  Denver-Denver hakkında bilgi,resimleri.. konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Denver-Denver hakkında bilgi,resimleri..

  Denver sehri

  Denver sehri, Amerika’nin bati bölgesinde bulunan Colorado Eyaleti’nin en önemli merkezlerinden birisidir ve ayrica baskentidir.
  Colorado Eyaleti, 2073 metrelik rakimiyla Amerika'nin en yüksek eyaletidir. 269,595 km2 yüzölçümüyle, büyüklük bakimindan ülkede sekizinci sirada yer alir. Eyalet cografi bakimdan 4 ana bölgeye ayrilabilir: Eyaletin dogu tarafinda Great Ovalari, Colorado'nun merkezinde Rocky Daglari, batida Colorado Platosu ve kuzeybatida intermontane Havzasi yer alir. Eyalet yaklasik 3 milyon nüfusa sahiptir. Büyük sehirleri; Denver (baskent), Colorado Springs, Aurora, Lakewood ve Pueblo'dur.
  Colorado'nun asil kis etkinligi kayaktir. Eyaletin otuzdan fazla kayak alani, dünyanin dört bir tarafindan gelmekte olan kayak tutkunlarinin ilgi odagi olmustur. Yilin diger zamanlarinda da; balikçilik, avcilik, yürüyüs, izcilik, su kayagi, kano, at sporlari, golf, yelkencilik, yüzme ve bisiklet, Colorado'da gerçeklestirebileceginiz diger açik hava etkinliklerinden bazilaridir. "Colorado Patikasi", Denver'dan Durango'ya uzanir ve 7 ulusal orman, 5 büyük nehir ve 66 kirlik bölgeden geçerek 756 km'lik bir güzergah izler. Colorado'da bulunan 20 ulusal orman toplam 5,6 milyon hektarlik alan kaplar.
  Colorado Universitesi'nin Kampüsü


  Colorado, 17 kolej ve 15 Community koleji de kapsayan otuzdan fazla yüksek ögrenim kurumuna sahiptir. Eyaletin en büyük üniversitesi, Boulder, Colorado Springs ve Denver'daki kampüsleriyle Colorado Üniversitesi'dir. Eyalet destekli diger kurumlarsa; Fort Collins'de Colorado State Üniversitesi, Golden'da Mines Colorado Okulu, Greeley'de Northern Colorado Üniversitesi, Alamaso'daki Adams State Koleji, Gunnison'daki Colorado West State Üniversitesi, Pueblo'da Southern Colorado Üniversitesi, Durango'da Fort Lewis Koleji, Colorado Springs'te Colorado Teknik Koleji ve Denver'da Metropalitan State Koleji'dir. Özel yüksek ögrenim kurumlari ise, Denver Üniversitesi, Loretto Heights Koleji ve Regis Koleji'dir.

  Denver'da, Denver Dogal Tarih Müzesi, Denver Sanat Müzesi, Bati Sanatlari Müzesi, Colorado Merkez Müzesi ve Denver Çocuk Müzesi'ni de içeren müzeler vardir. Eyaletteki diger müzeler ise; Colorado Üniversitesi Natural History Müzesi, Boulder'deki Boulder Center for the Visual Arts Gold Mine Müzesidir. Denver'da Denver Senfoni Orkestrasi, Denver Merkezi Tiyatro Toplulugu, Colorado Operasi ve Colorado Balesi çok sayida gösteri sergilemektedir. Aspen'de her yaz düzenlenen Aspen Müzik festivali ulusal begeni kazanmistir. Açik hava konserleri her yaz, Morrison yakinlarindaki ünlü Red Rocks Parki'nda düzenlenir. Boulder'deki Colorado Üniversitesi'nin kampüsünde düzenlenen Shakespeare Festivali yillik olarak düzenlenen diger bir açik hava organizasyonudur.
   

 2. DilzaR

  DilzaR Üye

  ~Şehir Merkezi~

  [​IMG]  ~Rocky Dağları~

  [​IMG]


  ~Colorado Universitesi'nin Kampüsü~

  [​IMG]
   

 3. DilzaR

  DilzaR Üye

Yükleniyor...
Benzer Konular - Denver Denver hakkında Forum Tarih
Çizgi Filim Kahramanı Denver Son Dinozor Kimdir, Denver Dinozor'un Özellikleri Masal Kahramanları 11 Ağustos 2011

Bu Sayfayı Paylaş