Demosthenes (Demosthenes Hakkında Bilgi)

'Biyografi & Otobiyografi' forumunda NeslisH tarafından 11 Mayıs 2009 tarihinde açılan konu

 1. NeslisH

  NeslisH Özel Üye

  Demosthenes (Demosthenes Hakkında Bilgi) konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  [​IMG]
  Eski Yunan hatiplerinin en başarılısı olarak bilinen Demosthenes, aynı zamanda Atina'nın önemli devlet adamlarından ve politikacılarındandı. Atina'da doğmuştur. Yedi yaşındayken babası ölünce, Demosthenes'e yüklü bir miras kaldı. Ne var ki, onu korumaları altına alan kimseler türlü hilelerle mal varlığının büyük bir bölümüne el koydular. Demosthenes mi*rasına sahip olacak yaşa geldiğinde kendisine pek bir şey kalmamıştı. Söylentiye göre keke*me ve sağlıksız bir yapıya sahip olduğundan, Atinalı çocukların geleneksel beden eğitimi derslerine katılamadı, ama konuşma güçlüğü*nü yenmeye çalışarak iyi bir hatip olmak için büyük bir çaba gösterdi. Bunu başarmak için ağzını çakıl taşlarıyla doldurduğu, koşarken şiirler okuduğu ve irade gücüyle kekemeliğini yenmeye çalıştığı söylenir. Hukuk öğrenimi gören Demosthenes 21 yaşındayken kendisini aldatan vasilerinden birine karşı açtığı davayı kazanarak büyük bir başarı elde etti.
  Demosthenes, Yunanistan'ın güçlü kent devletlerinden biri olan Atina'nın siyasal ya*şamında belirleyici bir rol oynadı. Yunanis*tan'daki kent devletlerini ele geçirmek iste*yen Makedonya Kralı II. Philippos'un güçlü ordusuna karşı çıkmaları için Atinalılar'ı yü*reklendirmeye çalıştı.
  II. Philippos'un Atina'nın bağımsızlığı için büyük bir tehlike oluşturduğunu anlayan Demosthenes Atina halkını, özgürlüklerini sa*vunmak için öteki kent devletleriyle birleşme*ye çağırdı. Philippikos adıyla bilinen söylevle*rinde, Philippos'un Yunan kent devletlerini birbirine düşürmeyi amaçladığını söyleyerek onu suçladı.
  Sonunda Atinalılar'ı, Philippos'a karşı Thebai kent devletiyle birleşmeleri gerektiğine inandırdı. Ne var ki, birleşik güçler İÖ 338'de Khaironeia'daki çarpışmada Makedonya ordusu*na yenildi. Demosthenes yaşamının sonuna kadar Phi*lippos'a ve ardılı Büyük İskender'e karşı direnmeyi sürdürdü. Büyük İskender güçlü bir orduyla Thebai'ye saldırarak kenti yerle bir etti. İskender'in ölümünden sonra De*mosthenes Atina'da baş gösteren ayaklanma*da önemli bir rol oynadı. Ama İskender'in yerine geçen Antipatros'un saldırısı üzerine, tutsak düşmemek için kaçmak zorunda kaldı ve kaleminin ucunda gizlediği zehri içerek intihar etti.
   

Bu Sayfayı Paylaş