Demireli Köyü Mustafakemalpaşa Bursa

'Bursa Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 5 Mayıs 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Demireli Köyü Mustafakemalpaşa Bursa konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Demireli Köyü Mustafakemalpaşa - Demireli Köyü Bilgileri - Demireli Köyü Hakkinda - Demireli Köyü Resimleri  Demireli, Bursa ilinin ilçesine bağlı bir köydür.

  İlçe: MUSTAFAKEMALPAŞA - İl: BURSA

  Köy Muhtarı: İSMET TURHAN

  Muhtarlık Erişim Bilgileri:

  Telefon: Bilgi yok

  Demografik Bilgiler:

  İle Uzaklığı: 90 km

  İlçeye Uzaklığı: 5 km

  Rakım: m

  Tarihi
  KÖYÜN ADI Eski adı Timur eli Olup Cumhuiyet Döneminde değiştirilmiştir.Köyün esas KurucularıKadı Hasan Efendi Dedeleri olup; Oguzların Kayı Boyu Türklerinden Karakeçili Yörük Soyundan, Orhangazi'ye yakın bahadır Yörük yiğitlerdir.Hüdavendiğar valisi Ahmet Tevfik Paşa Dönemine Kadar Buğün Boz ağaç Yörük Yaylası olarak Geçen Yörük Köylülerinin eski "KIŞLAK"larından dır bu köyümüz; Demir eli Köyü Kadı Hasanın Soyundan Gelen OLCAY soy ismindeki şahıslar Bu Yörüklerin akrabsıdır.Esas köyün Kurucu mirascılarıda bunlardır.... Köye Rumeliden Göç eden Soydaşlarımız ikamet ettirilmiş ve buralarda bazı araziler onlara verilmiştir. Osmanlı Tapu kayıtlı ları bu iddiamızı kanıtlar niteliktedir. Uzgur Çiftliği Bu Köye ait tarihi vesika yeridir diğer bir ifade ile.......

  www.bursayoruk.com cevat CANBAZ..... 1402 MOĞOL AKINLARINDAN GELİR.KÖYÜN HEMEN DIŞINDA BULUNAN BAHÇIVAN HANDA TİMURUN ORDUSU KONAKLAR.VE AYRILIRKEN ORADA İKİ GRUP YERLEME BIRAKIRLAR.BİR GRUP UÇBEYİ (BÜGÜNKÜ ÜÇBEYLİ)KOYÜ DUR.DİĞERİ DE TİMUR UN ADINA İTHAFEN TİMURİLİ DİR(DEMİRELİ) GENİŞ BİLGİ İÇİN KÖY HALKINDAN REMZİ TANIL A MEKTUPLA YADA www.demirelikoyu.com.dan ulaşabilirsiniz.İBRAHİM FİLİZ Köy Halkımdan

  Kültür
  Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.

  Coğrafya
  Bursa iline 90 km, Mustafakemalpaşa ilçesine 5 km uzaklıktadır.ilçenin doğusun da kalması sebebi ile(dünyada bütün şehirler batıya doğru gelişir)mesafe olarak sorunlu olmamakla beraber kalite olarak geniş ve rahat değildir.m.kemal paşa köprüsünden lalaşahinpaşa tarafına geçtikten sonra doğu ya devam ederek üçbeyli aralık alaseyıt istikametinde 5.km de dir unutmayalım ( İS.AY.)

  İklim
  Köyün iklimi, Marmara iklimi etki alanı içerisindedir.

  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 657
  1997 646

  Ekonomi
  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.1980 yılına kadar iyi olan köy ekonomisi 80 sonra ki gelişmelere ayak uyduramayarak hızla gerilemiş olup özellikle bursa merkeze olmak üzere yoğun göçvermişbulunmaktadır şu anda ise köylüm insanı hala köylülüğü bir yaşam biçimi olarak benimseyip modern ürtim biçimine geçiş yapamamanın sancılarını çekmektedir ama gelecek zamanda bu göçlerin köye artı olarak döneceğini düşünmekteyim (İS.AY.)

