Dengelenmiş ve Dengelenmemiş Kuvvet Nedir Örnekler

'Konu Dışı Başlıklar' forumunda SeLeN tarafından 17 Kasım 2013 tarihinde açılan konu

 1. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  Dengelenmiş ve Dengelenmemiş Kuvvet Nedir Örnekler konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Dengelenmiş ve Dengelenmemiş Kuvvetler Hakkında Bilgi


  Dengelenmiş ve Dengelenmemiş Kuvvetler Nelerdir ?

  Bir arabaya etki eden net kuvvet sıfır ise cisme etkiyen tüm kuvvetlerin bileşkesi sıfırdır. Cisme etkiyen bu kuvvetlerden birbirleri ile doğrultuları aynı, yönleri zıt ve büyüklükleri eşit olan çiftlere dengelenmiş kuvvetler denir.

  Bunun tam tersi durumda, örneğin bir kapıya veya alışveriş sepetine ters taraflarından iki kişi kuvvet uyguladığında ve kapı veya alışveriş sepeti harekete geçtiğinde net kuvvet sıfırdan farklı demektir. Bu durumda uygulanan kuvvetler yine zıt yönlüdür fakat büyüklükleri eşit değildir. Bunlara da dengelenmemiş kuvvetler denir.
  Ortada ivmelenen bir hareket varsa bu cisme uygulanan kuvvetler dengelenmemiştir. Ortada sabit hızlı (ivmelenmeyen) veya duran bir cisim varsa bu cisme etki eden kuvvetler ise dengelenmiştir. Ayrıca, enerji ile kuvvet aynı şey olmamakla birlikte aralarında bir ilişki mevcuttur. Bu ilişkiye göre cisim dengelenmemiş kuvvetler altında yavaşlıyorsa enerjisi azalır, hızlanıyorsa enerjisi artar.

  Dengelenmemiş iki kuvvet üçüncü bir kuvvet sayesinde dengelenebilir. Cisimler durgun olduğu sürece üzerine etkiyen kuvvetler dengelenmiştir manası taşır. Örneğin durmakta olan bir arabanın motorunda oluşan itme kuvveti, sürtünme kuvvetini yenene kadar dengelenmiş kuvvetler mevcuttur. Araba harekete geçtiğinde ise sürtünme kuvveti itme kuvvetini karşılamıyor demektir ve dengelenmemiş bir kuvvet durumu söz konusudur. Dengelenmemiş kuvvetler ikiden fazla olabilmektedir. Dengelenmemiş kuvvetlerin herhangi başka bir kuvvet ile dengelenmesi için önce dengelenmemiş kuvvetlerin bileşkesi (net kuvvet) hesaplanır ve daha sonra bu bileşkeye eşit büyüklükte zıt yönde bir kuvvete uygulanır. Buna dengeleyici kuvvet adı verilir.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Dengelenmiş Dengelenmemiş Kuvvet Forum Tarih
Dengelenmiş ve Dengelenmemiş Kuvvet Hakkında Bilgi Konu Dışı Başlıklar 25 Aralık 2010
Dengelenmiş Kuvvet Nedir - Dengelenmemiş Kuvvet Nedir Konu Dışı Başlıklar 19 Aralık 2010
Dengelenmiş Kuvvet Nedir - Dengelenmiş Kuvvet Hakkında Bilgi Diğer Mesleki Bilgiler 4 Kasım 2010

Bu Sayfayı Paylaş