Denizde Bulunan Şeyler Helalmidir

'Dini Sorular ve Cevaplar' forumunda SeLeN tarafından 9 Eylül 2010 tarihinde açılan konu

1. SeLeN

SeLeN Site Yetkilisi Editör

Denizde Bulunan Şeyler Helalmidir konusu
    Sponsorlu Bağlantılar
    ahlak - buluntu malar - denizde bulunanlar - helal rızık - kayıp mal - kayıpğ zinnet eşyaları bulmak

Soru: Denizde bulunan şeyler günah mıdır? Ben denizin dibinde bir yüzük buldum. Sahibini bulamadım. Denizden bulunan helaldir diye fetva verenler oldu. Ama içime sinmiyor. Muhtaç birine mi vermeliyim? Yoksa ne yapmalıyım?
    Cevap:

O yüzük size helal olmaz. Denizde bulunan şeylerin bulan kişiye helal olacağına dair halk arasında dolaşan bilgilerin sağlam bir kaynağı bulunmamaktadır. Karada olduğu gibi denizde bulunan mal ve eşyalarda da dinimizin buluntu mallar (lukata) hakkındaki hükümleri uygulanır. Fıkıh ve ilmihal kitaplarında buluntu mallarla ilgili birçok hüküm anlatılmaktadır. Fakat bugün için onları uygulamak zordur. Dolayısıyla böyle bir şeyle karşılaşanların buldukları şeyleri ya en yakın karakola ya bir fakire veyahut da bir camiye gidip o şeyi onlara teslim etmeleri en uygun olanıdır.

Denizde bulunduğunda sahip olunacak şeyler balık, midye, istiridye vs. gibi deniz hayvanları, avları ve yiyecekleridir.

Yükleniyor...