Demircilik Köyü Hakkında Bilgi Ulaş Sivas

'Sivas Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 19 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Demircilik Köyü Hakkında Bilgi Ulaş Sivas konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  demircilik köyü bilgileri - demircilik köyü tanıtım - demircilik köyü resimleri  Demircilik, Sivas ilinin Ulaş ilçesine bağlı bir köydür.


  Tarihi

  Ulaş ilçesinin doğusunda ve ilçe merkezine 8 km. mesafede bulunan Demircilik köyü 1915 yılında kurulmuştur. Demircilik köyünün doğusunda Bahtiyar ve Ovacık köyleri, güneydoğusunda Karaşar köyü, Batısında Ulaş ilçesi bulunmaktadır. Demircilik köyünün Aşağıdemircilik adında bir mezrası bulunmaktadır. Demircilik köyünün üst kısmında tarihi çağlara ait izleri taşıyan kayalıklar ve mağaralar bulunmaktadır.

  Köye ilk olarak gelen kişiler, köyün yerine geldiklerinde “Demiri buraya atalım” yani buraya yerleşelim diyorlar. İşte bu sözden sonra köyün ismini “Demircilik” olarak adlandırıyorlardı. Demircilik köyüne ilk olarak Gülabioğulları adıyla bilinen oymağa mensup üç kardeş gelmişlerdir.

  Demircilik köyü halkının hepsi aynı oymağa mensupturlar. (Kılıç + Doğan + Kaya + Arslan + Uluhan + Karakaş + Karagöz + Erdoğmuş + Yıldız + Yıldırım + Altuhan + Hasgül + Uludağ + Karahan)

  Demircilik köyünün ilkokulu 1967 yılında yapılmıştır. Demircilik köyüne elektrik 1992 yılında getirilmiştir. Demircilik köyünde Telefon yoktur. Köyde büyük oranda göç olayı vardır. Köy halkının büyük çoğunluğu İstanbul’a göçmüşlerdir. Demircilik köyünün yol, su ve elektrik, telefon sorunu bulunmaktadır. Bahtiyar köyü suyu, Demircilik köyünden geçmektedir. Köyde meşelik alan bulunmaktadır. İstiklal Harbinde Demircilik köyünde 9 kişi şehit olmuştur. Eski yıllarda cirit oynanır ve at yarışları yapılırdı.

  Köyde Babuko yemeği meşhurdur. Bu köyde “Çır” adı verilen ve yedişer kişilik iki gruptan oluşan oyuncular tarafından oynanmaktadır. Ortaya bir taş konulur. Bu taşı hangi gruptaki oyuncu ebelenmeden yani kovalayanlarca yakalanmadan bu taşı ele geçirirse bu oyunu kazanmış olur. Eskiden bu köyde üç peşli adı verilen bir giysi giyilirdi. Halı ve kilim dokumacılığı köy halkının ikinci geçim kaynağı idi. Fakat günümüzde bu uğraşım azalmıştır.

  Çeşitli mesleklerde çok sayıda memuru bulunmaktadır. Marmara Ün. Fen Edeb. Fak. Öğretim Görevlisi Doç. Dr. Veysel Kılıç bu köyümüzden doğmuştur.

  Demircilik köyünde sırasıyla muhtarlık 1- Ali Kılıç 2- Süleyman Doğan 3- Hüseyin Kaya 4-Rıza Karakaş 6- Ali Rıza Arslan 7- Rıza Yıldırım

  Köy halkının geçim kaynağı tarım ve hayvancılıktır. Köydeki tarım ve hayvancılık yeterli teşvik ve destekle daha da ileri bir seviyeye ulaştırılabilir. Bu köyümüzde de göç olayı özellikle 1960 yılında başlamış, yıllara göre sayısı daha da artmıştır. Köy halkının büyük bir kısmı bir çok büyük şehre giderek yerleşmişlerdir.
  Kültür

  Demircilik köyünün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.
  Coğrafya

  Sivas iline 45 km, Ulaş ilçesine 8 km uzaklıktadır.
  İklim

  Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.
  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2009 19
  2000 18
  1997 29
  Ekonomi

  Demircilik köyünün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.
  Muhtarlık
  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  2009 - Doğan Karakaş
  2004 - Rıza Yıldırım
  1999 - Rıza Yıldırım
  1994 - Rıza Yıldırım

  2009 AZALARI
  1-BAYRAM ARSLAN
  2- RIZA YILDIRIM
  3- KİBAR KARAKAŞ
  4- CENNET ARSLAN

  DEMİRCİLİK KÖYÜ DERNEĞİ GENÇLİK KOLU KÖY TEMSİLCİSİ DOĞAN CAN KILIÇ

  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol toprak olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

  Köyün kullanılmayan okulu, proje kapsamında restore edilerek, ortak ev olarak kullanılması amacıyla inşaatına başlanmış olup 05 Temmuz 2008 tarihinde açılmıştır. Köy evinin amacı; köylülerin, herkesin ortak evi olacak ve gençlerin çocuklar için köyün-kültürün bağını kuracak, adeta köye gitmek için bir sebep olacak olan bir çalışmadır.

  kaynak-vikipedi
  özgür ansiklopedi


  Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Demircilik Köyü Hakkında Forum Tarih
Demircilik Köyü Hakkında Bilgi Yıldızeli Sivas Sivas Tanıtımı 19 Ocak 2011
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014

Bu Sayfayı Paylaş