Denizgören Köyü İyidere Rize

'Rize Tanıtımı' forumunda KaRDeLeN tarafından 20 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Denizgören Köyü İyidere Rize konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  denizgören köyü bilgileri - denizgören köyü tanıtım - denizgören köyü resimleri  Denizgören, Rize ilinin İyidere ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi

  Köyün eski adı guncuvanozdur isim rumlardan kalmadır. Şimdiki adı Denizgören köyüdür bir rivayete göre denizsularınn köyün altına kadar geliyor olmasından dolayı denizgören olarak koyulmuştur.
  Kültür

  Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.
  Coğrafya

  Rize merkeze 24 km, İyidere ilçesine 4 km uzaklıktadır.
  İklim

  Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.
  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 618
  1997 632
  Ekonomi

  Köyün ekonomisi yaş çay üretimi ve hayvancılığa dayalıdır.ayrıca köy halkından müteahitler olup bir çoğunun kendine ait iş yerleri vardır iş yerleri olamayanlar köy civarında bulunan çay fabrikalarında çalışmaktadırlar
  Muhtarlık
  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  2009 - Hüseyin Temiz
  2004 - Hüseyin Allahverdi
  1999 - Hüseyin Allahverdi
  1994 - Osman KALKAVAN
  1989 - Osman KALKAVAN
  1984 - Osman KALKAVAN
  ((1978)) Osman KALKAVAN

  ==Altyapı bilgileri== Köyde, ilköğretim okulu vardır ve okul rize ilinde ilk öğretim okulları içinde birinci seçilmiştir ayrıca okul köy okulu olduğu halde Erdoğan KALKAVAN tarafından okula Kalörifer sistemi yaptırılmış olup çocukların daha temiz bir ortamda eğitim yapması sağlanılmıştır. taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün [[içme suyu vardır ve bu su Osman KALKAVAN tarafında köylününde katkılarıyla çiftlik köyünden alınmıştır kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi yoktur . Sağlık ocağı Osman KALKAVAN TARAFINDAN yaptırılmıştı ondan sonra bilinmeyen nedenlerle sağlık ocağı yürütülememiştir. . Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup Osman KALKAVAN tarafından köyün güneyine daha kolay ulaşım olması amacıyla yeni bir yol daha yaptırılmıştır. köyde elektrik ve sabit telefon vardır.
  [​IMG]

  kaynak-vikipedi
  özgür ansiklopedi  Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Bu Sayfayı Paylaş