Demirciler Köyü Kürtün Gümüşhane

'Gümüşhane Tanıtımı' forumunda KaRDeLeN tarafından 8 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Demirciler Köyü Kürtün Gümüşhane konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  demirciler köyü bilgileri - demirciler köyü tanıtım - demirciler köyü resimleri


  Demirciler, Gümüşhane ilinin Kürtün ilçesine bağlı bir köydür.
  Tarihi

  Demirciler köyü eski adı harıdı-kebir olup 3 köyün birleşmesinden oluşmaktaydı.Köyde nalbant ve sıcak demircilik geçim kaynagı oldugu için demirciler köyü adını almıştır.Köy 1929 tarihinde büyük bir çığ felaketi geçirmiş ve bu felakette çok sayıda insan vefat etmiştir.Köy mezarlıgının oluşumu bilinmeyip rivayetlere göre 500 yıllık oldugu söylenmektedir.Buda köyün tarihinin çok eski yıllara dayandıgının bir göstergesidir.Demirciler köyü çok sayıda nalbant ve sıcak demir ustası yetiştirmiştir.Bu ustaların bazıları Mustafa usta Kadir usta İsmet usta ve daha adını unuttugumuz nice ustaları sayabiliriz.Yakın bir zamana kadar köyde örs ve çekiç sesleri çok uzak köylerde yankılanmaktaydı.Malesef demirciler köyüde küreselleşmeden nasibini almış ve son 20 yılda belirgin bir göç vermiştir.Bu göçün büyük bölümü Bursa ve İstanbul illerine olmuştur.Köyde yeraltı kaynakları zengin olup,cumhuriyet döneminde şuanda maden adı verilen bölgede bakır madenin çıkarıldıgı bilinmektedir.Ayrıca köy turistlik açıdandan doğası ve tarihi kalıntılarıyla tanıtıma ve araştırılmaya ihtiyacı olan bir köydür.Köy meralarında bir çok tarihi kilise ve kale harebeleri gün yüzüne çıkmayı beklemektedir.Köyün yolu asfalt yoldur ve 36 köyün yolu demirciler köyünden geçmektedir.Buda demirciler köyünün merkezi bir konumda bulundugunun işaretidir.
  Kültür

  Köyümüzün gelenek ve görenekleri dogu karadeniz kültürü olup düğün ve şenliklerde kemençe-davul zurna eşliğinde horonlar oynanmaktadır.Ayrıca yine Karadenize özgü mısır ekmeği,somon ekmeği,kara lahana,ısırgan,siron,erişte,mıhlama,hamsili ekmek,hamsili pilav,fasulye turşusu,kiraz turşusu ve ayrıca tereyağlı alabalık yapılmaktadır.Köyde hala imece yaygın bir yardımlaşma aracıdır.Köyün en büyük kültürel aktivitesi yaylacılıktır.Mayıs ayında yaylaya göç başlar ve eylül ayına kadar yaylada yaşam devam eder.Temmuz ve Agostos aylarında yayla şenlikleri adı altında bir çok organizasyon düzenlenir.Belli başlı organizasyonlar Kadırga,Kazıkbeli ve Güvende yayla şenlikleridir. (Bu yaylaların hiçbiri Demirciler Köyü'nün değil Kürtün İlçesinin diğer köylerinin yaylalarıdır.)Bu şenlikler genelde yaylaya göç haftası,ot haftası ve yayladan göç haftası şeklinde tertiplenir.Yayla şenlikleri bir anlamda yöre halkının birbirleri ile hasret giderdikleri yerler olarak bilinir.Yayla turizmi her geçen yıl yörede büyük ilgi görmektedir.
  Coğrafya
  Gümüşhane iline 69 km, Kürtün ilçesine 14 km uzaklıktadır.Genelde engebeli bir araziye sahip olsada diger köylere göre daha düz düzenli bir yerleşime sahiptir.
  İklim

  Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.
  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 598
  1997 590
  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.
  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  2004 - Recep Çakmak
  1999 -
  1994 -
  1989 -
  1984 -

  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi yoktur ancak kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.
  [​IMG]

  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

  Kaynak : Yerel Net

  köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Demirciler Köyü Kürtün Forum Tarih
Demirciler Köyü Hakkında Bilgi Tortum Erzurum Erzurum Tanıtımı 16 Ocak 2011
Yakademirciler Köyü Hakkında Bilgi Çaycuma Zonguldak Zonguldak Tanıtımı 18 Haziran 2010
Demirciler Köyü Hakkında Bilgi Alaplı Zonguldak Zonguldak Tanıtımı 17 Haziran 2010
Dağdemirciler Köyü Hakkında Bilgi Gökçebey Zonguldak Zonguldak Tanıtımı 17 Haziran 2010
Demirciler Köyü Hakkında Bilgi Yomra Karadeniz Bölgesi 17 Haziran 2010

Bu Sayfayı Paylaş