Denizli Yöresel Kıyafetleri - Denizlinin Yöresel Giysileri

'Denizli Tanıtımı' forumunda Mavi_Sema tarafından 6 Nisan 2011 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Denizli Yöresel Kıyafetleri - Denizlinin Yöresel Giysileri konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Denizli ilinin yöresel kıyafetleri
  Denizliye has kıyafetler

  İlin çeşitli yörelerinde giyimde farklılıklar görülür. Kadın giysilerinde görülen bazı özellikler: Acıpayam, Tavas ve Çameli yöresinin günümüzdeki kadın giysileri arasında fazla farklılık yoktur.

  Kadınlar genel olarak geniş ve paçaları golf tipi, lastikli şalvar giyerler. Üst giysiler dizlere kadar uzayan bazıları parçalı, bazıları yekpare biçimde “fistanlar” dır.

  Başa genellikle ön tarafına sarı pul paralar dizilmiş fesler giyilir. Fes üzerine bir örtü bağlanır. Giysiler renk renk kumaşlardan yapılır. Baş örtüleri deç beyaz veya renkli kreplerdir.

  Güney, Buldan yöresi kadın giysilerinde topuklara kadar uzayan “fistan” lardan ibarettir. Ayrıca “peştamal” denen bir örtü bele sarılır. Özellikle giyilen peştemaller pamukludan yapılmış, çizgili ve renk renktir.

  Düğün derneklerinde kullanılanlar ise ipekten yapılmış, renkli ve düz desenlidir. Yine aynı yöre köylerinde kadınlar kat kat çeşitli kumaşlardan yapılmış topuğa kadar uzayan şalvar da giyerler. Peştamal ve fistan üzerine renkli veya düz üstlükte kullanılır.

  Bu üstlüklere “Buldan üstlüğü” denir. Çal, Çivril yöresi giysileri Tavas Yöresini uyarsa da bazı farklılıkları vardır. Köylerde genellikle renkli kumaşlardan üç etek adı verilen fistan, şalvar ve pullarla süslü fes giyerler.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Denizli Yöresel Kıyafetleri Forum Tarih
Denizli Yöresel Yemekleri - Denizlinin Yöresel Yemekleri nelerdir Denizli Tanıtımı 8 Nisan 2011
Denizli Yöresel halk oyunları - Denizlinin halk oyunları Denizli Tanıtımı 4 Nisan 2011
Denizli yöresel yemek kültürü - Denizli yemekleri Denizli Tanıtımı 25 Ocak 2011
DENİZLİ Yöresel Yemekleri Denizli Tanıtımı 20 Mart 2009
2017 Denizli nüfusu Denizli Tanıtımı 31 Ocak 2017

Bu Sayfayı Paylaş