Deneme Nedir - Deneme Özellikleri

'Makaleler-Denemeler' forumunda SeLeN tarafından 7 Kasım 2010 tarihinde açılan konu

 1. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  Deneme Nedir - Deneme Özellikleri konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Deneme - Denemenin Tanımı - Denemenin Özellikleri - Deneme ve Özellikleri Hakkında


  batı edebiyatında deneme deneme makale farkı deneme sohbet farkı denemenin özellikleri konularına göre denemeler türk edebiyatında deneme


  Deneme ve Özellikleri

  Yazarın kendi seçtiği bir konu üzerindeki fikirlerini serbestçe anlattığı yazı türüdür. Deneme kişiselliğin en fazla öne çıktığı yazı türüdür. Bu türün kesin sınırlarını çizmek oldukça güçtür. Tenkit ve sohbete yaklaşan bir yönü vardır. Bazen felsefi ve bilimsel konular da deneme türü içinde ele alınabilir. Ancak deneme bilimin, ahlakın ve felsefi teorilerin denetleyici kurallarının dışındadır. Yazarın şahsi düşünceleri ön plana çıkar. Deneme, kendi kendiyle söyleşme, içten gelen itiraflar gibidir.
  Deneme yazarının kesin sonuçlara varmak, bir görüşü ispat etmek, belgelere başvurmak gibi kaygıları yoktur. İleri süreceği görüşlerin nasıl karşılanacağını hiç düşünmez. İnsanlığı ilgilendiren konulara yeni açılardan bakmak, genel görüşleri ve peşin hükümleri sarsmaya çalışmak denemenin ayırıcı özellikleridir.
  Bu türün ilk kurucusu sayılan Montaigne, denemenin ilkelerini şöyle açıklar: "Herkes önüne bakar, ben içime bakarım: Benim işim yalnız kendimledir. Hep kendimi gözden geçiririm, kendimi yoklarım, kendimi tadarım. Bir şey öğretmem, sadece anlatırım." Denemenin her cümlesinde yazarın kendisi vardır. Okuyucu ile yazar arasında bir duygu, düşünce ve ruh alışverişi meydana gelir. Esere hâkim olan unsur, insanın ta kendisidir.
  Deneme yazan kişi, okuru düşünmeye yöneltmeyi, pratik hayatın gerçekleriyle bireyin ilişkisini ortaya koymayı, kültür alanındaki değişme ve gelişmelerle insanın nasıl zenginleştiğini göstermeyi ve insanın birey olarak zaman ve toplum karşısındaki tavrını dile getirmeyi amaçlar.
  Denemeler, rahat okunabilen düşünce yazılarıdır.
  Denemeler, konularına ve yazılış amaçlarına göre şu şekilde gruplandırılabilir:
  Kişisel duyarlılık ve dikkatleri konu alan denemeler
  Öğretici ve eleştirel denemeler
  Sosyal ve felsefi konularda bireysel düşünceyi ifade eden denemeler
  Denemenin Özellikleri
  Yaşam içindeki her şey denemenin konusu olabilir.
  Deneme yazarı okuyucuya iletmek istediği fikri bilimsellikten uzak, ispatlama amacı gütmeden, etkileyici bir üslupla anlatır, ortaya koyar.
  Denemede, yazar kendi kendisiyle konuşuyormuş gibi bir anlatımı tercih eder.
  Denemede bir sonuca ulaşmak önemli değildir. Denemenin inandırıcılığı kanıtlardan, belgelerden değil, anlatımındaki samimiyetten gelir.
  Deneme yazarı konusunu işlerken bir düşünceden diğerine sıçrayıverir. Makalede olduğu gibi bir düşünsel dü*zenin katı kalıpları içine hapsolup kalmaz.
  Denemede yazarın kendi beni ortaya çıkar. Çünkü deneme yazarı, her olaya, her duruma "ben"i açısından bakmaktadır.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Deneme Nedir Deneme Forum Tarih
Deneme nedir özellikleri nelerdir kısaca Makaleler-Denemeler 9 Kasım 2015
Deneme nedir kısaca özellikleri Makaleler-Denemeler 9 Nisan 2014
Deneme Nedir - Deneme Örnekleri Makaleler-Denemeler 21 Aralık 2011
Deneme Nedir - Deneme Nasıl Yazılır? Makaleler-Denemeler 23 Haziran 2011
Makale ile Deneme Arasındaki Fark Nedir? Makaleler-Denemeler 21 Mart 2011

Bu Sayfayı Paylaş