Deniz memelileri ölüyor !

'Bilim & Teknoloji' forumunda _Mr.PaNiK_ tarafından 16 Eylül 2008 tarihinde açılan konu

 1. _Mr.PaNiK_

  _Mr.PaNiK_ Üye

  Deniz memelileri ölüyor ! konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Son zamanlarda denizlerde görülen toplu ölümler endişeye yol açıyor..

  Balina, yunus ve diğer deniz memelileri arasında eskisine göre daha çok toplu ölümler yaşanıyor.

  Deniz memelileri arasında giderek daha sık toplu ölümlere rastlanması, bilim adamlarını harekete geçirdi. Balina, yunus ve diğer deniz memelilerin zaman zaman kıyılara çıkıp toplu intiharlarının ya da denizdeyken aniden yön tayin edemez hale gelmenin sonucunda ölmelerinin arkasındaki neden araştırıldı ve beklenen sonuca varıldı: Okyanuslar artık, balinalar, yunuslar ve diğer memeliler için çok gürültülü. En kötüsü de deniz radarları ile sismik silahların frekansları.
  Uluslararası Hayvan Sağlığı Fonu'nun yayımladığı rapor, okyanuslardaki gürültünün, bu hayvanların iletişimine engel olduğunu ve beslenmelerini bozduğunu ortaya koydu.
  Deniz radarları ve toplu ölümler
  Raporda, bazı bölgelerde okyanustaki ses seviyesinin her on yılda ikiye katlandığı, önleyici tedbirlerin başarısızlığa uğradığı ve bazı memeli deniz hayvanlarının toplu ölümleriyle deniz radarının ilişkisi olduğu belirtildi.
  Sismik silahların gürültü ve frekansları
  Gemilerin motorları ve pervanelerinin, petrol ve gaz araştırmalarında kullanılan sismik havalı silahların yarattığı gürültünün, bu hayvan türlerini rahatsız edebilecek bir dizi frekans doğurduğu ifade edilen raporda, fonun İngiltere yöneticisi Robbie Marsland'in, "İnsanlık, kelimenin tam anlamıyla deniz memelilerinin sesini bastırıyor" yorumuna yer verildi.
  Balina ve yunuslar, tam olarak anlaşılmasa da yaşamlarını sürdürebilmek için açıkça önemli olan sesler kullanıyorlar. Mavi ve kambur balinalar, suda binlerce kilometre yol alan alçak frekanslı, yunuslar ve dişli balinalar, avın yerini belirlemek için yüksek frekanslı sesler çıkarıyor.
  Mavi balinaların yaşam alanı yüzde 10'a düştü
  "Okyanusun Sesi: Sesi Kesin" başlıklı raporda, mavi balinaların seslerinin etkili olduğu alanın, motorlu ticari gemicilik döneminden öncekinin yalnızca yaklaşık onda biri kadar olduğuna dikkat çekildi. Raporda, hassas bölgelerde yüksek-enerjili deniz radarları ve sismik havalı silahların kullanımının tamamen yasaklanması gerektiği kaydedildi.
   

Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş