Deniz Suyu Neden Tuzludur

'Doğa ve Bitkiler' forumunda Mavi_Sema tarafından 30 Ekim 2010 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Deniz Suyu Neden Tuzludur konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Deniz Suyu Neden Tuzludur
  Deniz suyunun tuzlu olmasının nedeni nedir


  [​IMG]

  Deniz suyunun ortalama tuzluluk derecesi ağırlığa oranla % 3.5’dir. Kabaca bir hesapla, Okyanuslardaki tuz miktarının, kıtaların 152300 m. kalınlığında bir tuz tabakasıyla kaplanmasına yeteceğini söyleyebiliriz. Doğal olarak oluşan elementlerin hemen hepsine deniz suyunda rastlanılır, sıcak deniz tuzunun % 85’inden fazlası, sodyum klorür, başka bir deyişle sofra tuzundan oluşur.

  Nehirler tarafından taşınan sodyum gibi mineraller toprak ve kayaların aşınması sonucu ortaya çıkan eriyik ve süspansiyonlardan oluşur. Fakat klor ve bor gibi diğer elementlerin varlığı, nehirlerin getirdikleri ile açıklanamamakta, dolayısıyla bu oluşumda diğer süreçlerin de rol oynadığı akla gelmektedir.

  Yeryüzü tarihinin ilk dönemlerinde yerkabuğu ile yer merkezi arasında kalan katmanın zehirli gazlardan arınması sırasında diğer maddelerin yanı sıra su ve klor da yerkabuğunun altındaki erimiş volkanik kayaların arasında ortaya çıkmış olabilir. Günümüzde volkanik etkinlikler sonucu atmosfere yayılan elementler okyanuslara, yağmur ve kar yağışlarıyla taşınmaktadır. öte yandan deniz hayvanları öldüklerinde de, iskeletleri ayrışarak mineralleri denize geri verirler.

  Elementler denizlere sürekli olarak aktarılınca, denizler giderek daha da tuzlulaşmaz mı? Gerçekte, deniz suyundaki tuz miktarında, yüz milyonlarca yıldan bu yana önemli bir değişme olmamıştır. Çözünmüş maddelerin miktarları zamana ve yere göre değişmekle birlikte, belli başlı, elementlerin okyanuslarda her zaman, hemen hemen aynı yoğunlukta bulunduğu kabul ediliyor.

  Okyanus elementlerin, bir yandan hemen hemen tam dengeyi koruyacak oranlarda suya eklenip, diğer yandan sürekli olarak nakledildiği bir tanka benzetilebilir. Örneğin, elementlerden bazıları kayalarla birleşir, toprak tarafından emilir ve çözeltiden ayrılarak çökelti haline gelirler. Deniz bitkileri ve hayvanları da bunları kullanarak büyür ve gelişirler.

  Kaynak: Bilim ve Teknik dergisinin 188. sayısı
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Deniz Suyu Neden Forum Tarih
Deniz Suyu Neden Tuzlu Doğa ve Bitkiler 31 Ocak 2014
Deniz Suyu Neden Tükenmiyor ? Doğa ve Bitkiler 12 Ocak 2011
Deniz suyu neden tuzludur - Denizsuyu Özellikleri Konu Dışı Başlıklar 14 Ağustos 2010
Deniz suyu neden tuzludur ? Nasıl Arındırılır ? Diğer Mesleki Bilgiler 3 Ekim 2008
Ülkemizi Çevreleyen Deniz Suyu Sıcaklığı En Fazla Olan Deniz Hangisidir Türkiye Kültür Ve Tanıtımı 13 Kasım 2013

Bu Sayfayı Paylaş