Denizi olmayan ilde kaptan yetişecek!

'Eğitim Haberleri' forumunda KaRDeLeN tarafından 22 Şubat 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Denizi olmayan ilde kaptan yetişecek! konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Geçen sene 434 öğrenci ile eğitim öğretime başlayan Gaziantep’teki Zirve Üniversitesi, denize kıyısı olmayan ilde deniz kaptanı ve mühendisi yetiştirecek.

  Denizcilikle ilgili iki bölüm kurmak için YÖK’ten talepte bulunan üniversitenin mütevelli heyet başkanı Taner Nakıboğlu, “Biz Antep’e deniz getiremedik ama denizciliği getireceğiz” dedi. Yükseköğretim Kurulu(YÖK) Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan da, “Gaziantep’in denizle buluşmasını biz de isteriz” diyerek bölüm isteğine destek verdi.

  -BÖLÜM MEZUNLARI 3 BİN DOLARLA İŞE BAŞLIYOR-


  Gazikent Üniversitesi’nin davetlisi olarak geldiği Gaziantep’te YÖK Başkanı Özcan, Gazikent’le birlikte Zirve Üniversitesi’ni de ziyaret etti. Gaziantep’teki diğer iki üniversite olan Gaziantep Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yavuz Coşkun ile Gazikent Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Özdemir’in de hazır bulunduğu ziyarette Zirve Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Taner Nakıboğlu, denizcilik bölümleriyle ilgili resmi taleplerini sözlü olarak da YÖK Başkanı’na iletti. Nakıboğlu, Deniz Makine Mühendisliği bölümünden gemi başmühendisi, Deniz İşletme Mühendisliği bölümünden de kaptan yetiştireceklerini belirtti. Nakıboğlu, 5 yıl sürecek eğitimin İngilizce hazırlık ve ilk iki yılının Gaziantep’te yapılacağını, son iki yılının ise İskenderun ve Ceyhan’da devam edeceğini anlattı. Nakıboğlu, YÖK’ün onayının ardından bölüme bu öğretim yılında öğrenci alacaklarını söyleyerek, “Öğrenciler Horizon Denizcilik’in bünyesinde, gemide gerçek anlamda staj yapacak, sefere çıkacak. Bu bölümleri bitirenler 3 bin dolarla işe başlıyor” dedi.

  -5 BİN TL’YE ELEMAN BULAMIYORUZ-

  Geçtiğimiz aylarda korsanların kaçırdığı Horizon 1 gemisinin ve Horizon denizciliğin sahibi ünlü armatörlerden İsrafil Çalışkan ise YÖK Başkanı’na, denizcilik alanında çok büyük eleman açığı olduğunu, ihtiyaçlarını Rusya, Ukrayna ve Filipinler gibi yabancı ülkelerden karşılamaya çalıştıklarını anlattı. Çalışkan, “Ülkede bu kadar işsizlik var, denizcilik sektörünün de 5-6 bin liralık ücretle çalıştıracak elemana ihtiyacı var. Bu işsizler denizcilik eğitimi alsa hem kendileri hem de ülkenin denizcilik sektörü için büyük fayda sağlar” dedi.

  -KARBON KOPYASI BÖLÜMLER AÇMAYIN-

  Özcan, Zirve Üniversitesi yetkililerini dinleyerek, “Klasik, birbirinin karbon kopyası bölümler yerine ilin ve ülkenin ihtiyacı olan bölümler açılsın. Talebinizi YÖK’te inceleriz ve her türlü desteği veririz. Gaziantep’in denizle buluşmasını biz de isteriz. Bu bölümlerin hem Gaziantep, hem de denizcilik sektörü için fayda sağlayacağına inanıyorum” dedi.

  (ANKA)
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Denizi olmayan ilde Forum Tarih
Akdenizin hakimiyeti için yapılan fetihler kısaca Tarihi Bilgiler 7 Ocak 2016
Karadeniz hangi fetih ile türk denizi oldu kısaca Tarihi Bilgiler 2 Nisan 2014
Karadenizin İklimi Yetişen Tarım Ürünleri Nelerdir Karadeniz Bölgesi 9 Şubat 2014
Denizin Ilıtıcı Etkisi İle Kar Yağışı Don Olayı Gibi Olayların Nasıl Bir İlişkisi Var Doğa ve Bitkiler 6 Kasım 2013
Ege Denizine Dökülen Akarsular Hangileridir? Ege Bölgesi 13 Ekim 2013

Bu Sayfayı Paylaş