Deniz depremi hakkında bilgi verir misiniz?

'Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü' forumunda Kayıtsız Üye tarafından 12 Mayıs 2011 tarihinde açılan konu

 1. Deniz depremi hakkında bilgi verir misiniz? konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  deniz depremi ilgili detaylı bilgi edinemiyorum. yardımlrınızı ekliyorum
   

 2. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  Deniz depremi

  Deprem ocağı , denizin dibinden daha aşağılarda bulunan bir çeşit yer sarsıntısı. Etkisini geniş ölçü de denizlerde gösteren bu depremlere, bundan ötürü, deniz depremi adı verilmiştir. Deniz depremleri sırasında, yel esmiyen havalarda bile çok büyük, korkunç deniz dalgalenmaları olur. Bunlar denizin deprem dalgalarıdır. Birdenbire beliren bu dalgalar yüzün den gemilerin battığı, karaya oturduğu olur. Bu dalgalar hafif olmuşsa gemide sadece bir gıcırtı duyulur. Orta derecede olmuşsa, demirin dibe sürtünmesi gibi bir sarsıntı olur. Daha çok olursa gemideki eşyalar devrilir, ayakta duran kimseler yere düşer, gemi bir yana yatar, çatlamalar olur, deniz çalkalanır, gemi batar. Deprem, Yer depremi.
   

 3. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  [​IMG]


  Odağı deniz dibinde olan Derin Deniz Depremlerinden sonra, denizlerde kıyılara kadar oluşan ve bazen kıyılarda büyük hasarlara neden olan dalgalar oluşur ki bunlara (Tsunami) denir. Deniz depremlerinin çok görüldüğü Japonya'da Tsunami'den 1896 yılında 30.000 kisi ölmüstür.
   

 4. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  Tsunami

  Tsunamiler okyanus ya da denizlerin tabanında oluşan depreme bağlı taban çökmesi, zemin kaymaları gibi meydana gelen tektonik olaylar sebebiyle denizde açığa çıkan enerji sonucunda meydana gelen uzun periyotlu deniz dalgasını temsil eder.
  Tsunamiden sonra oluşan dalganın diğer deniz dalgalarından farkı, su zerreciklerinin sürüklenmesi sonucu hareket kazanmasıdır. Derin denizde varlığı hissedilmezken, sığ sulara geldiğinde dik yamaçlı kıyılarda ya da V tipi daralan körfez ve koylarda bazen 30 metreye kadar tırmanarak çok şiddetli akıntılar yaratabilen bu dalga; insanlar için deprem, tayfun, çığ, yangın ya da sel gibi bir doğal afet haline gelebilmektedir.
  7.5 ve üstü şiddetteki depremler tsunami oluşturmaya daha müsaittir.
   

Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş