Deniz, akarsu, göl, körfez, ada ve burun Nedir?

'Doğa ve Bitkiler' forumunda Mavi_Sema tarafından 28 Aralık 2010 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Deniz, akarsu, göl, körfez, ada ve burun Nedir? konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Deniz nedir, deniz tanımı
  Akarsu nedir, akarsu tanımı
  Göl nedir, göl tanımı
  Körfez nedir, körfez tanımı
  Ada nedir, ada tanımı
  Burun nedir, burun tanımı

  Deniz

  Bir okyanus ile bağı olan ve büyük bir alanı kaplayan ve genellikle tuzlu olan su birikintisidir. Terim genellikle okyanus terimi yerine de kullanılır.
  Denizler dünya yüzeyinin % 71'ini kaplamaktadır. Yeryüzünde kapladıkları 1,338 milyar km³ hacimle dünya üzerindeki su varlığının % 96,5'ini oluşturmaktadırlar. Ancak, deniz suyu ortalama % 3,5 oranında tuz içerdiğinden, halen oldukça pahalı olan arıtma yöntemleri uygulanmadan içme suyu olarak kullanılamamaktadır.
  Denizler üzerinden gerçekleştirilen ticaret, havayoluyla taşımacılığın gittikçe gelişmesine karşın, öneminden pek bir şey yitirmemiştir: Dünya ticaretinde aktarılan malların % 92'si, yılda 5,7 milyar ton, deniz yolu üzerinden taşınmaktadır.


  Akarsu

  Yağışlarla, kaynak sularıyla beslenen, belli bir eğime uygun olarak bir yatak içinde akan sulara denir.
  Yararları: içmek için uygundur. Doğaya güzellik katar. İnsanlar hayvanlarına su içirebilir. Bazı canlılar için yaşam ortamı oluşturur.
  Zararları Boğulma tehlikesi yaratır. Sünger vb. suyu çeken maddeleri ağırlaştırır.
  Ada

  Dört tarafı sularla çevrili bir kara parçasına verilen addır. Yarım Ada ise üç tarafı sularla çevrilidir, bir kenarından kıtaya bağlantısı olan kara parçasıdır. Yeryüzündeki adaların bütünü on milyon kilometrekarelik bir yer kaplar. Adalar, tek tek olabileceği gibi, gruplar halinde de olabilir. Bu şekildeki adalara “takım adalar” adı verilir.
  Adalar, oluşumlarına göre volkanik adalar, kıtadan ayrılan adalar, mercan adaları, alüvyal adalar diye sınıflandırılabilir. Örnek olarak, Hawaii adası bir volkanik adadır.

  Göl

  Karalar üzerinde çeşitli nedenlerle çanaklaşmış alanlarda biriken su kütleleridir.Göllerin genellikle deniz ve okyanuslarla bağlantısı yoktur.Göller,yeryüzündeki tatlı suların %87'sini oluştururken göllerin karalar üzerinde kapladığı alan %2'dir
  Göller,yer altı ve yer üstü sularıyla beslenmektedir.Gsuları acı tatlı sodalı ve tuzlu olabilmektedirler.Bu farklılığın nedenleri;iklim koşulları, beslenme kaynakları, gölün bulunduğu arazinin yapısı, gölün büyüklüğü, derinliği ve gideğeninin (göl ayağı) olup olmamasıdır.
  Beslenme kaynağı güçlü olan göller fazla sularını bir gideğen yardımıyla denizlere boşaltır.Sularını dışarıya bir gideğen yardımıyla boşaltan göllerin suyu tatlı, sularını dışarıya boşaltamayan göllerin suyu ise acı veya tuzludur.

  Körfez karanın içine sokulmuş deniz parçasına denir.Örneğin erdek körfezi...

  Burun: karanın, özellikle yüksek ve dağlık kıyılarda, türlü biçimlerde denize uzanmış bölümüdür.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Deniz akarsu göl Forum Tarih
Akdeniz Bölgesi Akarsu Ve Gölleri Nelerdir Akdeniz Bölgesi 1 Mart 2012
Kıtalardaki Denizler Göller Irmaklar ve Akarsular Ülkeler Coğrafyası 24 Şubat 2012
Karadeniz Bölgesinin Akarsu ve Gölleri Nelerdir Karadeniz Bölgesi 26 Ocak 2011
Akdeniz Bölgesinde Bulunan Akarsular ve Göller Akdeniz Bölgesi 30 Aralık 2010
Karadeniz Bölgesi - Karadeniz Bölgesindeki Akarsu ve Göller Karadeniz Bölgesi 24 Kasım 2010

Bu Sayfayı Paylaş