Demogoji Nedir? Kim Kullanır?

'Diğer Mesleki Bilgiler' forumunda semyav5mitq tarafından 12 Ocak 2009 tarihinde açılan konu

 1. Demogoji Nedir? Kim Kullanır? konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Demogoji, toplumun duygularını ve önyargılarını kullanarak var olan gerçekleri farklı şekilde gösterme sanatıdır.

  Tarih boyunca çeşitli başarılı demogoglar olmuştur. Bu kişiler toplumu yönlendirmek için onların duygu ve önyargılarını kullanarak istedikleri sonuçları almaya çalışırlar. Bunların içerisinde en başarılılarından birisi George W. Bush'dur!

  George W. Bush, 9 Eylül olayları sonrasında toplumun tedirginliğini kendi lehinde kullanarak Irak'ın ABD için ciddi bir tehdit oluşturduğu mesajını işlemiş, ve kamuoyundaki destek oranını %70'e kadar çıkartarak Irak'a saldırmayı haklı bir noktaya getirmiştir! Aslında gerçek şudur: Irak savaşında ölenlerin sayısı ABD'de düzenlenecek terör saldırılarının kat ve kat üstündedir. Üstelik terör tehditi ortadan kalkmamış, tam tersine artmıştır.

  Bu demogoji örneklerinden biride "evrim teorisi" karşıtlarınca yürütülen kampanyadır. Basitçe örnekler vermek gerekirse..

  Örnek 1: Bir hücrenin (hücredeki parçaların) kendi kendine ortaya gelme olasılığı 10 üstü 40 olasılıktır ki bu neredeyse sıfır demektir! Bir fırtınada parçaların bir araya gelerek bir Boing 737 oluşturma olasılığı daha yüksektir.

  Gerçek 1: Önerme esas olarak doğru olmakla yaklaşım tamamen yanlıştır. Nasıl mı?
  Bir hayvanın tüylü olma olasılığı %50'dir (ya tüylüdür, yada değildir)
  Bir hayvanın kanatlı olma olasılığı %50dir (ya kanatlıdır, ya da değildir)
  Bir hayvanın gagalı olma olasılığı %50dir (Ya gagası, yada ağzı vardır)
  Bir hayvanın yumurtluyor olma olasılığı %50 dir.
  Pençesi olma olasılığı %50
  Gözü olma olasılığı %50
  Uçuyor olma olasılığı %50
  ... bu böyle gidebilir..
  Olasılık hesabını yaptığımızda 1/2*1/2*1/2*1/2*1/2...= 1/10 üstü 10-15 gibi neredeyse 0 kabul edilebilecek bir sayıya ulaşırız ki yukarıdaki mantıkla gagası, gözü, tüyü, kanadı vs. olupda uçabilen bir hayvana rastlamamız olasılığı SIFIR kadar küçük bir sayı çıkar! Demekki bu önerme doğru değildir. Yada kuş diye bir hayvan yoktur!

  Örnek 2: İyi bir demogog konunun taraftarlarından alıntı yapar ve bunu rakibine karşı kullanır. Örneğin, yukarıda ki örnekdeki hesap ünlü Astronom Hoyle tarafından dile getirilmiştir. Evrim karşıtı bir demogog bu sözü alır ve "Hoyle bir evrim karşıtıdır" şeklinde size sunar!

  Gerçek 2: Hoyle'un hesabı pek çok bilimadamınca yanlış kabul edilmekle birlikte asıl iddiası "bu genetik çeşitliliğin dünyada başlamış olamayacağı, virüs gibi mikroorganizmaların sürekli uzaydan dünyaya geldiği" şeklindedir. Hoyle Panspermia taraftarıdır. (Yaşamın uzayda başladığı)

  Örnek 3: İyi demogog sizi kendi sözlerinizle de vurabilir! Miller'in laboratuar şartlarında organik moleküller oluşturmak için yaptığı deney hakkında yıllar sonra söylediği "Bu deney dünyada yaşamın oluştuğu zamanki koşulları yansıtmakta yetersizdir" sözleri, "Bak Miller bile hatasından döndü, sen hala neyi savunuyorsun?" şeklinde ifade edilir.

  Gerçek 3: Miller'in deneyi varsayımlar üstüne kurulmuş ve bu varsayım doğrultusunda organik bileşiklerin oluşabileceğini göstermiştir! Bu varsayımların tamamen doğru olmama olasılığı yüksektir ancak bu belli şartlar ve koşullarda bu tür moleküllerin asla oluşamayacağı sonucunu çıkarmaz. Tam tersine bunun mümkün olduğunu destekler.

  Örnek 4: Evrim karşıtları evrimi destekleyecek fosiller olması gerektiğini, böyle fosiller olmadığını ve iddia edilen Pittown Adamı fosilinin bir sahtekarlık olduğunu ileri sürerler! (Dolayısıyla fosil yoksa evrim de yoktur)

  Gerçek 4: Evrimi görmek için fosil varlığı şart değildir. Kaldı ki binlerce fosil vardır ve bunlar evrimdeki eksik yerlere tıpatıp oturmaktadır. Bu fosillerden 1-2sinin yanlış değerlendirilmiş, veya sahtekarlık yapılmış olması geri kalan binlercesinin de yanlış olduğunu göstermez. Ama iyi bir demogog ya hep ya hiç kuralını uygular.

  Örnek 5: Bu bilinen bir fıkradır..Papa New York'u ziyarete gittiğinde gemiden iner inmez gazeteciler etrafını sarmış ve sormuşlar: "New York genelevi hakkında ne düşünüyorsunuz?" Papa şaşırmış: "New York'da genelev mi var?" Ertesi gün tüm gazetelerde manşet: "Papa'nın gemiden iner inmez ilk sorduğu şey New York'da genelev var mı oldu".
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Demogoji Nedir Kullanır Forum Tarih
Mısırlıların harfleri göstermek için sembolleri seçme sebepleri nedir? Eğitim Bilgileri Dün 22:37
Monosakkaritlerin özellikleri ve görevleri nedir kısaca Eğitim Bilgileri Pazar 19:56
Salih amel iyi davranış nedir kısaca Dini Terimler Sözlüğü Cumartesi 19:12
Yaşadığınız yerde görülen iklimin günlük hayatınıza etkileri nedir kısaca Sorular ve Cevaplar Cumartesi 19:10
Peygamberlerin ortak amacı ve mesajı nedir kısaca Siyer - Peygamberlerimizin Hayatı Cumartesi 19:03

Bu Sayfayı Paylaş