Demirciler Köyü Manavgat Antalya

'Antalya Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 29 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Demirciler Köyü Manavgat Antalya konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Manavgat Demirciler Köyü - Demirciler Köyü Hakkında - Demirciler Köyü Tanıtımı - Demirciler Köyü Resimleri  İlçe: MANAVGAT - İl: ANTALYA


  Köy Muhtarı: ALİ ŞAHİN


  Muhtarlık Erişim Bilgileri:

  Telefon:


  0 (242) 778 11 11

  Cep Telefonu:


  0 (532) 231 11 32

  Demirciler, Antalya ilinin Manavgat ilçesine bağlı bir köydür,ulaşımı manavgat yukarı pazarcı mahallesinden hareketle bayır.çeltikçi köyü. ve A.ışıklar köyü istikametinden gidilebilir ayrıyeten manavgat alanya istikametinden manavgat cıkışndan iki kilometre sönra demirciler köyü tabelası istikametinden gidilebilinir köyden baraj göllerine gitme kolaylığıda vardır.


  Tarihi

  Köyün adının br rivayete göre, medrese egitimi de olan nizam yusuf ismindeki ilk yerleşik ahaliden olan kişi demir işleme işi ile uğraşmasından dolayı .kendi ahalisinin değil sanatının ismini koymak isteyişinden geldiği rivayet edilir.

  Kültür

  Köyün gelenek, görenek ve yemek demirciler köyü manavgat a yakın oluşundan dolayı yaşam tarzı olarak manavgatla aynı benzerliktedir köyde her bayramde genelde dışarda oturan insanlarda köye gelip bayram namazlarını köyde kılmak isterler her bayram namazı çıkışı insanlar toplu şekilde bayramlaşma merasimi yapilır karşılklı sabah kahvaltısı da yapılmaktadır yemek olarak manavgatta ilk (keşkek)veya keşgah da denir adı verilen yemeğin çıkş yerlerinin başında gelir düğün veya diğer davet yemeklerinde mutlak keşkek ve yahni yemeği pişirilir. kültürlü .hoşgörülü musfirperverdir köy vukaatın olmadığı br yerdir genelde bir birleri ile%80 i uzak veya yakın akrabadır yazın gelmesi ile bazı aileler güzle tabir edilen bahcelere (cardak ) köşk evlere veya denize yakınlığı nedeniyle manavgat ırmağının döküldüğü bogaz köyün altındadır ırmak tan bu tarafta arazileri olan ailelerde ırmak başına cardak yaparak yazlık ihtiyacını hem ırmak hem deniz baışında gecirirler köyün kalabalık soyadları şöyledir. aydın..öz...demir.uysal ünal kır . . çelik.ışık . sarı ,şahin. şimşek. yıldız cağlak.diye daha devam etmektedir.

  Coğrafya

  Antalya iline 82 km, Manavgat ilçesine 5 km uzaklıktadır.deniz.e 4 km, manavgat bölgesinin en eski yerleşim yerlerindendir.


  İklim

  Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 785
  1997 737

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. kavun ve karpuz cinslerinin ilk yetiştirilmesine toprağının pamuk ekimine elverişli olmasından pamuğun ilk üretime başlanmasına önçülük etmiştir yüzölçümü olarak en geniş araziye sahiptir sınırları (baraj göllerine bakan tepeden ile denize dökülen boğaz arasıdır)ulualan ismi ile geçen ovanın bir kısmıda köyün sınırları içersindedir bereketli topraklar açısından da bu bölgenin en verimli köylerinden biridir.

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:.

  2004 - Ali Şahin
  1999 -
  1994 -
  1989 -
  1984 -

  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilk öğretimin olduğu köylerden birisidir ilk önce demirciler ve a. ışıklar arasında daha önce medrese olarak daha sonra ilkokul olarak kulanılan orası yandıktan sonra demirciler merkeze yapılmıştırilköğretim okulu vardır ancak taşımalı eğitimden sonra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt minibüs işlemektedir olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

  [​IMG]

  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

  Kaynak : Yerel Net


  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Demirciler Köyü Manavgat Forum Tarih
Demirciler Köyü Hakkında Bilgi Tortum Erzurum Erzurum Tanıtımı 16 Ocak 2011
Yakademirciler Köyü Hakkında Bilgi Çaycuma Zonguldak Zonguldak Tanıtımı 18 Haziran 2010
Demirciler Köyü Hakkında Bilgi Alaplı Zonguldak Zonguldak Tanıtımı 17 Haziran 2010
Dağdemirciler Köyü Hakkında Bilgi Gökçebey Zonguldak Zonguldak Tanıtımı 17 Haziran 2010
Demirciler Köyü Hakkında Bilgi Yomra Karadeniz Bölgesi 17 Haziran 2010

Bu Sayfayı Paylaş