  NOT: Köyden göçün artıları olduğu kadar eksileride büyük rol oynayacaktır.Köy halkının çagın getirdiklerine ayak uyduramaması teknolojiyi yakından takipetmesine rağmen tarım ve hayvancılığın gereksinimi olan alet ve edavatın alım gücünün üstünde olmasından dolayı ihtiyaçlarını karşılayamamaktadır.
  Busebepten dolayı ihtiyacı olan insan gücündende yoksun kalacaktır.Buda köylünün aileçiftçiliğine
  yönelmesine sebepolacak tarım ve hayvancılığın gelişememesine zemin hazırlayacaktır.2002 yılından

  sonra yonca,mısır,fiğ vb. ğibi benzer ürünlere verilen destekte köylüye bir umut
  ışığı olmuştur.Verilen devlet desteğini bilinçli kullanan köyhalkımızın bazı fertleri zirai kredili tıraktör,slajmakinası,çayırbiçme ğibi ekipmanları temin etsede yine de kente göçün
  sıkıntılarını hissedecektir. ek:ismail SEVİNÇ....
  Zamanı geldiginde goçlerin hepsi dönüş olacaktır oda dünyadakı kriz şuanda kendisini hissettiriyor bursa sanayisinde gencler aldıkları tazminatla dönüşe dünden razı kimse mutlu olmadıgın herkez biliyor ama şuda bir gercek dogdugumuz yer degil doydugun yer demiş atalarımız hanginiz mutlusunuz şu anda sor bakalım kendine gercek anlamda .
  Muhtarlık
  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  2009 - İsmet TURHAN
  2004 - İsmet TURAN
  1999 - Mustafa KUŞ
  1994 - Mustafa KUŞ
  1989 - Mustafa KUŞ
  1984 - Remzi TANIL
  Buranın sahibi Halisoğulları ailesidir. Son ağa, Ali Ağa'nın oğlu Halis Ağa'dır. Daha sonra miras yoluyla bölünüp satıldıktan sonra 84'de ilk muhtar seçilmiştir. (YANLIŞ BİLGİ İLK MUHTAR 84 TE SEÇİLMİŞ DEĞİLDİR DAHA ÖNCEKİ YILLARDA KÖY MUHATARLARI VARDIR ÖRNEĞİN IŞIK SOY İSİMLİ

  OSMANLIDA TOPRAK YÖNETİMİ FARKLI UYGULANDIĞINDAN BURALARIN SAHİBİ MERKEZİ YÖNETİMDİR UÇ BEYLİKLERİ MERKEZİ YÖNETİMİN KULUDUR DOLAYISI İLE BURALARININ SAHİBİ HALİSOĞULLARI DEĞİLDİR.(BİLGİYİ DOĞRU KULLANIRSAK DEĞERLİDİR....İS.AY.

  Altyapı bilgileri
  Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır.köy yolları2007 yılında parke taşı ile döşenmiştır ayrıca aynı yılda süt bırliği kooraratıfi kurulmuştur 2008 yılı itabari ile buzhana yapımı başlamiştır (meyvacılıga dönüşbaşlamiştır)


  EVET KÖYÜN KANALİZASYON ŞEBEKESİ 2007 YILINDA YAPILMIŞTIR FAKAT VZYONSUN YÖNETİCİLER SAYESİNDE YERLEŞKENİN BÜTÜN ATIK SULARINI KARŞILAMASINI BİR TARAFA BIRAKIN YAĞMUR YOLU İLE OLUŞAN YÜZEY SULARINI ALTA ALACAK UYGUN TESFİYEDE LOĞAR GİDERİ BİLE OLUŞTURULAMAMIŞTIR.BİRDE İLERİKİ YILLARDA İHTİYAÇ HALİNE GELECEK OLAN ENERJİ KABLOLARININ AŞAĞI ALINMA DURUMU DÜŞÜNLÜNCE TAM BİZE ÖZGÜ BİR PROJE UYGULAMASISIR.( İS. AY.)


  [​IMG]


  kaynak / yerel net /vikipedi özgür ansiklopedi

  köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Demireli Köyü Mustafakemalpaşa Forum Tarih
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014
Karakoyunlular Beyliği Hakkında Kısaca Bilgi Tarihi Bilgiler 14 Ağustos 2013

Bu Sayfayı Paylaş