Denizçimi küresel bir krize neden olabilir

'Doğa ve Bitkiler' forumunda Mavi_Sema tarafından 1 Temmuz 2009 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Denizçimi küresel bir krize neden olabilir konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Denizçimi küresel bir krize neden olabilir

  Zincirleme olarak gelebilecek yok oluş etkisi çok ciddi

  30.06.2009 1
  [​IMG]
  Denizçimi (seagrass) gün geçtikçe yok olmasını önlemek, zaten tehlike altındaki deniz yaşamını kurtarmak ve küresel ısınmaya karşı mücadele için çok önemli.
  Denizçimleri üzerinde yapılan bir araştırma, küresel ısınmadaki en önemli etkenlerden olan karbondioksidi emerek oksijene çevirdiği, karbonu hapsettiği ama 1879 yılından bu yana sayılarında %29 oranında bir azalma olduğunu ve bunun gün geçtikçe arttığını göstermektedir.
  1 dönüm denizçimi çayırı yılda yaklaşık 8 metrik ton karbonu tutmakta bu da bir arabanın 5600km seyahat ettiğindeki karbondioksit salınımına denk gelmektedir.
  Okyanus ve denizlerin derinlerinde bulunan denizçimleri Amerikan ve Avustralyalı bilim insanlarının tespitlerine göre dünyadaki en çok tehlike altında olan ekosistemler arasında. Tespitlere göre sadece 117.000 km/kare kadar denizçimi alanı kalmış durumda.
  Ekonomik Kayıplar
  Denizçimi popülasyonunda meydana gelen kayıplar sadece küresel ısınmayı değil aynı zamanda küresel ekonomiyi de etkilemekte.
  Denizlerdeki hayatın ve ekosistemin devamı için gereken en temel unsurlardan olan denizçimleri, bu özellikleriyle denizlerden elde edilen gelirleri de doğrudan etkiliyorlar. Amerika'nın bu konu üzerine görevlendirdiği Seagrass Recovery kuruluşu deniz ve okyanuslardaki yaşamın sürekliliğinin %70 oranında denizçimlerinin hayatına bağlı olduğunu açıkladı.
  Denizçimleri azaldıkça aynı oranda denizlerdeki canlı tğrleri ve yaşam da azalıyor. Dolayısıyla denizlerden geçimini sağlayan ekonomiler direkt olarak etkileniyor. Ekonomik gelirleri deniz ve deniz ürünlerine dayalı ülkelerin bu konuya ayrıca önem verip denizçimlerinin kurtarılması için çalışma yapmaları bir zorunluluk haline gelmiştir. Ekonomilerin zincir etkisi gibi birbirine bağlı olduğu günümüz dünyasında da aslında denizçimlerinin yok olması tüm ülkeleri olumsuz açıdan ciddi şekilde etkileyecektir.
  Denizçimleri tamamen suyun içinde yaşayan çiçeklenen tek bitki olup, biyolojik tür olarak daha çok nilüferlere benzemekte, sanıldığının aksine yosunlarla hiçbir akrabalık göstermemektedirler.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Denizçimi küresel krize Forum Tarih
Küresel sorun nedir ne demektir kısa Eğitim Bilgileri 15 Şubat 2017
Küresel sorunlara çözüm arayan uluslararası kuruluşlar hangileridir kısaca Eğitim Bilgileri 15 Şubat 2017
Küresel ısınma slogan örnekleri Güzel Sözler-Mesajlar 8 Şubat 2017
Küresel ısınma ne zaman başlamıştır kısaca Doğa ve Bitkiler 31 Ocak 2017
Küresel ısınma ne gibi sorunlara yol açar madde made kısaca Doğa ve Bitkiler 30 Ocak 2017

Bu Sayfayı Paylaş