Demirli Köyü Bucak Burdur

'Burdur Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 3 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Demirli Köyü Bucak Burdur konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Bucak Demirli Köyü - Demirli Köyü Hakkında - Demirli Köyü Tanıtımı - Demirli Köyü Resimleri - Kayı Köyü

  Köy Muhtarı: Bilgi yok

  Muhtarlık Erişim Bilgileri:Bilgi yok

  Tanıtım

  Burdur'un Bucak ilçesine bağlı köy 150 hane civarındadır.Köy yıllardır dışarıya göç vermektedir.Özellikle Bucak ve Antalya'da birçok aile vardır.Köy görünüşte dörde ayrılır.Potmanlar,hamaztaşı, sulugür ve merkez.Köyde üç adet cami,bir mescit vardır.Eskimiş olan köy binası, onarılmamış, yaşamın biraz daha hamaztaşına kaymısyla yeni köy binası hamaztaşına yapılmıştır.Köyün Kuyubaşı Köyü ve Kocaaliler Kasabası'ndan olmak üzere iki girişi vardır.Son yapılan sayımlarda 700 civarı kişi köyde oturmaktadır.Civarda en fazla ormanı olan yerdir.Kullanılabilir tarım arazisi 500 dönüm kadardır.Ayrıca ova olan Kuyubaşı Köyü'nde 400 dönüm kadar tarım arazisi Demirli Köyü mensuplarınındır.

  Tarihi

  Eski adı Kayı'dır. Adının çeşitli rivayetlere göre 1950-1955 yıllarında değiştiği söylenmektedir. Yaşlı kişiler hala Kayı Köyü adını kullanmaktadır. Köy halkı Kayı adının tekrar kullanılmasını istemektedir.Bu sebeple milletvekillerinin desteği alınarak başvuru yapılmıştır.

  Kültür

  Yemekler: İlçesi Bucak ile birlikte bu yörede tarhana çorbası çok önemlidir.Özellikle Ramazan aylarında her evde tarhana tenceresi kaynar.Tarhanasız ev olmaz.Halk tarhana çorbasını kendisi yapmaktadır.Yazın genellikle ağustos aylarında yapılır. Düğünler:Köyde davullu-sazlı düğünler cuma günü akşama doğru başlar.Oğlan tarafı cuma günü öğleden sonra kız evine gelir ve yanlarında kız evine yemeklik, kurban vb. getirir.Cumartesi akşamı oğlan tarafından gelenlerle birlikte kına gecesi yapılır.Oğlan tarafı cumartesi günü öğleden sonra da gelir.Damat da cumartesi günü gelir.Damada kahve vermek adettir.Kahveyi veren kişiye damat para verir.Şaka amaçlı olarak kahveye şeker yerine tuz da konulabilir.Pazar günü sabah gelin oğlan tarafından gelen kişilerce alınır ve damatla birlikte kuaföre gider.Öğleye doğru gelin eve getirilir.Öğleden hemen sonra oğlan tarafı gelin almaya gelir.Oğlan tarafından gelen arabaların aynalarına kız evince eşarp takılır. Dualı düğünler ise cumartesi öğle başlar.Usül hemen hemen aynıdır.

  Coğrafya

  Burdur iline 75 km, Bucak ilçesine 29 km uzaklıktadır.Antalya'ya 50 km.'dir.coğrafi konumu ve iklimi mükemmeldir.Kocaaliler kasabası ile sınırdır.Geçmişte yapılan Kocaaliler kasabası ile birleşme çabaları sonuç vermemiştir.

  İklim

  Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisin demirlide akşam erken olur

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri

  2000 - 766
  1997 - 652

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.Son zamanlarda hayvancılığı bitirmek için Orman Bakanlığı'nın baskıları artmıştır.Yazın köyde incir ve üzüm yetiştirilmektedir.Yazın köylülerin gelirinde üzüm ve incirin önemi büyüktür yazın ayrıca Demirli Köyü Kaynaşma ve İncir Şenliği yapılmaktadır.Her yılın ağustos ayının son pazarı bekleriz. Ancak tanıtım eksiklği, verim düşüklüğü vb. nedenlerle bu ün Bucak dışına taşınamamıştır.Köyde doğup büyüyüp(özellikle eğitim öğretimde)önemli yerlere gelen kişilere ulaşılıp davet edilmemektedir.Asıl köy sorunlarını o kişiler bilir.


  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

  Kaynak : Yerel Net


  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Demirli Köyü Bucak Forum Tarih
Demirli Köyü Hakkında Bilgi Çaykara Trabzon Trabzon Tanıtımı 17 Haziran 2010
Demirli Köyü Merkez Tekirdağ Tekirdağ Tanıtımı 3 Mayıs 2010
Demirli Köyü Çarşamba Samsun Karadeniz Bölgesi 27 Nisan 2010
Demirli Köyü Köyceğiz Muğla Muğla Tanıtımı 16 Nisan 2010
Sekbandemirli Köyü Tavşanlı Kütahya Kütahya Tanıtımı 12 Nisan 2010

Bu Sayfayı Paylaş