Denize Bırakılan Atıksular Anında Ölçülebilecek

'Yurt İçi Haberler' forumunda KaRDeLeN tarafından 24 Şubat 2009 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Denize Bırakılan Atıksular Anında Ölçülebilecek konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Mersin'de fabrikaların ve sitelerin atıksu arıtma tesislerinden denize bırakılan atıksular anında yerinde ölçülerek standartlara uygun olup olmadığı denetlenebilecek.
  Atıksulardan otomotik numune alarak yerinde ölçüm yapma imkanı sunan cihazlar aldıklarını belirten Mersin Çevre ve Orman Müdürü Hasan Saday, bu cihazların, kirlilik riski yüksek tesislerdeki kirlilik unsurlarının belli periyotlarda deşarj edilmesi sırasında numune alma kolaylığı sağlayacağını söyledi.


  Çevre kirliliğinin 21. yüzyılın insan hayatına getirdiği en kötü miras olma özelliğini koruduğuna dikkat çeken Saday, hızlı nüfus artışı, çarpık kentleşme, sanayi ve teknolojide yaşanan gelişmelere paralel olarak, alt yapı yetersizliği, doğal kaynakların aşırı ve yanlış kullanımı ormanların tahribi gibi faktörler bir dizi çevre problemini de beraberinde getirdiğini hatırlattı.

  Mersin'in turizm potansiyeli olarak geniş imkânlara sahip olduğuna dikkat çeken Saday, turizmin gelişmesininı ancak temiz bir deniz, temiz bir doğa ve düzenli bir planlamayla mümkün olduğunu kaydetti.

  321 kilometrelik kıyı şeridinde 494 adet evsel tipte atıksu arıtma tesisi bulunduğunu ifade eden Saday, "Sahillerimizdeki kirliliği ölçmek için otomatik numune alma ve yerinde ölçülmesi gereken parametrelere ait ölçüm cihazlarından, 2 adet kompozit numune alma cihazı, 2 adet yerinde ölçülmesi gereken parametrelere ait ölçüm cihazı alındı. Cihazda numune alma programları oluşturularak, bu programlardan 2 saatlik ve 24 saatlik kompozit numune programları kirlilik riski yüksek tesislerdeki kirlilik unsurlarının belli periyotlarda deşarj edilmesi sırasında numune alma kolaylığı sağlayacaktır. Cihazların kullanımı sayesinde yerinde ölçülmesi gereken parametrelere ait ölçümler daha sağlıklı olarak yapılacaktır." dedi.

  Alınan cihazların uzun sahil şeridini kaplayan sitelerin arıtma denetimlerinde büyük fayda sağlayacağını ifade eden Saday, denetimlerin etkinliği ve hızı yönünden de yeni bir ivme kazanacağını sözlerine ekledi.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Denize Bırakılan Atıksular Forum Tarih
Türkiye'de Akdeniz'de Denize Girilirken Erzurum'da Kayak Yapılmasının Nedeni Nedir Türkiye Kültür Ve Tanıtımı 4 Kasım 2013
Akdenize Dökülen Akarsular Hangileridir? Akdeniz Bölgesi 13 Ekim 2013
Karadenize Dökülen Akarsular Hangileridir? Karadeniz Bölgesi 13 Ekim 2013
Denize Girmek Orucu Bozar mı? Ramazan ve Hikmeti 20 Temmuz 2012
Yurdumuzun Sınırları Dışında Denize Dökülen Nehirler Ülkeler Coğrafyası 28 Şubat 2012

Bu Sayfayı Paylaş