Demircili Köyü Hakkında Bilgi Pınarbaşı Kayseri

'Kayseri Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 24 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Demircili Köyü Hakkında Bilgi Pınarbaşı Kayseri konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  demircili köyü resimleri - demircili köyü tanıtım - demircili köyü resimleri  Flag of Turkey.svg Demircili, Türkiye


  Tarihi

  Köy, Oğuzların Avşar boyundan gelmektedir. Köy yakınlarında çok eski zamanlara ait bazı kalıntılar bulunmuşsa da bu kalıntıların hangi döneme ait olduğu bilinmemektedir. Avşarlar, kış aylarında Adana ve Hatay bölgelerinde kışladıktan sonra ilkbaharla birlikte bu bölgelere gelir, sonbahara kadar sürülerini otlatırlar. Yüzlerce yıl devam eden bu durum, 1860'larda avşarların zorunlu iskana tabi tutulmaya başlamasıyla son bulur. Köyün bugünkü yerleşim yeri de, diğer avşar köylerinde olduğu gibi zorunlu iskan sırasında oluşturulmuştur. Çok eski bir tarihe sahip olan ve o dönemde Sultan Abdulaziz'e atfen adı Aziziye yapılan Pınarbaşı İlçesine bağlanan köy,(Pınarbaşı İlçesi, 1926 yılına kadar Sivas'a bağlı iken 1926'da Kayseri'ye bağlanmıştır.) o bölgedeki ilk yerleşim yerlerinden birisidir. Daha sonra bazı kabileler köyden ayrılarak çevrede yeni köyler kurmuşlardır. Toros Dağlarının uzantısı olan Tahtalı Dağ silsilesinin eteklerinde yer alan Demircili, geniş yayla ve meraları ile Pınarbaşı İlçesinin en geniş yüzölçümlü köyleri arasında yer almaktadır. Köyün ayrıca Akpınar adıyla bir mezrası bulunmaktadır.Kış aylarında Çukurova'ya gidip oralarda çalışma geleneği uzun yıllar devam etmiş,1950'li yıllara kadar köyün yapısında önemli bir değişiklik olmamıştır. 1950'lerde köy yakınında yer alan krom madeninin işletmeye açılmasıyla Köyde bir hareketlilik başlamış, köydeki bir çok kişi maden işçisi olarak burada çalışmıştır.60'lı yıllarda çalışma hayatı dışarıya kaymaya başlamış; özellikle 70'li ve 80'li yıllarda köyden kente göç olgusu hızlı bir şekilde yaşanmıştır. Bütün bu hareketliliğe rağmen köy nüfusundaki asıl azalma 90'lı yılların sonunda ortaya çıkmış,ancak yine de çevredeki diğer köylerle kıyaslandığında varlığını sürdürmeye devam eden köyler arasında kalmayı başarabilmiştir.
  Kültür

  Tipik bir avşar köyü olan Demircili'de avşar kültürünün bütün özelliklerini bulmak mümkündür. "Ağıt yakma" geleneğinden yapılan yemeklere, türkülerinden seyirlik oyunlarına kadar bir çok özellik hâla sürdürülmekle birlikte, köyden kente göç ve televizyon yayınlarının egemenliği nedeniyle bazı gelenek ve görenekler unutulmaya başlamıştır. Kömbe(bir çeşit ekmek) (yağlı kömbe, kül kömbesi gibi çeşitleri vardır), toğga(bir nevi yayla çorbası),çiriş boranası gibi yemekler tüm avşarlarda olduğu gibi Demircilide de bilinen yemeklerdendir. Düğünlerde bayrak dikmek, bayrak direğinin ucuna takılan elmayı vurmak, bayrak sorusu sormak ve soruyu bilemeyeni cezalandırmak gibi gelenekler devam etmektedir. Yaylalık bölgede yer almasına karşın köyün ayrıca yaylası bulunmakta ve yaz aylarında köylüler yaylaya çıkmaktadırlar. Eskiden tüm köylü yaylaya çıkarken sonraki yıllarda yaylaya çıkanlar azalmaya başlamış, son yıllarda yeniden bir hareketliliğin başladığı görülmüştür.
  Coğrafya

  Kayseri iline 80 km, Pınarbaşı ilçesine 17 km uzaklıktadır. Tahtalı Dağlarının eteklerinde yer alan ve Büyük Kömarmut, Kadılı, Büyük ve Küçük Karamanlı, Elmalı gibi köylerle komşu olan Demircili Köyünün çevresinde Öşşekçi Dağı, İt Dağı, Başına Yayla, Çantılı gibi dağ ve yaylalar bulunmaktadır.
  İklim

  Köyün iklimi, karasal iklimin etki alanı içerisindedir. Demircili, idari bağımlılık açısından İç Anadolu Bölgesinde yer almakla birlikte Doğu Anadolu Bölgesinin başlangıç noktasında yer aldığından kış ayları çok soğu geçmektedir. Yaklaşık 1750 metre yükseklikte yer alan Köyde, yaz aylarında bile akşamları soğuk olmaktadır. Eskiden kış aylarında çok kar alan bölge, son yıllarda küresel ısınma ve inşa edilen Bahçecik Barajının etkisini yaşamaya başlamıştır.
  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007 226
  2000 300
  1997 336
  Ekonomi

  Köyün ekonomisi esas olarak tarım ve hayvancılığa dayalı olmakla birlikte köyde bulunan krom madeni de köylü için önemli bir istihdam yeridir. Geçmiş yıllarda halı dokumacılığı çok yaygın iken, el halılarının piyasadan çekilmeye başlamasıyla el halısı üretimi de sona ermiştir.
  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  2009 - İbiş ÇELİK
  2004 - İbiş ÇELİK
  1999 -
  1994 -
  1989 -
  1984 -

  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.
  [​IMG]
  [​IMG]

  köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Demircili Köyü Hakkında Forum Tarih
Demircilik Köyü Hakkında Bilgi Yıldızeli Sivas Sivas Tanıtımı 19 Ocak 2011
Demircilik Köyü Hakkında Bilgi Ulaş Sivas Sivas Tanıtımı 19 Ocak 2011
Demircili Köyü Hakkında Bilgi Ödemiş İzmir İzmir Tanıtımı 10 Haziran 2010
Demircili Köyü Malkara Tekirdağ Tekirdağ Tanıtımı 3 Mayıs 2010
Demircili Köyü Çarşamba Samsun Karadeniz Bölgesi 27 Nisan 2010

Bu Sayfayı Paylaş