Denizköy Köyü Karasu Sakarya

'Sakarya Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 4 Mayıs 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Denizköy Köyü Karasu Sakarya konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Denizköy Köyü Karasu Bilgileri -Denizköy Köyü Hakkında - Denizköy Köyü Tanıtımı -Denizköy Köyü Resimleri

  İlçe: KARASU - İl: SAKARYA

  Köy Muhtarı: Ali BABUŞ


  Muhtarlık Erişim Bilgileri:
  Telefon:


  Cep Telefonu:

  5363341908

  Sakarya
  Bilgiler
  Nüfus 433 (2000)
  Koordinatlar
  Posta Kodu 54500
  Alan Kodu 0264
  Yönetim
  Coğrafi Bölge Marmara Bölgesi
  İl Sakarya
  İlçe Karasu
  Web Sitesi
  Denizköy, Sakarya ilinin Karasu ilçesine bağlı bir köydür.


  Tarihi

  Bu bölge geçmişte (14. yy) Osmanlı Devletinin kuruluş zamanlarında bölgenin Türkleştirme girişimleri çerçevesinde Osmanlı Komutanı Akçakoca tarafından fetihler yapılmış bölgeye Yörükler yerleştirilmiştir. Burası Yörükler tarafından kışlak olarak kullanılmıştır. Bunun için bu bölge uzun zaman Osmanköy diye anılır olmuştur. Bugün bile ortayaş grubu kişilerin bildikleri gibi 'Dışyaka' diye isimlendirilen Poyrazlar Mahallesi batısı Osmanköy kalıntıları ile doluydu.Bu bölge önceleri Bugünkü Baltaköy merkezli Gölköprü Muhtarlığına bağlıyken daha sonra bugünkü Körük, Camitepe, Karamüezzinler köylerini de içine alan Denizköy Muhtarlığı kurulmuştur. Daha sonra Körük, Camitepe, Karamüezzinler muhtarlıkları ayrılarak müstakil köy statüsüne geçmişlerdir. Kurtuluş savaşı yıllarına kadar (1921) yaylacılık devam etmiş, daha sonraki zamanlarda yerleşik hayata geçilmiştir. Askerliğin zorunlu hale gelmesi Yörüklerin yerleşik hayata geçmelerinde önemli rol oynamıştır.

  Kültür

  Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.

  Coğrafya

  Sakarya Nehrinin Karadenize döküldüğü yerden 5 (beş) km batıda yerleşmiştir. Sakarya Delta’sı 15 km batı, 15 km doğu olmak üzere toplam 30 km’dir. Batı Sakarya Delta’sı batıda Karaboğaz’a kadar olan Karadeniz sahilidir.


  ACARLAR GÖLÜ

  Denizköy, Camitepe, Taşlıgeçit köyleri arasında Karasu İlçesi’nin batısında olup 862 hektar büyüklüğündeki kısmı bataklık halindedir. Yüzölçümü 1562 hektardır. Gölün %3’ü Kaynarca hudutları içinde, kalan %97’si Karasu hudutları içindedir. Gölün etrafı kum ve ormanla çevrilidir. Yaz kış avlanmak mümkündür. Tatlı su balığı ve ördek avcılığı için müsaittir.
  [​IMG]
  Sahili

  Önemli kıyılara sahip olan ilçenin, Türkiye’de ve dünyada ender rastlanan geniş bir kumsalı bulunmaktadır. Çok ince taneli kumunun çeşitli romatizmal hastalıklar açısından şifa kaynağı olması nedeniyle sağlık turizmi açısından önemli bir yer teşkil etmektedir. Ayrıca denizi ve güneşiyle, ilçe, çok sayıda yerli ve yabancı turistlerin mekanı haline gelmiştir.

  İhsaniye Köyü’nden Kaynarca’ya kadar olan bölgedeki kesintisiz 18 km uzunluğundaki kumsalın, moto-kross rallisi için son derece uygun olduğu tespit edilmiştir. Bu yönde çalışmalar yapılmış ve Paris – Dakar Ralli Pistine alternatif olabileceği belirlenmiştir. İlk uygulama, 30 Eylül 2002 tarihinde “Karasu Bağ 2002 Rallisi (Moto-Kross)” adıyla düzenlenmiş ve bir hafta sürmüştür. Dakar Rallisi’nin katılım ücreti 200 $ dır. Böyle bir etkinliğin ilçenin ekonomik yönden gelişimine olumlu yönde katkılar sağlayacağı beklenmektedir.

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 433
  1997 409

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. turizme açılacak güzellikte tatil köyleri kurmaya elverişli ,gerek İstanbula yakınlığı, gerek şifalı kumları ve eşsiz kumsalı ile yatırımcıların dikkatini çekmektedir."Kibar Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ali Kibar, Karasu'da ( denizköy) aldıkları 1700 dönüm arazi üzerinde demir çelik fabrikası kuracaklarını belirtti. " yatırım için yıldızı parlayan, denizköy 2008 itibarıyla birçok yatırımcının pazar arayışına şahit olacak.

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.


  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi yoktur ancak kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.


  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net
  Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Denizköy Köyü Karasu Forum Tarih
Denizköy Köyü Dikili - İzmir İzmir Tanıtımı 4 Mayıs 2010
Denizköy Köyü Didim Aydın Aydın Tanıtımı 7 Nisan 2010
Denizköy Köyü Merkez Çorum Karadeniz Bölgesi 2 Nisan 2010
Denizköy İlköğretim Okulu Didim Aydın Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 25 Ocak 2011
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014

Bu Sayfayı Paylaş