Denizli'nin Tarihçesi

'Denizli Tanıtımı' forumunda ASİ MARDİNLİ tarafından 21 Mart 2009 tarihinde açılan konu

 1. Denizli'nin Tarihçesi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Denizli'nin Tarihçesi

  Denizli'nin Tarihçesi This image has been resized. Click this bar to view the full image. The original image is sized 886x592 and weights 218KB.


  Denizli şehri, ilk defa bugünkü şehrin 6 km. kuzeyinde, Eskihisar Köyü civarında kurulmuştur. Bu şehir M.O.( 261 - 245 ) yılları arasında, Suriye Kralı II. Antiyokustheos tarafından kurulmuş ve karısının adına izafeten LAODICIA denilmiştir. Türkler Denizli havalisini zaptettikten sonra, şehrin suyunun bol bulunduğu bugünkü Kaleiçi mevkiine naklettirmişlerdir.
  Denizli adına, tarihi kaynaklarda başka başka isimler olarak rastlamaktayız. Selçuklu kayıtları ve Denizli mahkemesi serciye sicilleri (Ladik) ismini vermektedir. Ibni Batuta'nın seyahatnamesi (Tunguzlu) denilmektedir. Mesalikullebsar'da da (Tunguzlu) olarak kaydedilmiştir.
  Timurlenk'in zafer namesini yazan, Ser afettin Zemdi (Tenguzlug) ve (Tonguzlug) gibi iki isimden bahsetmektedir. Tensiz kelimesi eski Türkçe'de Deniz demektir. Tunguzlu ise bugünkü imlasıyla Denizli demektir. Netice olarak Denizli adi, Tunguzlu ve Tunguzlu kelimelerinin zamanla ağızdan agıza, Denizli kelimesi haline gelmesinden bugünkü seklini almıştır.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Denizli'nin Tarihçesi Forum Tarih
Denizli'nin gönlüne göre Beşiktaş 24 Ocak 2010
Ödüllü Denizli'nin enleri Beşiktaş 12 Ocak 2010
Denizli'nin şifreleri! Beşiktaş 15 Aralık 2009
Çanakkale'nin tarihçesi Çanakkale Tanıtımı 28 Haziran 2015
Mardin evlerinin tarihçesi kısaca Mardin Tanıtımı 25 Haziran 2015

Bu Sayfayı Paylaş