Deniz suyunun Özellikleri Nelerdir ?

'Doğa ve Bitkiler' forumunda Mavi_inci tarafından 12 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_inci

  Mavi_inci Özel Üye

  Deniz suyunun Özellikleri Nelerdir ? konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Deniz suyunun Özellikleri Nelerdir ?

  Deniz tuzu, suyun karadaki taşlara vurunca denizde çözünen bir maddedirDeniz suyu, denizlerde ve okyanuslarda bulunan su. Dünyadaki bütün okyanuslardaki ortalama tuzluluksodyum klorür iyonları olan Na+ ve Cl-) içeriğini belirtir. Deniz suyunun ortalama yoğunluğu su yüzeyinde 1.025 g/ml (1025 kg/m3)'dir. İçeriğindeki tuz taneciklerinin kütlesinden dolayı deniz suyunun yoğunluğu tatlı/saf suyun yoğunluğundan fazladır; (4oC sıcaklıkta 1.000 g/ml). Deniz suyunun donma noktası tuzluluktaki artışla orantılı düşer; %3.5 tuzluluk derecesinde yaklaşık -2oC'dir.


  Deniz sularının büyük bir kısmı %3.1 ilâ %3.8 tuzluluk değerlerine sahip olsa da dünya üzerinde denizlerdeki tuzluluk oranı farklılık göstermektedir. Tuzlu su ile tatlı suyun karıştığı nehir ağızlarında veya buzulların erime bölgelerinde deniz suyu önemli ölçüde daha az tuzludur. En tuzlu açık deniz Kızıldeniz'dir. Aşırı buharlaşma, düşük yağış, denize karışan nehir suyunun azlığı ve kısıtlanmış su dolaşımı bu durumun başlıca sebepleridir. Lut Gölü gibi kapalı havza denizlerde ise tuzluluk kayda değer derecede daha fazladır.

  [​IMG]  Dünya yıllık ortalama deniz yüzeyi tuzluluk haritası


  Deniz yüzeyinde su yoğunluğu, suyun sıcaklığına ve tuzluluğuna bağlı olarak 1,020 - 1,029 kg/m3 arasında değişebilir. Okyanusun derinliklerinde çok yüksek basınç altında deniz suyunun yoğunluğu 1,050 kg/m3 veya daha yüksek değerlere ulaşabilir. Deniz suyunun pH değeri 7.5 ile 8.4 değerleri arasında sınırlıdır. Deniz suyunda ses hızı 1,500 m/s civarında olmakla birlikte sıcaklık, tuzluluk ve basınç ile değişir.
   

 2. Deniz, bir okyanus ile bağı olan ve büyük bir alanı kaplayan ve genellikle tuzlu olan su birikintisidir. Terim genellikle okyanus terimi yerine de kullanılır. Denizler dünya yüzeyinin % 71"ini kaplamaktadır. Yeryüzünde kapladıkları 1,338 milyar km³ hacimle dünya üzerindeki su varlığının % 96,5"ini oluşturmaktadırlar. Ancak, deniz suyu ortalama % 3,5 oranında tuz içerdiğinden, halen oldukça pahalı olan arıtma yöntemleri uygulanmadan içme suyu olarak kullanılamamaktadır. Denizler üzerinden gerçekleştirilen ticaret, havayoluyla taşımacılığın gittikçe gelişmesine karşın, öneminden pek bir şey yitirmemiştir: Dünya ticaretinde aktarılan malların % 92"si, yılda 5,7 milyar ton, deniz yolu üzerinden taşınmaktadır.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Deniz suyunun Özellikleri Forum Tarih
Deniz Suyunun Arıtılması, Deniz Suyunu Arıtma Doğa ve Bitkiler 16 Kasım 2011
Deniz Suyunun Zararları Nelerdir Seviyeli-Ciddi Konular 16 Kasım 2011
Deniz Suyunun Damıtılması Hakkında Bilgi Konu Dışı Başlıklar 16 Kasım 2011
Deniz Suyunun Saç ve Saç Derisine Zararları Nelerdir? Güzellik & Bakım 28 Ağustos 2011
Deniz Suyunun Çekilmesi ve Yükselmesi Hakkında Bilgi Doğa ve Bitkiler 12 Ocak 2011

Bu Sayfayı Paylaş